Pamlsky pro osmáky

Filtrovat
<
Bunny
JR Farm
Versele Laga
Vitakraft
Chinchilla
Hamster
Kaninchen
Dospělý
Junior
Senior
Vše
Bez aromatických látek
Bez barviv
Bez cukru
Bez konzervačních prostředků
Bez přidaného cukru
Bez umělých aromat
Bez umělých zvýrazňovačů chuti
Bohaté na bílkoviny
Citlivý
Přírodní
Snížený obsah tuku
Vegan
Vegetariánský
Vitalita a vitaminy
Vyvinuto ve spolupráci se zvěrolékaři
bez přídavku obilovin
ohne Gentechnik
pflanzlich
Imunitní a obranný systém
Podporující trávení
Protistresové
Péče o zuby
Vysoká akceptace
citlivosti
Žaludek a trávení

Pamlsky pro osmáky: Čím je potěšíte?

Osmáci jsou fascinující společníci, kteří vyžadují zvláštní péči a pozornost – zejména pokud jde o jejich stravu. Tito malí býložravci mají specifické dietní potřeby, které je nutné respektovat, aby byli zdraví a spokojení.

Kromě základního krmiva pro osmáky, které by mělo být bohaté na vlákninu a chudé na cukry, je občasný pamlsek nezbytnou součástí jejich stravy. Přináší totiž radost i oživení do jejich každodenního života. V tomto článku se podíváme na to, jaké pamlsky jsou pro osmáky degu bezpečné a zdravé, a čemu byste se měli při jejich vybírání a podávání vyhnout.

Přehled těch nejlepších pamlsků pro osmáky

Zelenina – je bohatá na minerální látky, vitamíny a vlákninu. Zejména v zimním období nahrazuje čerstvou trávu a bylinky; vždy se ujistěte, že osmákovi podáváte zeleninu, která není zapařená, shnilá, plesnivá ani přímo z lednice; osmáka na zeleninu nechte navyknout pozvolna – ve větším množství může způsobit nadmutí.

  • vhodná zelenina: mrkev, kedluben, květák, kukuřice, okurka, celer, cuketa, paprika (sladká)
  • nevhodná zelenina: např. špenát, cibule, lilek, fazole, brambory

Ovoce – obsahuje hodně cukru a může způsobit obezitu nebo cukrovku – proto osmákům ovoce raději nepodávejte vůbec nebo jen výjimečně a v minimálním množství.

  • nejvhodnější druhy ovoce: zelené jablko a meloun

Bylinky – obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, ale ve větším množství mohou některé z nich působit zdravotní problémy – proto je vhodné osmáky nekrmity stále stejnými druhy, ale střídat je; zároveň se snažte bylinky sbírat na místech, která nejsou znečištěná.

  • vhodné bylinky: např. bazalka, meduňka, jitrocel, heřmánek, květy měsíčku lékařského, listí ostružin
  • nevhodné a jedovaté bylinky:  např. pelyněk, šťovík, vlaštovičník

Větvičky – slouží nejen k obrušování zubů, ale také jako výborná hračka pro hlodavce. Navíc obsahují minerální a rostlinné látky, které osmákům prospívají.  Větve podávejte dávat sušené i čerstvé, včetně květů, listů i pupenů.

  • vhodné dřeviny: např. větve ovocných stromů, břízy, lísky
  • nevhodné dřeviny: např. bez černý, šeřík, cedr, dub, ořešák
  • jedovaté dřeviny: např. túje, rododendron, jalovec, tis černý, trnovník akát, zlatý déšť

Komerční pamlsky – na trhu je k dostání velké množství pamlsků pro osmáky. Při jejich výběru sledujte složení a také obsah tuků, cukrů, konzervantů a umělých barviv – tak, aby byl co nejnižší.

  • přírodní – jsou zdravé a zpravidla nejvhodnější, bez obsahu barviv, přidaných cukrů, konzervantů, např. sušená zelenina, bylinky. Pozor na sušené ovoce, které obsahuje mnoho cukrů.
  • ostatní – občas můžete nabídnout extrudované a pečené pamlsky, které většinou obsahují malé množství tuků a cukrů. Nevhodné jsou různé kalorické dropsy a další pamlsky s vysokým obsahem cukrů a tuků.  

Základem jejich stravy by ale vždy mělo být vhodné krmivo, pamlsky jsou pouze doplňkem. Nezapomeňte věnovat dostatek péče také výběru klece pro hlodavce a hraček.

Jaké plynou zdravotní potíže z nadmíry pamlsků?

Pokud se osmáci budou delší dobu přejídat pamlsky, povede to k vážným zdravotním důsledkům. Jaké problémy potkávají osmáky degu nejčastěji?

  1. Obezita
  2. Diabetes mellitus
  3. Zažívací problémy
  4. Nutriční nerovnováha
  5. Problémy se zuby

Klíčem k prevenci těchto zdravotních problémů je umírněné podávání pamlsků a pečlivý výběr těch, které jsou vhodné pro osmáky. Dbejte na to, aby pamlsky tvořily jen malou část denního příjmu potravy – maximálně do 10 %.