Psí puberta je vzrušující, ale také náročné období – jak pro vašeho čtyřnohého přítele, tak pro vás. Váš čtyřnohý parťák, který byl dříve vychovaný, se najednou změní v malého drzého „zlobivce“. Ale nebojte, tato fáze je součástí dospívání a je vlastně velmi důležitá. V tomto období se dozvíte, co se děje během puberty, jak se s ní nejlépe vypořádat a co můžete udělat pro to, abyste toto období společně překonali.
Puberta je přirozená vývojová fáze, ve které se mění tělo. Kromě toho dochází také ke změně chování psa. Toto období je způsobeno hormonálními změnami, které připravují mozek a tělo na dospělost. V pubertě se ve větším množství produkují pohlavní hormony – jako je testosteron a estrogen, což vede k typickému „pubertálnímu“ chování.
Váš pes objevuje svou nezávislost, zkouší hranice a hledá svou roli ve společnosti. Cílem puberty je, aby pes dospěl a byl schopen zodpovědně předávat svůj genofond – a to vyžaduje určitou přestavbu psího mozku.
Určit, v jakém věku začíná psí puberta, je složitější. Vliv na to má plemeno, individuální povaha, ale také velikost zvířete.
U malých plemen začíná puberta zpravidla dříve než u velkých. Závisí totiž na tom, do kdy roste pes. Malí psi dospívají do puberty ve věku 5 až 6 měsíců. Velká plemena se do této fáze dostanou až ve věku 9 až 12 měsíců. Puberta také může trvat různou dobu – a to v závislosti na konkrétním psovi.
Během puberty prochází pes nejen fyzickými, ale i psychickými změnami. Hladina hormonů výrazně kolísá, což vede k nejistotě, změnám nálad a chování u psa. Váš chlupáč začne intenzivněji vnímat své okolí, na známé podněty najednou začne reagovat jinak a může se u něj projevovat chování, se kterým jste se dříve nesetkali.
Může se také stát, že mazlíček nebude reagovat na vaše povely tak dobře jako dříve. V tomto období mnoho psů začne náhle ignorovat signály, které dříve dobře ovládal, nebo se u nich začne projevovat nové – často méně žádoucí chování. Pes může být agresivní a mohou se u něj také objevit jiné problémy s chováním.
Existuje několik znaků, podle kterých poznáte, že váš pes vstupuje do puberty.
Během puberty je chování psa často rozporuplné. Na jedné straně vyhledává vaši blízkost, na druhé straně neustále zkouší své vlastní hranice. Může být odtažitější, dělat si věci po svém a náhle zpochybňovat věci, které dříve považoval za samozřejmé.
Ať už se děje cokoliv, zachovejte klid. Puberta je z biologického hlediska velmi důležitá a cenná. Umožňuje vašemu psovi se dále vyvíjet a dospět ve zdravého a dospělého psa. Psí puberta trvá několik měsíců – a jakmile je přestavba mozku dokončena – může se pes (i jeho majitel) opět uvolnit. Nastává totiž fáze, kdy je pes dospělý.
Během puberty je obzvláště důležité zachovat klid a trpělivost – zkrátka zavřít oči a pokračovat. I když vás se psem potkají nějaké potíže, měli byste být „láskyplně důslední“ a nepolevovat v pravidlech, které jste při soužití nastavili.
Pozitivní posilování a jasná komunikace jsou v tomto období obzvláště důležité. Snažte se střídat cviky, abyste zabránili nudě. A dbejte na to, aby měl váš pes dostatek fyzických i psychických aktivit. Posilujte to, co jste se již naučili, a zachovejte klid. Uvědomte si, že velká změna přijde opět po pubertě.
Abyste pubertu snadno zvládli, můžete se na ni trošku připravit.
Máme pro vás několik praktických rad, které vám i vašemu psovi pomohou překonat pubertu.
Psí puberta je náročné, ale také velmi poučné období. S určitou dávkou trpělivosti, důslednosti a humoru tuto fázi dobře zvládnete. Je důležité, abyste k pubertě přistupovali jako k normální vývojové fázi a nadále chlupáče láskyplně podporovali. Po tomto období bude váš pes nejen dospělým, ale také spolehlivým parťákem po zbytek života.
Upozornění: Tento článek nenahrazuje veterinární poradenství. Pokud si nejste jistí, nebo máte pocit, že je chování vašeho psa extrémní, měli byste se poradit s veterinářem nebo psím trenérem.
Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke
Kristina Ziemer-Falke je certifikovanou trenérkou psů a poradkyní v oblasti chování z Veterinární komory Šlesvicka-Holštýnska a Messerliho výzkumného institutu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou výběrové komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila výcvikové středisko Ziemer & Falke, kde již mnoho let s velkým srdcem, nadšením a kompetencí školí psy po celém Německu a nabízí mnoho dalších výcvikových kurzů. Mnozí Kristinu znají také jako úspěšnou autorku odborných knih pro cvičitele a majitele psů a z článků v populárních psích časopisech.