Základem pro pohodu a zdraví opeřenců je jídlo. Pokud si plánujete pořídit ptačího mazlíčka nebo už nějakého máte, vždycky je potřeba myslet na to, že kvalitní krmení je důležitým předpokladem pro dlouhý a bezstarostný ptačí život. Jak ale ptáky krmit? Co je pro ně nejvhodnější? A co rozhodně vynechat? Tady se podíváme na základní krmné směsi pro ptáky - složku stravy, která by rozhodně v jejich jídelníčku neměla chybět.
Tento typ krmení je navržen tak, aby pokrýval všechny základní potřeby. K dispozici jsou různé typy krmiv, včetně hotových krmných směsí semínek, granulí nebo různých peletek. Krmiva jsou pak sestavena tak, aby ptákům poskytovala vyvážený poměr bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů. Nicméně neměli byste spoléhat pouze na ně.
I když je základní krmivo pro ptáky hlavním prvkem stravy, je dobré ho pravidelně obohacovat o čerstvou zeleninu a ovoce, zelené rostliny nebo o různé pamlsky pro ptáky, doplňková ptačí krmiva a dokrmovací směsi pro papoušky či andulky. Tyto potraviny nejen přinesou důležité vitamíny a minerály v jiné formě, ale také variabilitu. Pokud totiž opeřenci budete stále sypat jen granule, může ho to přestat bavit a v krajních případech vést ke stresu.
Každý pták potřebuje jíst trochu něco jiného. V základu si budou krmiva dost podobná, nicméně ať už se jedná o směs pro andulky nebo pro papoušky, každý druh má specifické požadavky na různé živiny, vitamíny a minerály.
Některé potraviny mohou být pro ptáky toxické a způsobit jim minimálně nepříjemné zažívací potíže. Ke krmným směsím se tak nedoporučuje přidávat: avokádo, lilek, rebarbora, rajčata, cibule, česnek, čokoláda, různé mléčné výrobky, syrové brambory a fazolové lusky, houby, arašídy nebo semena a pecky z ovoce.
Pozor si dejte také na pokojové a okrasné rostliny, tyto jsou pro ptáky toxické: difenbachie, vánoční hvězda, azalka, voskovka, tulipán, oleandr, hyacint, durman, lilie nebo narcis.
Při určování správného množství základního krmné směsi pro ptáky je nutné zohlednit řadu faktorů, jako jsou hmotnost, věk, druh opeřence, míra fyzické aktivity, zdravotní stav, podmínky, ve kterých žije a objem dalšího doplňkového krmiva.
Přesné množství se nedá jednoduše určit, protože každý pták má odlišné nároky. V každém případě je však potřeba to nepřehánět, zejména papoušci mají totiž tendenci k přejídání, což může v krajních případech vést k nadváze.
Řiďte se tak doporučením na obalu základního krmiva a samozřejmě dbejte na rady veterináře. Ideální je krmit ptáka dvakrát denně menšími porcemi, u kterých zvládnete sledovat, kolik toho váš mazlíček sežere a zda se některým druhům úplně nevyhýbá.
Pro správné krmení ptáků je potřeba sledovat detaily a nepodceňovat specifické nutriční požadavky jednotlivých druhů. Kombinací kvalitního základního krmiva s pravidelným doplňováním čerstvé zeleniny, ovoce a zelených rostlin zajistíte svým opeřencům zdravý a spokojený a hlavně dlouhý život. Projděte si naší nabídku, kde najdete vše, co budete pro základ správného ptačího jídelníčku potřebovat. A pokud sháníte další příslušenství pro chov ptáků, koukněte na naše klece a voliéry, doplňky do ptačích klecí nebo na příslušenství pro péči o ptáky.