Pojem „renální insuficience“ si nevyhnutelně spojujeme spíše s kočkami. Není divu, tato nemoc je u malých tygříků jednou z těch nejčastějších. A to zejména u starších mazlíčků. Ledvinová nedostatečnost se ale může objevit i u psů. Poradíme vám, podle jakých příznaků tuto nemoc ledvin poznat a jak v případě potřeby jednat.
Stejně jako u všech savců plní ledviny v těle celou řadu funkcí. Detoxikují organismus tím, že filtrují odpadní produkty ven z krevního oběhu, kontrolují hladiny soli a vody, produkují hormony pro tvorbu krve a podílejí se také na regulaci krevního tlaku.
Chronické renální selhání se obvykle může vyvíjet týdny až měsíce. Během několika hodin až dnů se ovšem objevit i v akutní formě, například v důsledku infekce nebo požití toxinů. Párový orgán v těle v tomto případě ztrácí výše popsané funkce, a to více či méně rychle.
Chronická renální insuficience je často takzvaně idiopatické povahy. To znamená, že její příčinu často nelze dohledat. A to zejména u starších psů. Vrozené příčiny, jako jsou cystické ledviny nebo malformace ledvin, mohou vést k poruše funkce orgánu i v mladém věku.
Akutní renální selhání je často způsobeno otravou nemrznoucími směsmi, pesticidy nebo těžkými kovy, jako je rtuť. Kromě toho může k akutní dysfunkci vést také obstrukce močové trubice močovými kameny a následné ztížené vylučování. Kromě těžkého zánětu ledvin (ledvinové pánvičky) může být příčinou také infekční onemocnění, jako je leptospiróza a podobně.
Příznaky chronického selhání ledvin u psů
Nyní samozřejmě vyvstává otázka, jak mohu rozpoznat již počínající renální insuficienci. To je bohužel ve většině případů téměř nemožné, protože ledviny chronickou insuficienci (to znamená pomalou ztrátu funkce) kompenzují delší dobu, a tím maskují příznaky.
Teprve po ztrátě přibližně poloviny funkční kapacity (to znamená, že ledviny mají pouze na 50% výkonnost) se u postižených psů začnou projevovat příznaky. Všimnout si můžete například snížené aktivity, zvýšeného příjmu vody a častého vylučování moči.
Pokud jste vypozorovali některé projevy selhání ledvin u psa, obraťte se na veterináře, který ledviny zkontroluje. Stav nepodceňujte zejména u starších nečistotných psů, kteří se v domácnosti pomočují. Nemusí být totiž schopni zadržovat velké množství vody – a tedy moči. V takovém případě se hodí mít po ruce absorpční podložky pro psy a vhodné dezinfekční prostředky.
Mnoho psích pacientů také vykazuje sníženou chuť k jídlu. Mimo to pomalu ztrácí na váze a s postupujícím stavem se může projevit i zvýšené zvracení.
Příznaky akutního selhání ledvin u psů
U akutní formy může být průběh velmi rychlý. V tomto případě pacienti produkují výrazně méně moči, nebo dokonce vůbec nemočí.
Současně mohou zcela odmítat vodu a třeba přes noc úplně přestat jíst i oblíbené krmivo. Kromě toho se obvykle objevuje průjem a zvracení. Stav pacienta se během několika hodin obvykle rychle zhorší.
Diagnostickým nástrojem je krevní test. Zvláštní pozornost věnuje veterinář parametrům SDMA (hodnota časné detekce), kreatininu, močovině a fosfátům. Na základě těchto údajů je pak možné určit stupeň nedostatečnosti a stanovit opatrnou diagnózu. Kromě toho by měla být také vyšetřena moč. Tím lze jednak ověřit, zda jsou ledviny schopny moč koncentrovat – tedy filtrovat toxiny z krve, a tím zvýšit měrnou hmotnost moči. Dále lze pomocí močového sedimentu vyloučit infekci, diabetes mellitus (cukrovku) a nerovnováhu hodnot pH. V takzvaném močovém sedimentu se vizualizací močových krystalů vyloučí, nebo naopak potvrdí případná možnost blokády močových kamenů.
Je třeba mít na paměti, že normálním rentgenem (bez kontrastní látky) dokážeme odhalit „pouze“ kameny, které blokují močové cesty. Jsou totiž viditelné na běžném rentgenovém snímku. Tyto snímky ovšem neumožňují učinit žádné závěry o fungování ledvin. Jakékoliv strukturální změny v ledvinách lze zjistit pouze pomocí ultrazvuku. Možná vodítka může zajistit také měření krevního tlaku.
Léčba selhání ledvin u psa vychází z terapie ledvinové nedostatečnosti u koček. Vždy je ale nutné zohlednit průběh nemoci a určit, zda se jedná o akutní, či chronickou formu. Kromě každodenní infuze k proplachování organismu se léčba zaměřuje na krmení se sníženým obsahem fosforu. V případě potřeby se soustředí také na snížení krevního tlaku. Podrobný popis pěti pilířů léčby naleznete v našem dalším článku.
Prognóza závisí především na:
Například prognóza akutní příhody způsobené ucpáním močové trubice kamenem u dospělého psa středního věku je obvykle mnohem lepší než chronická forma u staršího pacienta, u kterého se navíc stav již několik týdnů pomalu zhoršuje.
Z tohoto důvodu doporučujeme psům přibližně od sedmi let jednou ročně dělat orgánový profil a krevní obraz – obecně označovaný jako geriatrický profil. V případě, že jste vypozorovali popsané příznaky a máte podezření na nemocné ledviny u psa, navštivte co nejdříve veterináře. Ten mazlíčka vyšetří, ale také vám například poradí s výběrem speciálního krmiva či vhodné ledvinové diety pro psa.
Autor článku: Sebastian Goßmann-Jonigkeit
Sebastian Goßmann-Jonigkeit je veterinář, který působí od roku 2012 jako praktický veterinární lékař pro malá zvířata v Engelskirchenu u Kolína nad Rýnem. Společně se svou ženou zde mají ordinaci. Zabývá se především stomatologií psů a koček, cítí se proto dobře mezi zubním rentgenem a chirurgickými nástroji na zuby. Ve volném čase bloguje na Facebooku a Instagramu.