Je těžké si představit každodenní život bez míče. Tato typická házecí hračka odjakživa těší psa i majitele a poskytuje jim oběma nádherné chvíle. Tato aportovací hračka však není jediná na trhu: Zde se dozvíte, které házecí hračky jsou k dispozici, co vlastně dělají a jak je správně používat.
Náš průvodce - aportovací hračky pro psy
S házecími hračkami – říká se jim i aportovací – se, jak už název napovídá, hází a váš mazlíček vám je nosí zpět. Přitom se může jednat o nejrůznější druhy hraček:
Jsou k dostání v nejrůznějších tvarech, barvách a materiálech, takže odpovídají potřebám vašeho psa a snadno se s nimi manipuluje. Házecí hračky jsou robustně zpracované, neboť musí odolat jak psí tlamě, tak i povětrnostním vlivům.
Tento výraz pochází z myslivecké mluvy a označuje přinášení předmětů. Obzvlášť lovečtí psi, jako je zlatý retrívr nebo labradorský retrívr, jsou talentovaní aportéři. Jejich úkolem bylo původně vyhledat zastřelenou zvěř a přinést ji lovci. I když dnes jsou lovečtí psi spíše věrnými každodenními společníky než ambiciózními lovci, mají lovecké pudy a potřebují náhradní aktivity.
Zde se uplatní házecí hračky: zvěř je nahrazena aportovací hračkou. Hračky pro psy jsou však zábava nejen pro lovecké psy: I jiná plemena se těší z agilního výcviku a naučí se rychle hračku najít a aportovat. Důležité je zohlednit individuální potřeby každého psa.
Důležité je, že aportování neznamená pouze najít a přinést. Takto svého psa jen těžko vytížíte. Vyzkoušejte různé varianty výcviku: Můžete například zkombinovat trénink s výchovou. Hodíte hračku pro psy, zatímco váš pes zůstane vedle vás sedět na vodítku a po odhození hračky jej kontrolovaně pošlete hledat. Vašeho chlupáče určitě potěší i razantní aportování za odměnu po výcviku na cvičišti.
Některé výrobky můžete dokonce naplnit pamlsky pro psy. To psovi čmuchání ještě více zatraktivní. Házecí hračky samozřejmě nemusíte jenom házet, ale můžete je i skvěle schovávat po bytě: Váš mazlíček může například svou aportovací hračku vyčenichat mez různými dekami pro psy.
Od 6 měsíců můžete svému štěněti začít nabízet různé hračky. Důležité je, aby pes svou házecí hračku dokázal dobře nosit v tlamě. Dbejte na robustní a bezpečný materiál. Z hraček by neměly odpadávat malé díly. Zejména u větších psů musí hračky odolat síle skusu a nesmí se tříštit.
Ne každý pes akceptuje každou hračku. Vyzkoušejte více výrobků, abyste našli ten nejvhodnější. Aportovací hračky je důležité nabízet jednu po druhé a nikoliv současně. Příliš velký výběr by mohl psa přetěžovat.
Z naší nabídky hraček pro psy jsou nejvhodnější aportovací hračky například:
A jako odměnu doporučujeme mezi psy oblíbený buď gumový žvýkací míček pro psy nebo míček na pamlsky pro psy, při jejichž kousání si pes v klidu odpočine.
Náš tip: Pomocí fontány pro psy zajistíte, aby měl váš mazlíček po hraní k dispozici čerstvou vodu.
S vhodnou házecí hračkou můžete svému psovi zpestřit každodenní stereotyp a vymyslet si pokaždé nový způsob jejího použití: výcvik slídění, výchova psa nebo prostě jen vyvádění – vezměte si obojek a sáček na exkrementy a vyrazte!
A pokud vašeho psa nebaví aportování, zkuste mu dát dentální hračku pro psy, nebo interaktivní hračku pro psy, která ho zabaví při hledání psích pamlsků nebo psích granulí ukrytých v hračce.