Terárium je základem každého druhu teraristiky, a proto je středobodem tohoto rozmanitého koníčku. Je osídleno plazy, bezobratlými, obojživelníky a nejrůznějšími krásnými druhy rostlin a fantazii majitelů terárií se meze nekladou. Jaké typy terárií však existují, pro které živočichy jsou vhodná a čím si můžete terárium vyzdobit?
Pod pojmem terárium se rozumí nádoba, která slouží k chovu různých druhů zvířat a rostlin. Skleněné terárium je díky pěknému vzhledu nejběžnější variantou, ale existují také dřevěná nebo plastová terária. Terária na rozdíl od akvárií věnují pozornost podílu půdy. Vzhledem k velké druhové rozmanitosti zvířat a rostlin existuje odpovídající výběr typů terárií:
Pod pojmem suché terárium se rozumí vyhřívaná a suchá nádoba, která je vytápěná na různou teplotu podle druhu zvířete. Asi nejznámějším typem je pouštní terárium, ve kterém se denní teploty pohybují mezi 22 až 32 stupni Celsia a noční kolísají přibližně mezi 20 a 22 stupni Celsia . Při vlhkosti přibližně 45 až 60 % se jako podestýlka do terária většinou používá vrstva písku a zařízení je přizpůsobeno danému zvířeti.
Termostat pro chlazení a vytápění terárií typu tropického deštného pralesa, je podobný, pouze vlhkost vzduchu je výrazně vyšší asi o 80 až 90 % během dne a téměř o 100 % v noci. Žijí v nich zejména zvířata z tropických regionů.
Lesní terárium imituje semi-suché nebo semi-vlhké krajiny. Další druhy jako insektárium nebo formikárium jsou určeny pro hmyz, pavouky a mravence , proto jsou nádoby výrazně menší a vybavení terária může být měněno flexibilněji. V případě akva-terárií hovoříme o kombinaci vlhkého tropického terária s akváriem. Zde můžete chovat obojživelníky nebo jiné druhy hydrofilních plazů.
Pokud jde o dekorace do terária, nejsou vám kladeny žádné meze. Úchvatné rostliny - umělé nebo živé - v závislosti na typu terária simulují zvířatům jejich přirozené životní prostředí. Umělé rostliny jsou obzvlášť snadné na údržbu a jejich povrch bývá šetrný k plazům. Živé rostliny, včetně kaktusů, aloe druhů, orchidejí nebo broméliovitých rostlin, nabízejí svým obyvatelům řadu možností k ukrytí nebo lezení, ale jsou mnohem náročnější na péči.
Stejně jako rostliny, i zvířata se přizpůsobí danému typu terária. Kromě hmyzu, pavouků, malých savců a obojživelníků jsou především plazi oblíbenými domácími mazlíčky. V naší nabídce najdete:
Chameleoni a varani jsou nároční na chov, proto byste je do vašeho terária měli nastěhovat jen v případě, že máte odpovídající zkušenosti. Také chov hadů doporučujeme spíše pro pokročilejší teraristy. Oblíbení plazi pro začátečníky a nováčky v oblasti teraristiky jsou například gekoni, ještěrky nebo leguáni, kteří jsou podstatně snazší na péči.
Náš tip: Krmivo pro plazy by mělo být vyvážené a pestré, protože většina zvířat potřebuje jak rostlinnou, tak živočišnou stravu. Také požadavky pro daný druh plazů sehrávají při krmení velkou roli.
Hned po volbě vašeho mazlíčka je rozhodující vhodné vybavení terária a správné příslušenství. Různé druhy zvířat a rostlin žijí v přebývají v různých podmínkách, proto jsou pro dobré životní podmínky podstatné osvětlení terária, vytápění, větrání a podestýlka.
S různými typy lamp a osvětlení můžete napodobit podmínky přirozeného světla pro vaše mazlíčky v teráriu. Pro pouštní terárium se nabízí topný rošt, protože pak se zvířata mohou zdržovat buď ve vytápěné nebo nevytápěné části terária. Jako alternativa k regulaci teploty jsou používány topné kameny, keramické zářiče nebo reflektory.
Také terarijní podestýlka by měla být přizpůsobena zvířatům a typu terária. Květinová zemina, listová zemina, písek nebo lesní zemina jsou běžné typy pro suchá, lesní nebo vlhká tropická terária.
Vaše terárium obývají četné rostliny a překrásná zvířata. Tomu musí být přizpůsobené zařízení a osvětlení. Pro funkční terárium je také důležitá péče a hygiena. Zásobník vody a krmiva by měl být vždy naplněn, sklo musí být vyčištěné a rostliny zásobené. Dávejte vždy pozor na udržování vlhkosti a pokud je to zapotřebí, sprejujte váš malý biotop jednou denně vodou z vodovodu.