Zaregistrujte se a získejte slevu 125 Kč na váš první nákup
Téměř pro každého psa je pobyt venku se svými páníčky tím nejlepším zážitkem. A zvlášť, pokud s nimi může trávit celý den. Z toho důvodu jsou mnozí psi ideálními společníky na výlety. V našem článku vám prozradíme několik tipů, jak si užít pěší túry se psem, co sbalit s sebou, nebo čemu se naopak vyhnout.
Psi milují pobyt venku v přírodě. A o to víc, když mohou být se svou rodinou. V běžném pracovním dni máte zpravidla čas procházku nebo o něco delší výpravu. V některých případech také mazlíčci doprovázejí své pány nebo paničky do obchodů. To pro ně ale obvykle není moc vzrušující. I přesto je pro ně ale společně strávený čas ze všeho nejdůležitější. A na dovolené tomu není jinak.
Pokud se nechystáte na dovolenou letadlem, váš chlupáč s vámi pojede na výlet určitě rád. Spoustu času spolu můžete strávit na turistické dovolené, kde si na své přijdou jak dvounožci, tak čtyřnozí přátelé. A aby to byl pro oba skutečný zážitek, měli byste výlet se psem dobře naplánovat a hlavně se na něj připravit. Poradíme vám, na co si dát pozor.
Výhodou turistiky se psem je, že ji můžete podnikat téměř kdykoliv. A to i když nejste na dovolené – tedy například o víkendu. Už teď proto tedy můžete přemýšlet, kam na víkend se psem.
Pokud plánujete delší vícedenní túru, nebo se například chystáte na několik jednodenních výšlapů při pobytu na horách se psem, měli byste zohlednit konstituci i fyzickou kondici psa. Ne každému psovi totiž podobné výpravy vyhovují. Některá plemena, jako jsou například pastevečtí psi, společenské rasy nebo klasičtí rodinní chlupáči, jsou nadšenými běžci. Patří mezi ně například výmarský ohař. Výjimkou nejsou ani malá plemena, jako třeba jack russel teriér. Ti se obvykle běhu nemohou nabažit. Pokud se rozhodnete pro sport se psem, měli byste dbát hned na několik aspektů. Pamatujte, že při běhu se psem by vám nemělo chybět to správné vybavení.
Existují ale i plemena, jako jsou maltézští psíci, francouzští buldočci nebo bernští salašničtí psi, kteří jsou obvykle považováni za méně vytrvalé běžce. Podobný sport se psem je pro ně tedy nevhodný.
Většinu psích plemen ale nemůžeme zařadit do jedné či druhé kategorie. Na obou stranách totiž můžete najít výjimky. Při procházce je dobré chlupáče vždy pozorovat. Pokud vidíte, že je po třech až pěti kilometrech pořád fit, můžete s ním příště vyrazit na delší výlet. Pokud se naopak rád ponese domů už po dvou kilometrech, turistika rozhodně nebude jeho parketou.
Na túru musíte být fit nejen vy, ale i váš pes. A to proto, aby vydržel na tlapkách několik hodin a nepřetížil se. Čtyřnohé kamarády, kteří nejsou zvyklí na delší procházky, musíte s pěší turistikou seznamovat pomalu a postupně trénovat jejich vytrvalost. Před tím, než začnete přemýšlet, kam se vypravit na výlet se psem, byste se měli ujistit, že je váš čtyřnohý parťák zdravý. Túra pro něj totiž může být poměrně namáhavá. Pro jistotu můžete svého psa také nechat vyšetřit u veterináře, který vám může poradit, na jak dlouhé procházky se psem vyrazit, nebo jak si poradit s případnými zraněními, která by vás na cestách mohla potkat. Neměli byste proto zapomenout ani na psí lékárničku.
Trasu byste měli vždy přizpůsobit svému mazlíčkovi. Vyhněte se strmým stezkám a cestám, které lze sejít pouze pomocí žebříků nebo lan. Dejte si proto tu práci a při hledání tipů na výlet se psem se zaměřte na schůdné trasy. Některé z nich najdete v turistických průvodcích.
Pokud chcete na cestě strávit více času, což je dobré hlavně v létě, měli byste si před začátkem cesty zjistit, ve kterých ubytovacích zařízeních můžete s chlupáčem přenocovat. Ve většině případů zaplatíte za čtyřnohého přítele poplatek za úklid přibližně ve výši 120 až 650 Kč. Na internetu ale můžete najít jak vhodné hotely a další ubytování (můžete se také podívat, kam pod stan se psem), tak doporučené turistické trasy po psy.
Zda se vydáte na procházku podél pobřeží, nebo dáte přednost kopcům při pobytu v horách se psem, závisí na vašich preferencích. Pamatujte, že pokud bude trasa vhodná pro mazlíčky, s chutí se do toho s vámi pustí. Budou totiž moci být mezi svými lidmi a pobíhat si kolem nich dle libosti. Zatímco páníčci si rádi užívají výhledy do přírody, čtyřnozí parťáci se soustředí spíše na to, co se děje na zemi, ale také na různé zvuky a vůně. Díky tomu si mohou oba dva užívat turistiku společně – jen každý po svém.
Pro čtyřnohého parťáka je samozřejmě mnohem příjemnější volně pobíhat kolem své rodiny a třeba se i vzdálit o několik metrů, když ucítí něco zajímavého. V zásadě na tom není nic špatného – samozřejmě pokud pes reaguje na přivolání. V některých oblastech je ale třeba psa mít na vodítku. To platí zejména v případě, kdy vybraná trasa vede přes lovecké oblasti, nebo například chráněné krajinné oblasti. Informace o tom, zda musí být pes na vodítku, zpravidla najdete v průvodci, nebo je uvidíte vyznačené přímo na turistické trase.
Při přecházení frekventovaných silnic je dobré mít chlupáče alespoň na daném úseku na vodítku. Bezpečně ho tak převedete na druhou stranu. To byste měli dodržovat také na úzkých stezkách, které vedou z kopců. Pokud na cestě potkáte další turisty, je lepší alespoň na chvíli připnout mazlíčka na vodítko. Někteří lidé totiž mají z cizích, volně pobíhajících psů strach. Buďte proto ohleduplní.
Pro všechny případy byste si do batohu měli přibalit vhodný náhubek. Připnout ho můžete také na poutko. Na mnoha místech, jako je například městská hromadná doprava, musí mít chlupáči náhubek. Ten funguje jako ochrana před případným pokousáním ostatních cestujících. Stejné pravidlo platí například u lanovek nebo na pěších túrách.
Kromě toho psi potřebují vodu a krmivo, na které jsou zvyklí. Na cesty se skvěle hodí granule, jsou totiž praktické. Neměli byste zapomenout ani namisky na krmivo a vodu. V nabídce specializovaných obchodů najdete i praktické cestovní misky, které můžete snadno stlačit. Ušetříte tak místo. A přibalit byste měli i lehkou fleecovou deku.
Rozhodně pamatujte i na lékárničku – a to jak pro sebe, tak pro čtyřnohého parťáka, který by se na cestách mohl zranit. Choulostivé jsou zejména tlapky. Bez obvazů, pečujících přípravků na tlapky nebo speciálních ochranných bot pro psy může vaše cesta v krajním případě rychle skončit. Pokud si nejste jistí, co do psí lékarničky zabalit, poraďte se s veterinářem.
Pokud nechcete tahat velké množství vybavení, zkuste oslovit přepravní službu, která vám tašku nebo batoh doručí až na požadované místo. Do batohu už pak sbalíte jen to nejnutnější. Ať už budete cestovat s více zavazadly, nebo pouze s batohem, určitě nezapomeňte na vhodné pamlsky. Těmi můžete na túře skvěle motivovat svého čtyřnohého parťáka, nebo ho tímto způsobem i pochválit.
Na závěr: Pokud výlet se psem dobře naplánujete, můžete si společně užít skvělé dobrodružství, které vás sblíží. A pamatujte. Nezáleží na tom, zda dáváte přednost výpravám u moře, turistice se psem v lese nebo pobytu se psem v horách. Pro psa, který rád běhá, jsou tyto formy výletů a dovolených jako stvořené.