Ať už se jedná o hady, želvy, ještěrky, pavouky nebo jiné drobné lezoucí živočichy - ti všichni najdou svůj domov v teráriu. Když laik pomyslí na bydlení, okamžitě se mu vybaví skleněné terárium. Nejenže je to nejoblíbenější typ terária, ale pro mnoho teraristických nadšenců představuje také nejvyšší třídu. Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější základní informace a to, co je třeba mít u skleněného terária na paměti.
Pokud si chcete pořídit terárium, měli byste nejprve promyslet, jaké druhy zvířat chcete chovat a podle toho vybrat správný typ terária. Naštěstí se skleněné terárium optimálně hodí pro různé obyvatele od plazů přes obojživelníky až po bezobratlé. U terária máte následující možnosti výběru:
Jak již bylo zmíněno, skleněné terárium vybírejte podle zvířat, která v něm chcete chovat. Chov odpovídající potřebám druhu je totiž nejen předepsán v zákoně na ochranu zvířat, ale také by měl být u milovníka zvířat základním předpokladem. Vybavení terária, jako substrát nebo výzdoba či výkonné terarijní osvětlení také musí být uzpůsobeno, aby simulovalo přirozené prostředí vašich mazlíčků.
Náš tip: Paludárium pochází z latinského slova “palus” a znamená bažina. Riparium od slova “ripa” znamená břeh a rivarium od slova “riva” potok. Nejedná se tak o synonyma, ale o odlišné formy akvaterárií.
Akvaterárium se vyznačuje plynulým přechodem z vody na souš, přičemž voda ve většině případů zabírá více plochy než souš. Nakonec je však na vás, jak si své skleněné terárium zařídíte a jak budete chtít chovat například své želvy.
Velkou výhodou skleněného terária je náhled 360°. Můžete jej tedy umístit uprostřed místnosti a díky tomu pozorovat své malé mazlíčky, jako jsou želvy, ještěři nebo chameleoni, ze všech stran a úhlů. Pro výběr skleněné varianty terária hovoří kromě toho následující:
Oproti dřevu nabízí terárium ze skla snadnou údržbu. Skla se dají snadno omýt vodou, aniž by se na nich usazovala vlhkost. Na rozdíl od dřevěných terárií se tak netvoří plísně.
Sklo navíc nemá tendenci matnět, jak tomu může být u plastových terárií při použití UV lamp. Nevýhodou je však vysoká tepelná vodivost skleněného terária. Odvádí rychleji teplo z vnitřního prostoru terária, a proto doporučujeme pořídit kvalitní topení do terária.
Ve volné přírodě přijdou hadi, ještěři nebo bezobratlovci jen zřídka do styku s lidskými choroboplodnými zárodky. V domácím skleněném teráriu to však vypadá jinak. Proto mají hygiena a čistota v teráriu nejvyšší prioritu. Pravidelné čištění terária, misky na krmivo nebo pinzety na krmení má přímý vliv jak na zdravotní stav, tak i na délku života vašich malých kamarádů.
Než přejdeme k vybavení, je nejprve důležité zvolit vhodnou velikost terária. Rozhodující pro minimální velikost vašeho skleněného terária je opět druh zvířete, které v něm chcete chovat. Jakmile se rozhodnete, kdo se má do terária nastěhovat, následuje výběr příslušenství:
Pomocí pozadí do terária můžete jednak zajistit tepelnou regulaci a také vylepšit vzhled. Materiál na dno a osvětlení závisí na druhu zvířete a vašich osobních preferencích. Jako tepelný zdroj slouží UV lampy v nejrůznějších provedeních.
V případě regulátoru klimatizace se jedná o udržování vhodné teploty a vlhkosti. Hadi, želvy, chameleon a jiná zvířata potřebují vlhké klima, aby se cítili dobře. K regulaci klimatu v teráriu se hodí i mlhovače, hygrostaty nebo zadešťovací zařízení.
Jako začínající terarista je těžké se zorientovat ve velkém množství informací. S trochou pomoci z naší strany však rychle překonáte počáteční problémy. Ať už jste zkušený terarista nebo nováček v oblasti dřevěných, plastových nebo skleněných terárií, u nás najdete to nejlepší pro teraristiku od osvětlení přes krmiva pro plazy.