Tito roztomilí hlodavci pocházejí z Jižní Ameriky, kde žijí v oblastech s malým množstvím vegetace. To se odráží i v jídelníčku činčil: na denním menu jsou trávy, byliny a kaktusy, jen výjimečně si pochutnávají na vzácných bobulích nebo jiném ovoci. Pro chov a krmení činčil je proto třeba odpovídajícím způsobem přizpůsobit jídelníček zvířete.
Seno pro malá zvířata je co se týče krmiva pro činčily na 1. místě a zvířátka by jej měla mít kdykoliv volně k dispozici. Jeho vysoký obsah vlákniny podporuje přirozené obrušování zubů a zároveň udržuje zdravé střevo, neboť obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Důležité: Měňte seno v kleci pro hlodavce denně a nabídněte tak své činčile čerstvou potravu s vysoce kvalitními složkami.
Alternativně můžete svému hlodavci nabídnout i zelené krmivo jako jsou trávy, listy, květy a byliny a mnoho dalšího:
Náš tip: Sušené granule pro činčily obsahují všechny důležité účinné látky a pokrývají u hlodavce potřebu vitamínů a živin. Suché krmivo se výborně hodí jako malá svačinka, doporučujeme jej však pro zpestření zjemnit bylinami a květy.
Celkově platí následující důležité pravidlo: Po zařazení nové potraviny do jídelníčků své domácí zvíře obzvlášť pozorně sledujte. Pokud se objeví průjem nebo jiné příznaky nesnášenlivosti, krmivo raději vysaďte. Během několika týdnů určitě najdete perfektní krmnou směs pro svou činčilu.
I když krmivo pro králíky nebo hotové krmivo pro křečky vypadají podobně, jsou jako krmivo pro činčily absolutně nevhodné. Tuk a cukr škodí, proto byste se měli vyhnout ořechům či sladkému ovoci.
Luštěniny jako fazole, cibulovité rostliny, syrové brambory, peckové ovoce nebo exotické plody jako avokádo jsou obecně nevhodné a mohou být pro malá zvířata dokonce jedovaté. Každopádně si o dané potravě činčil zjistěte co nejvíce informací, než ji svému mazlíčkovi nabídnete.
Perfektní obydlí pro hlodavce sestává z měkké podestýlky pro malá zvířata, misky a krmítka pro hlodavce s dostatkem čerstvé vody a krmiva a nějakých hraček pro malá zvířata. Se správným krmením se činčila bude cítit dobře a prožije mnoho zdravých a šťastných let.
Příliš experimentovat byste však s ohledem na činčilí stravu neměli: Činčily mají mimořádně dráždivou střevní floru, která reaguje citlivě na změny krmiva. Jídelníček tedy měňte jen tehdy, pokud je to nezbytně nutné a celý proces si rozvrhněte na delší časový úsek. Přitom míchejte obvyklé krmivo s novým a jeho podíl pak každý týden navyšujte, dokud nebude přechod po 5-6 týdnech ukončen.
Krmivo pro činčily: Příklad krmného plánu na každý den
Chcete si pořídit malého hlodavce, ale nejste si jistí, jak máte zpočátku krmit? Vytvořili jsme krmný plán pro snadný začátek. Po několika týdnech sami zjistíte, které potraviny vaše činčila preferuje a jak dalece bude potřeba plán upravit.
Praktické příslušenství do klece, jako jsou misky na krmivo nebo jesličky, usnadňují manipulaci se zvířaty a jejich zásobování nejlepším krmivem pro malá zvířata. I při přepravě malých zvířat v přepravce by měl mít hlodavec k dispozici dostatek vody.
I přes veškerou snahu, s níž o svého mazlíčka pečujete, se občas nevyhnete chorobám nebo špatné stravě. V této situaci vám pomohou určité potraviny, které vaši činčilu v co nejkratší době postaví znovu na nohy. Například sedmikrásky mají mírně projímavý účinek a lze je výborně použít proti zácpě. Kopr naopak podporuje trávení a zvyšuje u těchto zvířátek chuť k jídlu. Při žaludečních potížích pomáhají ostropestřec mariánský, libeček a listy máty peprné. Pomocí sil z přírody zajistíte svému hlodavci dlouhý a šťastný život a mnoho společných let.