Léto s sebou přináší mnoho nových příležitostí k dobrodružství, ale horké teploty také často způsobují našim chlupáčům potíže. Na rozdíl od lidí nemají psi na kůži potní žlázy, a proto se nemohou potit. Potit se mohou pouze v oblasti polštářků a jazyka, a proto se ochlazují dýcháním. Zde vám poradíme například jak v létě ochladit psa a vyhnout se úpalu a jak si tak naplno užít léto se svým nejlepším kamarádem.
Mehr entdecken >>
Obecně platí, že pes by měl denně vypít v průměru 40 až 50 mililitrů vody na kilogram tělesné hmotnosti, v horkém letním počasí se tato potřeba zvyšuje na 100 až 150 mililitrů vody na kilogram.
Výběr produktů:
Váš čtyřnohý přítel by měl mít samozřejmě vždy k dispozici čerstvou pitnou vodu, a to zejména v létě. Voda je pro psa také skvělým osvěžením. Co však mnoho lidí neví: Psi se mohou otrávit vodou.
Více ↓
Veterináři pak hovoří o hypotonické hyperhydrataci - k té dochází, když se elektrolytová rovnováha psa vychýlí z rovnováhy kvůli příliš velkému množství vody. V průměru psi vypijí asi 40 až 50 mililitrů vody na kilogram tělesné hmotnosti - v létě to může být 100 až 150 mililitrů - v závislosti na venkovní teplotě, zátěži a stravě psa. Pokud u svého psa pozorujete závratě, slabost, neschopnost močit, bledé sliznice nebo nafouklé břicho, mohou to být příznaky intoxikace vodou a měli byste se poradit s veterinářem.
Pokud pes přijme příliš mnoho vody - například při skotačení, hře na aport ve vodě nebo při hře se zavlažovačem - plicní sklípky a buňky, které uchovávají vodu, se zvětšují a vytvářejí nadměrný tlak.
Zkontrolují krevní hodnoty vašeho psa a podají mu elektrolyty a dehydratační léky. Riziko intoxikace vodou je ale naštěstí poměrně nízké. Nenechte si tedy zkazit vodní radovánky! !
Chraňte svého psa před přímým slunečním zářením tím, že mu najdete stinné místo k odpočinku a zvolíte stinné trasy pro vycházky. Přesuňte venčení na chladnější rána a večery, nikoliv na denní horko!
Těžké dýchání, zvýšený srdeční tep, vyplazený jazyk - i když jste opatrní, může se stát, že se váš pes při vysokých teplotách rychle přehřeje. Je důležité, abyste příznaky přehřátí rozpoznali a mohli rychle jednat.
Více ↓
Pokud pes utrpěl úpal, okamžitě ho odveďte ze slunce. Pokud je to možné, měli byste psa ochladit tak, že mu na tělo nejprve přiložíte vlažné ručníky a poté stále chladnější ručníky. Také mu zvlhčujte tlamu vodou, protože většina psů v tomto stavu již nevstřebává vodu.
Navštivte veterináře a nechte svého psa vyšetřit. Ve většině případů jsou psi s vyčerpáním z horka také dehydratovaní. Musí být co nejdříve napojeni na kapačky, aby se obnovila jejich vodní bilance. Pokud však budete dbát na to, aby to váš pes v letních teplotách nepřeháněl, a poskytnete mu dostatek stínu a vody, nemělo by k tomu dojít. Přejeme vám krásné léto s vaším čtyřnohým přítelem!
Extra tip pro ochlazení psa: Psa opatrně osvěžte studenou vodou, například pomocí rozprašovače, nebo ho přikryjte vlhkým hadrem. V závislosti na plemeni se doporučuje krátký letní sestřih a časté kartáčování.
Výběr produktů:
Více >>
...
Please wait a moment.
The Quiz is loading...
15 minut plavání je pro psa zhruba totéž jako
45 až 60 minut poklusu vedle kola. I když váš pes neplave, ale pouze skotačí a hraje si ve vodě, měli byste dbát na to, aby se fyzicky
nepřemáhal.
- Kristina Ziemer-Falke (Užijte si vodní radovánky se psem naplno)
Výběr produktů:
Svého psa můžete zchladit také kulinářskými pochoutkami. Na osvěžující zmrzlině si rádi pochutnáme nejen my, ale i váš pes. Z několika málo ingrediencí si můžete během chvilky vyrobit vlastní lahodnou psí zmrzlinu. Potřebujete jen mokré krmivo, jogurt nebo ovoce, mixér, formičky na zmrzlinu a několik hodin. Uvidíte, že si váš pes lahodnou osvěžující pochoutku zamiluje!
Výběr produktů: