Vyvážená strava a oblíbené pamlsky pro křečky
Křečci potřebují vyváženou stravu plnou živin, aby byli zdraví a spokojení. A do té patří v omezené míře i nějaké pamlsky. Na čem si křeček nejvíce pochutná? Jakými pamlsky podpoříte vztah mezi vámi a křečkem? Pojďte to zjistit.
Co mají rádi křečci?
Křečci mají ve všeobecnosti rádi nejrůznější semínka (slunečnicová, dýňová) i oříšky. Nepohrdnou ani čerstvou zeleninou, ovocem nebo moučnými červy. Čerstvé bylinky jsou pro ně chutné i zdravé a mezi ty vhodné se řadí pampeliška, jitrocel, ptačinec, žebříček, vojtěška, máta, šťovík, polníček a jahodové listy.
Nejoblíbenější pamlsky:
- Jablka a hrušky – tyto dva druhy ovoce jim chutnají a zároveň jsou plné vitamínů i minerálních látek. Oba druhy ovoce mají poměrně nízký obsah kalorií a poskytují vlákninu potřebnou pro křeččí trávicí systém. Většina křečků si také pochutnává také na struktuře tohoto ovoce. Při podávání jablek i hrušek se vyhněte slupce a jadřincům a podávejte jim je v množství o velikosti pětikoruny.
- Seno pro hlodavce – dobře, dobře, technicky vzato není seno pamlsek, ale chutná jim. Seno poskytuje křečkům dobrý zdroj vlákniny i minerálních látek. Je základem každodenní stravy mnoha křečků, protože pomáhá uspokojovat jejich různé nutriční potřeby a pomáhá udržovat zdravý trávicí trakt. Voňavé seno z bojínku lučního může být také užitečné pro regulaci jeho hmotnosti.
- Římský salát, nať z mrkve, stonky brokolice – zdravá, nízkokalorická svačinka. Křupavý římský salát i další zmíněné druhy zeleniny obsahují velké množství vody, takže jsou osvěžující pochoutkou plnou mikroživin a antioxidantů. Brokolici podávejte čistou, nesolenou a neslazenou. Křečka krmte kouskem těchto druhů zeleniny o velikosti pětikoruny, a to přibližně 1x týdně.
- Banány – bohatý zdrojem cukru, ale i vitaminu B6, vitaminu C, manganu a draslíku. Proto křečkovi banán příležitostně poskytněte – v ideálním případě by křečci neměli dostávat banány častěji než 2–3x týdně, a velikost porce je podobná velikosti rozinky.
- Kvalitní psí granule nebo psí konzervy – pro vysoký podíl masa
- Nesolené oříšky i neproslazené sušené ovoce
- Větvička z ovocných stromů, které nenesou peckoviny
- V létě tráva ze zahrádky (ne z oblasti okolo silnic z důvodu znečištění)
- Vařené nesolené kuřecí maso
- Kuskus, těstoviny či rýže vařený v nesolené vodě
- Cornflaky
Časté chyby při výběru pamlsků
Přestože existuje mnoho zdravých pochoutek, kterými můžete svého křečka bezpečně krmit s mírou, existují i potraviny, kterým byste se měli zcela vyhnout. Patří mezi ně následující:
- komerční pamlsky s vysokým obsahem tuku a cukru, a to včetně některých hlodacích tyčinek
- sušené ovoce koupené běžně v obchodech – sířené, slazené
- cibule, česnek
- jadřince z jablek
- syrové brambory
- čokoláda a potraviny s obsahem kofeinu
- syrové fazole
- citrusové plody
- rebarborové listy nebo syrová rebarbora
- slané potraviny
3 pamlsky, které můžete vyrobit doma
- Kaše z ovesných vloček, kuskusu a najemno nastrouhané mrkve, povařené ve vodě
- Čerstvě nastrouhaná mrkev a jablka
- Sušenky na broušení zubů z polohrubé mouky, ovesných vloček, případně i semínek
Postup: Smíchejte polohrubou mouku, ovesné vločky a vodu, případně také semínka (slunečnicová, sezamová či dýňová) v husté těsto. Vyválejte plát a vykrajujte tvary nebo nakrájejte na čtverečky. Poté pečte na 150–180 °C, dokud tyto pečené pamlsky pro křečka neztvrdnou.
Doba pečení: (45 minut i více).
Nejčastější chyby při podávání pamlsků křečkům
- Přemíra podávání pamlsků (omezte pamlsky na malé množství, ideálně méně než 10 % denního příjmu potravy; využívejte pamlsky jako odměnu, a ne jako pravidelnou součást jídelníčku).
- Podávání nevhodných pamlsků (vyhněte se potravinám ze seznamu výše).
- Nedostatečná variabilita v dietě (střídejte typy pamlsků a vždy zahrnujte různé druhy zeleniny i občasné množství bílkovin – např. vařené kuřecí nebo vejce).
- Nerespektování specifických nutričních potřeb křečka (informujte se o specifických nutričních potřebách svého křečka podle jeho druhu a zdravotního stavu a přizpůsobte podávání pamlsků těmto potřebám).
- Nedostatečné sledování reakcí křečka (pozorujte chování a fyzickou zdatnost křečka po podání nového pamlsku a hledejte příznaky, jako jsou změny ve stolici, nechutenství nebo známky nemoci; při jakýchkoli pochybnostech se poraďte s veterinářem).
Vždy pamatujte, že pamlsky by nikdy neměly nahradit komplexní krmivo pro křečky. Správné podávání pamlsků je o umírněnosti a rozumném výběru, což pomůže zajistit, že váš křeček bude zdravý a šťastný.
Zdravotní rizika
Podobně jako u jiných hlodavců, i křečky může velmi rychle postihnout obezita, diabetes a problémy se zuby, pokud se nebudete řídit pokyny pro správné krmení křečků.
Správná péče o křečky zahrnuje udržení vyvážené stravy, dostatek prostoru i hraček v kleci hlodavce. Má váš křeček vše, co by měl mít, nebo potřebujete do klece dokoupit nějaké další vybavení pro malou zvěř?