Ať už stojí samostatně v zahradě, visí na stromě nebo je připevněné na domě, ptačí krmítko poskytuje divokým ptákům bezpečné útočiště a potravu. Umožňuje černým kosům, sýkorám a dalším druhům trochu si odpočinout, nakrmit se a případně najít místo k hnízdění a odchovu mláďat. V našem sortimentu proto najdete široký výběr ptačích krmítek pro různé druhy divokých ptáků.
Ne každý ptačí krmítko je stejné, což je zřejmé z různých designů a především rozměrů. Je jasné, že větší druhy ptáků, jako jsou třeba špačci, potřebují více místa než například malé sýkorky. V široké nabídce ptačích krmítek a domků tak existují dvě varianty, které se výrazně liší:
Krmítka ala hnízdní budky - V často velmi jednoduše provedených hnízdních budkách mohou ptáci stavět své hnízdo na bezpečném místě. Shromažďují materiál, aby ve svém novém domově mohli vyvést mladé.
To, co je obecně označováno jako ptačí domek, je však ve většině případů klasické venkovní krmítko pro ptactvo. Mohou stát samostatně, viset na provázku, být přišroubována ke stěně nebo stromu – krmítko lze instalovat různými způsoby.
Krmítka se liší od hnízdních budek především ve dvou věcech. Jsou otevřená, aby divocí ptáci mohli z různých stran přistupovat ke krmivu. Uprostřed ptačího krmítka se také často nachází zařízení na specifické krmivo pro venkovní ptáky, jako jsou tukové koule, semena nebo jiné.
Malá stříška, možnost upevnění nebo postavení a bezpečné místo pro krmivo – ptačí domek je teoreticky velmi jednoduché zařízení. V praxi však přicházejí do hry některé komplikace. Patří k nim například proměnlivé počasí od velkých veder po silné mrazy. Proto je dobré, aby ptačí domečky měly následující vlastnosti:
Kombinace stabilní konstrukce a odolných materiálů zajišťuje odolnost ptačího krmítka vůči povětrnostním vlivům. K jeho konstrukci patří také způsob uchycení. Stojan, který je dodatečně zakotven v zemi, nespadne ani při silném větru, zatímco závěsné krmítko se s větrem pohybuje. Nejčastěji se jako materiál používá dřevo z dubu nebo borovice, které je ošetřené lazurou.
Ke krmítku musí mít snadný přístup ptáci, ale i osoba, která krmítko pro ptáčky závěsné či klasické plní. Ať už je uprostřed malý kontejner na krmivo nebo je krmící konstrukce jen plocha domečku – čím snáze je přístupná ptákům, tím lépe ji můžete doplňovat. Je dobré myslet i na pítka pro ptáky nebo alespoň nějakou vodní plochu, která by měla být v blízkosti.
Zda je ptačí krmítko samostatně stojící či se jedná o závěsné krmítko pro ptáčky, do jisté míry určuje kam jej umístíte. Kromě toho je třeba brát v úvahu několik dalších faktorů. Patří mezi ně, že domek by neměl stát přímo na slunci nebo mimo zákryt. Pokud má být umístěn v zahradě, hodí se klidné místo, kde se lidé moc nezdržují a neruší ptáky při krmení.
Ptačí krmítko by mělo být umístěno tak, aby se k němu bez povšimnutí nedostaly kočky ani kuny. Aby byl ptáčí domek a jeho návštěvníci v bezpečí před predátory, mělo by být krmítko umístěno v dostatečné vzdálenosti od křoví nebo keřů, po kterých by predátoři mohli vyšplhat.
Jednoduše pomáháte tak, že jim poskytujete bezpečné místo pro krmení, když v přírodě ptáci nenajdou nic jiného. Tím přispíváte k ochraně domácích druhů ptáků – zejména těch, které v zimě neodlétají na jih.
Tip na závěr: Projděte celou naši nabídku věnovanou divokému ptactvu a objevte další doplňky pro vaši terasu, zahradu i balkon. Mohli by vás zajímat i hmyzí hotely, které jsou pro přírodu velmi prospěšné.