
Misky pro psy se vyrábějí v nejrůznějších tvarech, barvách, velikostech i z různých materiálů. Najít tu správnou psí misku však může být někdy obtížné. A totéž platí i u těch pro kočky. Na co si dát pozor při výběru správné misky? Nejen to se dozvíte v našem článku.
Mnoho lidí neví, že nevhodný materiál může mít neblahý vliv na zdraví. A to neplatí jen pro misky pro psy, ale také kuchyňské nádobí obecně. Jaký materiál je tedy nejlepší a kterému se naopak vyhnout?
Plastové misky mají mnoho výhod, a proto je najdeme také ve většině domácností. Jsou různě barevné, levné a obvykle je možné je mýt v myčce. Vydrží i větší náraz nebo pád z příborníku. A mnoho psů je má v oblibě. Obvykle však nejsou odolné proti pokousání, což může být problém především u štěňat a mladých psů, kteří plastové předměty velmi rádi kousají. Odštěpující se materiál potom může způsobit poranění v ústech. Plasty však skrývají mnohem větší nebezpečí, o kterém byste rozhodně měli vědět.
Plast se vyrábí z ropy a složitým procesem se mění na zcela nový materiál. Aby získal všechny vlastnosti, díky kterým je tak všestranný a užitečný, přidávají se do této hmoty četné přísady, jako jsou změkčovadla, stabilizátory, barviva, plniva, zpevňující látky, zpomalovače hoření nebo antistatické látky. A právě tyto látky, které mohou být i toxické, se mohou v plastu rozpustit a vstřebat do těla.
Zvláště nebezpečné jsou změkčovadla (ftaláty) a bisfenol A (BPA). Tyto dvě látky totiž narušují hormonální rovnováhu a mohou ovlivňovat i metabolismus. Pokud svému psovi podáváte v plastové misce denní porci suchého krmiva, kterou zhltne během několika vteřin, nebude organismus škodlivými složkami téměř zatížen. Naopak mokré krmivo a zejména voda, která je po celý den v kontaktu s plastem, však mohou absorbovat podstatně více toxinů, které se tak dostanou do psího těla.
V každém případě byste se proto měli vyhnout zejména nekvalitním miskám, které jsou silně cítit plastem. Vyhněte se také těm, které v obchodě prodávají za pár korun. Zvláště nebezpečné jsou výrobky z polyvinylchloridu (PVC) a polykarbonátu (PCB).
A nezapomeňte! Rozhodně neohřívejte plastové misky v mikrovlnné troubě. Toxické látky se snadno rozpouštějí a uvolňují se tak do životního prostředí.
Melamin se v minulosti používal především pro kempinkové nádobí. Nyní jej však stále častěji najdete i v obchodech pro domácí zvířata. Melaminové misky na jídlo a vodu jsou mnohem stabilnější než plastové misky a jsou odolné proti rozbití. I tento materiál však může být neškodný.
Melaminové pryskyřice jsou plastové materiály, které se – zjednodušeně řečeno – skládají z melaminu a formaldehydu. Pokud takové nádobí zahřejete na teplotu vyšší než 70 °C, mohou se tyto látky rozšířit i do potravin. A určitě víte, že zejména formaldehyd je velmi nebezpečný. Dbejte proto na to, abyste v melaminových miskách jídlo neohřívali a ani nerozmrazovali v mikrovlnné troubě.
Keramické misky se zdají být bezpečnou alternativou. I ony však mají jednu nevýhodu – jsou velmi křehké. Na druhou stranu se ale jen tak nepřevrhnou. Jsou stabilní a navíc udržují vodu dlouho čerstvou a chladnou.
I u keramických misek však dávejte pozor na toxiny. Glazura keramických misek může obsahovat toxické těžké kovy, jako je olovo nebo kadmium. Zejména kyselé potraviny tyto látky z glazury rozpouštějí. Pokud si chcete být jistí nezávadností materiálu, ujistěte se, že je keramika vhodná i pro potraviny. Například v Německu jsou takové výrobky označeny odpovídajícím způsobem. Keramika, která byla původně vyrobena k dekorativním účelům, není pro potraviny vhodná. Vztahují se na ni totiž jiné výrobní předpisy. Jedná se například o květináče, pítka pro ptáky nebo ozdobné mísy.
Chlupáčovi můžete dát také například misku, kterou jste dříve používali na polévku, ale už jste ji vyřadili. Polévkové misky jsou dostatečně velké. Skvěle tak poslouží i většímu psovi. Na keramické nádobí, které je vhodné na jídlo, jsou uplatňovány vysoké bezpečnostní standardy. Můžete si tak být jistí, že žádné nebezpečí nebude hrozit ani vašim čtyřnohým mazlíčkům. Menším psům postačí i talíř.
Pokud si chcete být jistí, že je nádobí vhodné i pro kyselejší potraviny, jako je ovoce nebo džusy, můžete to snadno zjistit. Stačí naplnit nádobu do poloviny octem a nechat čtyřiadvacet hodin stát. Pokud se glazura po vylití octu změnila, není nádobí vhodné pro kyselé potraviny.
Světlé a chladně vypadající misky z nerezové oceli nejsou šálkem kávy pro každého. A neoblíbí si je dokonce ani všichni psi. Jsou však nejméně kontaminované toxiny. Navíc se snadno čistí a jsou nerozbitné.
Dbejte však na to, aby miska stála pevně na podlaze, jinak bude rachotit po dlaždicích nebo laminátu. A to mnoho psů vyděsí. Na trhu dnes ale najdete i misky s protiskluzovými podložkami. Nádoby také můžete umístit do speciálního stojanu.
Máme pro vás jeden tip! Pokud váš pes nerad jí nebo pije z nerezové misky, může to být proto, že se psí známka nebo zapínání od obojku o misku cinká.
Pro psy s velkýma dlouhýma ušima, jako jsou baseti nebo kokršpanělé, jsou určené misky s velmi vysokým okrajem. A to proto, že skvěle zabrání neustálému máchání uší v jídle.
V obchodech pro domácí mazlíčky najdete výrobky, jako jsou misky na krmivo a vodu přímo vedle sebe v jedné nádobě. U dvojitých misek dbejte ale na to, aby se do vody nedostaly zbytky krmiva, které by ji mohly kontaminovat. A nezapomeňte na také na to nejdůležitější – čerstvou vodu je třeba psovi pravidelně měnit, a to alespoň jednou denně.
Pokud je váš pes vybíravý a rád nechává jídlo několik hodin ležet, měli byste se ujistit, že miska není umístěná například přímo u topení. Mokré krmivo se ve vyšších teplotách rychle kazí.
Máte doma psího gurmána, který sní krmivo během několika vteřin? Pak si nemusíte dělat starosti. Pokud se však po rychlém hodování pravidelně dusí a následně zvrací, pořiďte mu protihltací misku, která má v sobě velké vroubky. Mlsání bude tak pro psa o něco složitější, což ho trošku zpomalí. Granule můžete zase rozprostřít například na podlahu v kuchyni. Psí jedlík tak bude muset jednotlivé kousky nejprve najít.
Patříte mezi ty, kteří musí dávat pozor, aby pes příliš neztloustl? Pořiďte mu menší misku. Porce bude tak vypadat mnohem větší než v obrovské misce, ve které se stejné množství krmiva téměř ztratí. Tento trik nám pejskařům usnadňuje, abychom do misky opravdu nedávali víc, než je nutné.