Každý živý tvor potřebuje místo, kam se může uchýlit, známé místo, kde si může po dlouhém dni odpočinout a relaxovat. Malá zvířata, jako jsou králíci nebo křečci, to potřebují stejně jako my lidé. Proto by ve správném domečku pro malá zvířata samozřejmě neměla chybět klec nebo výběh. Zde jsme shrnuli základní informace a to, co je třeba při výběru zohlednit.
Výrazem „malá zvířata“ se dříve označovala všechna domestikovaná zvířata , která nebyla chována jako užitková. Pod tímto pojmem se tak skrývali nejrůznější mazlíčci. Například všechny druhy hlodavců, ptáků až po plazy. Dnes se označení „malé zvíře“ běžně používá hlavně pro:
Tento pojem se ujal jako synonymum pro hlodavce. Všichni mají společnou potřebu klidného místečka, pelíšku pro malá zvířata, které bude sloužit ke spaní nebo jako skrýš. Ptáte se, zda je možné chovat různé druhy zvířat v jedné kleci? To závisí na samotných zvířatech. Pokud máte pochybnosti, doporučujeme druhově smíšené kolonie nechovat.
Domeček pro hlodavce, který by uspokojoval nároky každého druhu zvířat, pravděpodobně neexistuje. Jako chovatelé byste se měli při výběru vhodného příslušenství do klece řídit podle potřeb svých malých mazlíčků. Nejprve je nutné si ujasnit, kde má domeček pro králíka, pelíšek pro morče či pro jiné zvířátko stát. Pokud ho chcete používat venku, měl by být odolný proti větru a počasí, abyste už zakrátko nemuseli kupovat domeček nový.
U obydlí pro malá zvířata máte na výběr mezi různými materiály:
Domky z přírodních, neošetřených materiálů jsou zdravotně nezávadné. To je výhoda, protože je hlodavci nezřídka okusují. Příkladem je třeba dřevěný domeček pro králíka. Přírodní domečky navíc opticky lépe zapadnou mezi stelivo pro malá zvířata v kotci.
Přírodní pelíšky pro potkany, domečky pro králíky i jiná zvířata jsou však vhodná spíše do vnitřních prostor. V důsledku vlhkosti totiž mohou nabobtnat. Skrýše z plastu se dají snadno čistit a nacházejí využití ve venkovních ohradách.
Důležitým aspektem při volbě obydlí pro malá zvířata je správná velikost. Rozhodující roli přitom hraje několik faktorů:
Kolik morčat se má například vlézt do dřevěného domku? Čím vyšší počet zvířat, tím větší by mělo být obydlí. Někdy může být vhodné postavit do klece či ohrady i více domků a tunelů pro hlodavce, aby měli chundelatí kamarádi dostatek možností k úkrytu.
Samotná klec pro hlodavce by měla poskytovat dostatek místa pro druhově vhodný chov a možnost výběhu. Vedle napáječky, misky pro hlodavce a možností k zabavení ve formě hraček pro malá zvířata se však do klece musí vlézt i pelíšek. Proto volte velikost klece nebo ohrady s rozmyslem.
Náš tip: Minimální velikost klece závisí na druhu zvířete. Na každého křečka se například počítá minimálně 0,5 m². Samozřejmě je více místa pro zvíře vždy lepší!
Ať se jedná o pelíšky pro fretky nebo domeček pro králíky – jako chovatel zodpovídáte za čistotu bydlí. Pravidelné, důkladné čištění veškerého příslušenství klece chrání zvířátka před patogeny a zlepšuje jejich zdravotní stav. Čištění pelíšku pro malá zvířata by mělo být součástí rutinního úklidu, stejně jako výměna steliva a krmiva. Nepoužívejte agresivní čisticí přípravky, jejichž zbytky by mohly negativně ovlivnit zdraví zvířat.
Pelíšky, domečky i tunely nabízí rozmanité možnosti využití. Poskytují místo na spaní, skrýš, místo na relaxaci a útočiště. Pelíšek je elementární součástí vybavení, které potřebuje každé malé zvíře – ať už je to králík, myš, morče nebo křeček. Při výběru perfektního domečku je třeba zohlednit především potřeby svých mazlíčků – vzhled je přitom až na druhém místě. Díky našemu širokému výběru pelíšků a domečků pro malá zvířata najdete perfektní příbytek, který bude plně vyhovovat vám i vašim mazlíčkům.