Osmáci jsou fascinující společníci, kteří vyžadují zvláštní péči a pozornost – zejména pokud jde o jejich stravu. Tito malí býložravci mají specifické dietní potřeby, které je nutné respektovat, aby byli zdraví a spokojení.
Kromě základního krmiva pro osmáky, které by mělo být bohaté na vlákninu a chudé na cukry, je občasný pamlsek nezbytnou součástí jejich stravy. Přináší totiž radost i oživení do jejich každodenního života. V tomto článku se podíváme na to, jaké pamlsky jsou pro osmáky degu bezpečné a zdravé, a čemu byste se měli při jejich vybírání a podávání vyhnout.
Zelenina – je bohatá na minerální látky, vitamíny a vlákninu. Zejména v zimním období nahrazuje čerstvou trávu a bylinky; vždy se ujistěte, že osmákovi podáváte zeleninu, která není zapařená, shnilá, plesnivá ani přímo z lednice; osmáka na zeleninu nechte navyknout pozvolna – ve větším množství může způsobit nadmutí.
Ovoce – obsahuje hodně cukru a může způsobit obezitu nebo cukrovku – proto osmákům ovoce raději nepodávejte vůbec nebo jen výjimečně a v minimálním množství.
Bylinky – obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, ale ve větším množství mohou některé z nich působit zdravotní problémy – proto je vhodné osmáky nekrmity stále stejnými druhy, ale střídat je; zároveň se snažte bylinky sbírat na místech, která nejsou znečištěná.
Větvičky – slouží nejen k obrušování zubů, ale také jako výborná hračka pro hlodavce. Navíc obsahují minerální a rostlinné látky, které osmákům prospívají. Větve podávejte dávat sušené i čerstvé, včetně květů, listů i pupenů.
Komerční pamlsky – na trhu je k dostání velké množství pamlsků pro osmáky. Při jejich výběru sledujte složení a také obsah tuků, cukrů, konzervantů a umělých barviv – tak, aby byl co nejnižší.
Základem jejich stravy by ale vždy mělo být vhodné krmivo, pamlsky jsou pouze doplňkem. Nezapomeňte věnovat dostatek péče také výběru klece pro hlodavce a hraček.
Pokud se osmáci budou delší dobu přejídat pamlsky, povede to k vážným zdravotním důsledkům. Jaké problémy potkávají osmáky degu nejčastěji?
Klíčem k prevenci těchto zdravotních problémů je umírněné podávání pamlsků a pečlivý výběr těch, které jsou vhodné pro osmáky. Dbejte na to, aby pamlsky tvořily jen malou část denního příjmu potravy – maximálně do 10 %.