Křečci jako roztomilí domácí mazlíčci okouzlují srdce mnoha milovníků zvířat. Chov těchto malých hlodavců je však poměrně náročný. To by se nemělo podceňovat. Kromě čisté boudy pro hlodavce a zábavných hraček pro hlodavce hraje při chovu křečků rozhodující roli také výživa. Níže se dozvíte, jaké krmivo pro křečky je pro tato malá zvířata vhodné a na co je třeba při jejich krmení pamatovat.
Strava pro křečky je kombinací suchého krmení pro křečky a živočišných bílkovin. Zdroje bílkovin by se měly podávat přibližně 3 krát až 4 krát týdně, zatímco suchého krmiva se doporučuje cca 2 čajové lžičky nebo jedna polévková lžíce denně.
Svému křečkovi můžete podávat jako doplňkové krmivo pro malá zvířata mléčné výrobky v malých dávkách – cca 1 čajovou lžičku týdně. Tyto potraviny mají pozitivní vliv na trávení, které je podporováno obsaženými bakteriemi. Mnoho hlodavců reaguje citlivě na laktózu, proto jsou zde vhodné nízkotučné mléčné výrobky. Ty obsahují méně mléčného cukru.
Náš tip: Vyhněte se příliš velkému množství krmiva pro malá zvířata, neboť křečci si ve svém obydlí rádi v podestýlce dělají zásoby potravy. Přizpůsobte krmení pro křečka a pozorujte, kolik toho skutečně sežere.
Suché krmivo je v krmení křečka nejdůležitější složkou a mělo by se proto podávat denně. Vyvážená strava kombinuje především různé druhy obilovin, jako například oves, pšenici, jáhly, ječmen, žito nebo pohanku. Dobrá potrava pro křečky by měla dodatečně obsahovat následující složky:
V drobných semínkách, jako jsou lněná semínka, konopí, sezam, kopr nebo mák, jsou obsaženy důležité minerály a vitamíny. I chia semínka nebo různá travní semena můžete přidat do jídla pro křečky.
Hlodavci milují různé ořechy a jádra. Z důvodu vysokého obsahu tuku byste však tyto pamlsky pro malá zvířata měli podávat jen občas. K druhům ořechů, které křečci preferují, patří slunečnicová semínka, vlašské ořechy, dýňová semínka nebo i burské oříšky, které by však neměly být v jídelníčku častěji než každý 2. nebo 3. den, a to jen v malém množství.
Potrava křečka se dále skládá ze sušených bylin, jako je petržel, pampeliška, heřmánek nebo i kopřiva. Ty by se měly v malém množství přimíchávat do dávky krmiva. Vedle sušených bylin váš křeček potřebuje důležité vitamíny z rostlinného zeleného krmiva. V malém množství snese křeček mrkvovou nať, fenyklovou nať nebo listy kedlubny.
Náš tip: Zelené krmivo a byliny se dají skvěle nasbírat na vlastní zahradě nebo ve volné přírodě. V každém případě při sklizni dbejte na to, aby bylo stanoviště rostlin čisté a nezatížené škodlivinami.
Dobré krmivo pro křečky většinou obsahuje i sušené ovoce a zeleninu, což zajišťuje skvělé zpestření. V malých porcích lze klidně krmit i čerstvým ovocem či zeleninou. Cca jednou denně můžete dát svému křečkovi do misky dobře omytou mrkev, papriku, okurku či jiné druhy bohaté na vitamíny. Rychle zjistíte, které druhy vaše domácí zvířátko žere nejraději.
Ovoce byste měli z důvodu vysokého obsahu cukru přimíchávat do krmiva jen jednou týdně jako malé pamlsky pro křečky. Peckové ovoce nebo exotické plody se jako krmivo příliš nehodí, neboť křeček tyto druhy nedokáže dobře strávit. Jablka, hrozny a bobule však svému mazlíčkovi můžete bez problémů nabídnout.
Ve vyvážené stravě pro hlodavce nesmí chybět ani proteiny. Sušený hmyz obsahuje vysoce kvalitní živočišné bílkoviny, které potravu křečka džiungarského i toho klasického optimálně doplňují. Cvrčci nebo mouční červi proto patří do jídelníčku malých zvířat. Alternativně můžete svému křečkovi nabídnout i blešivce potoční nebo krevety. S atraktivním vybavením a doplňky do klece, jako jsou rourky z lepenky nebo labyrinty, bude krmení opravdový zážitek a křeček bude mít dostatečný pohyb.
Nejen pevná strava křečka džungarského i toho klasického je důležitá. Dbejte vždy na to, aby mělo vaše domácí zvířátko dostatek čerstvé vody ve své misce či krmítku pro malá zvířata. Pokud chcete se svým mazlíčkem cestovat, můžete si při přepravě krmivo pro křečky vozit i odděleně v tašce na krmení.