Pro myši platí totéž co pro lidi: Optimální strava je důležitá, abychom zůstali dlouho zdraví a fit. Přestože jsou myši všežravci, je důležité zajistit pestrou stravu i pro tyto malé hlodavce. Různé obiloviny, bylinky a drobná semínka, stejně jako ovoce a zelenina poskytují vše, co myší organismus potřebuje k tomu, aby byl zásoben dostatečným množstvím energie a živin. Níže najdete zajímavá fakta a tipy týkající se ideální, druhově vhodné potravy pro myši.
Předkem dnešní myši barevné, jak ji rádi doma chováme, je myš domácí. Avšak chovné myši už nemají se svými přirozenými předky mnoho společného. To má vliv i na jejich stravu, neboť tito hlodavci vyžadují speciální krmivo pro myši, aby mohli žít stejně zdravě jako jedinci stejného druhu žijící ve volné přírodě. Navíc mají na krmivo jiné nároky, než například potkani či křečci. Totéž platí i pro pískomily, kteří se jako domácí zvířata v kotci těší rostoucí oblibě.
Myší potrava musí pro zajištění komplexní výživy obsahovat různé složky. Vedle základního krmiva sem patří například různé krmné směsi z ovesných vloček, jáhel a bylin, které přispívají ke zdraví myší. Navíc nesmíme zapomenout, že hlodavci musí pokrýt svou potřebu živočišných bílkovin.
Pro tyto účely se hodí krmivo pro myši s moučnými červy, housenkami nebo hmyzem. Tyto proteinové bomby byste měli myším podávat v pravidelných intervalech 2 až 3 dnů, abyste zabránili jejich malnutrici. Krmení doplněné ovocem a zeleninou navíc zajistí vyvážené hospodaření s vitamíny.
Stejně jako u spousty jiných hlodavců, tvoří i u myší hlavní složku potravy především obiloviny a semínka. Z tohoto důvodu představuje sladěná směs jadérek dobrý základ výživy těchto roztomilých zvířátek. Jako denní krmná dávka se doporučuje přibližně 1 čajová lžička pro myš na den. Pokud by druhý den krmení zbylo, lze dávku snížit. Pokud je vše snědené, můžete další den množství krmiva o něco navýšit.
Z hlediska kvality je třeba u granulí pro myši zohlednit několik rozdílů, neboť ne vždy je to, co nejlépe vypadá zároveň to nejlepší. Důležité je, aby krmivo pro myši svěže vonělo a nevykazovalo žádné šedé zabarvení, které by mohlo poukazovat na prošlou dobu trvanlivosti. Kromě toho by mělo vždy obsahovat i trochu klíčivého osiva. To dodává důležité vitamíny a stopové prvky. Suché krmivo by se kromě toho nemělo používat déle než 4 měsíce, protože jeho jednotlivé složky se mohou zkazit.
Vyvážený jídelníček pro myši může jednou za čas obsahovat i trochu ovoce – ovšem ne příliš často a jen v malém množství. Dvakrát až třikrát týdně úplně stačí. Přitom není pro myši vhodné každé ovoce, některé může být příliš kyselé nebo způsobovat nadýmání. Jako krmivo pro myši se dobře hodí například:
Navíc musí mít myši k dispozici vždy dostatek pitné vody. Nejvhodnější pro tyto účely je speciální napáječka nebo misky a krmítka pro malá zvířata. Pokud byste totiž vodu nalili do misky a tu postavili do skrýše nebo pelíšku, mohla by se rychle znečistit.
Na pamlsky pro myši byste si měli pořádně posvítit. U krmiva pro myši platí, že je nutné dbát na složení, neboť křupavé pamlsky často obsahují přidaný cukr. To nejenže přispívá k tloustnutí vašeho heboučkého kamaráda, ale škodí i jeho zdraví. K pamlskům vhodným pro zvířata jako malá pozornost nebo k zajištění klidného průběhu přepravy patří například ořechy, slunečnicová semínka nebo rozinky. Nejenže dobře chutnají, ale dodávají i zdravé tuky a energii. Více než jedno slunečnicové semínko nebo půlku ořechu by myška za den neměla sníst.
Jako solidní základ krmiva pro myši jsou vhodné různé směsi jadérek, které dodávají malým hlodavcům dostatek vlákniny a živin. Doplňovat se mohou různými druhy ovoce a zeleniny, které navíc dodávají důležité vitamíny a stopové prvky. Ohledně pamlsků pro malá zvířata byste měli dbát na obsažené látky, alternativně můžete sáhnout po přírodních dobrotách, jako jsou ořechy nebo sušené ovoce. Vedle odpovídajícího krmiva pro myši najdete v našem obchodě i podestýlku pro malá zvířata, doplňky a vybavení do klece hlodavců, stejně jako nejrůznější hračky pro malá zvířata.