
Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Povel k přivolání psa by se zřejmě dal označit za královskou disciplínu ve výcviku psa. Když se pes nechá spolehlivě přivolat, i když je zrovna v plném proudy hry s jinými psy nebo dokonce když spatří v dáli zvěř a stejně se otočí čelem vzad, jakmile povel zaslechne, může na sebe být jeho páníček zatraceně pyšný. A samozřejmě právem!
Výhody jsou zřejmé: možnost odvolat vlastního psa znamená větší bezpečnost a kontrolu a zároveň větší volnost pro vašeho čtyřnohého přítele. Pes, který se nedá přivolat, by neměl běhat bez vodítka na veřejně přístupných prostranstvích. Důraz je zde kladen na vzájemnou ohleduplnost, která by měla být důležitá pro každého majitele psa. Ne každý kolemjdoucí nebo jiný majitel psa si přeje kontakt s cizími psy. Proto byste měli vždy držet svého psa u sebe - dokud druhá osoba nedá souhlas k tomu, aby se oba psi navzájem pozdravili. Je možné, že druhý pes je ve výcviku nebo má možná špatné a traumatizující zkušenosti, proto by bylo fatální, kdyby se k němu váš pes vrhl a nereagoval na přivolání.
Výhody jsou zřejmé: možnost odvolat vlastního psa znamená větší bezpečnost a kontrolu a zároveň větší volnost pro vašeho čtyřnohého přítele. Pes, který se nedá přivolat, by neměl běhat bez vodítka na veřejně přístupných prostranstvích. Důraz je zde kladen na vzájemnou ohleduplnost, která by měla být důležitá pro každého majitele psa. Ne každý kolemjdoucí nebo jiný majitel psa si přeje kontakt s cizími psy. Proto byste měli vždy držet svého psa u sebe - dokud druhá osoba nedá souhlas k tomu, aby se oba psi navzájem pozdravili. Je možné, že druhý pes je ve výcviku nebo má možná špatné a traumatizující zkušenosti, proto by bylo fatální, kdyby se k němu váš pes vrhl a nereagoval na přivolání.
Pokud si pořídíte štěně, je dobré využít jeho přirozeného instinktu následovat a zavčasu zavést signál přivolání. To lze hravě procvičovat během procházky. Pokud jste na psa dva, můžete se jednoduše postavit několik metrů od sebe a pak střídavě volat jeho jméno a „pojď“ nebo „tady“. Když k vám přijde, jste velmi šťastní a odměníte ho za to, že přišel. Pak se ozve druhá osoba a proces se opakuje. Štěněti stačí i několik málo opakování, protože jednak se nedokáže dlouho soustředit a jednak se na něj již hromadí mnoho dalších podnětů.
Váš dospělý pes již pravděpodobně přivolání zná, ale může se ho také znovu naučit, pokud k vám například přišel z útulku a ještě se ho nenaučil nebo pokud si chcete povel jednoduše zopakovat. Princip je zcela jednoduchý, protože váš čtyřnohý přítel by měl pochopit, že stojí za to být s vámi a především se k vám vracet, ať už je podnět jakkoli lákavý. Pozitivně ho budujte, psa odměňujte, když je/zůstává ve vaší blízkosti a když vyhledává oční kontakt. Abyste jste se pro něj udělali zajímavějším, můžete si s sebou vzít hračku, kterou pro něho schováte, procvičovat si jeho povely, které už zná nebo vyzkoušet čichací hry. Tímto způsobem se vyhnete tomu, že váš pes bude považovat vše za zajímavější, než být s vámi, protože se toho nebude dít tolik jako na vedlejší louce nebo pachy ve vedlejším křoví neupoutají jeho pozornost.
Pokud váš čtyřnohý přítel přijde, když ho zavoláte, dostane samozřejmě skvělý pamlsek nebo si může hrát se svou hračkou. Pokud je povel již velmi dobrý, začněte ho odměňovat podle „principu hazardu“. To znamená, že někdy dostane speciální pamlsek, někdy si s vámi za odměnu zahraje skvělou hru a někdy dostane cvik, který má váš pes rád atd. Při odměňování psa buďte kreativní. Je však důležité, aby váš pes věděl, že na přivolání je vždy dobré reagovat.
U mnoha psů funguje přivolání obzvláště dobře se speciální odměnou, „jackpotem“. Tuto odměnu pes dostane pouze v případě, že zareagoval na signál přivolání, který jste si předem vymysleli. Signál by neměl být používán příliš často, tj. neměl by být každodenním slovem a měl by být používán pouze specificky. Můžete si vybrat zábavné slovo nebo zavést používání píšťalky a stanovit si podmínky jejího použití. Výhodou psí píšťalky je, že je neutrální a nikdy není nabitá emocemi. Náš pes si přirozeně všímá, zda na něj voláme v dobré náladě, ve stresu, zda jsme se již ztrapnili před kolemjdoucími nebo jsme rozzlobení. Podle toho by mohl zvážit, zda se mu vyplatí přijít, nebo zda je lepší nepřijít. Pokud však píšťalka zazní, zní pokaždé stejně a pokaždé následuje lákavý jackpot - je to tedy v sichru!
Pozor: Některé psy to může rychle omrzet, pokud vždy přesně vědí, jaká odměna je čeká, i když je to jackpot. Měli byste svého psa dobře sledovat a v případě potřeby vyměnit odměny.
Výcvik začněte v prostředí s nízkou mírou lákavých podnětů, kde máte jistotu, že máte se pes soustředí na vás a že není rozptylován. Začněte tedy naprosto jednoduše, aby se povel postupně upevňoval a pes si tento princip osvojil. V prvním kroku jde o to, aby se nový povel zafixoval s pozitivním pocitem. Za tímto účelem mějte za zády připravenou odměnu v podobě jackpotu.
Nyní dejte nový povel pro přivolání, když je váš pes ve vaší bezprostřední blízkosti a ihned poté mu dejte jackpot. Důležité: Váš pes k vám v této fázi nemusí přijít. Povel by měl být používán pouze k oznámení jackpotu! Stačí přibližně deset až patnáct opakování.
Pokud povel vyvolá u psa dobrý pocit a pes se k vám ihned po něm otočí, následuje další krok: přiblížení. Prvních několik pokusů se stále držte v těsné blízkosti psa - stačí pár kroků - přece jen by měl nejprve pochopit, že má přijít, když uslyší písknutí nebo slovo. Připravte si jackpot jako obvykle, vzdálte se od psa na několik kroků a dejte nový povel. Váš pes k vám nyní bude s radostí chodit. Když přijde, dáte mu jackpot.
Postupně vzdálenosti zvětšujte. Pak jděte do další místnosti, v dalším kroku do zahrady, a pokud to všechno funguje dobře, můžete to vyzkoušet na procházce. Dbejte však na to, aby vás nic nerozptylovalo, protože přivolávací povel musí fungovat v každém případě. Protože nově naučené vzpomínky ještě nejsou upevněné, tj. nejsou ještě spolehlivé, neměli byste spěchat. Nejlepší je zvyšovat dávky pomalu a předem se ujistit, že to bude fungovat. Pokud je to možné, váš pes by neměl mít zkušenost, že nepřijít je možnost. Proto byste měli toto speciální zavolání používat s opatrností a nenadužívat ho jako běžný povel. Zvyšujte nároky po malých krocích.
Velmi pravděpodobně vnímá váš pes povel za splněný, jakmile dostane pamlsek. Je tedy důležité zavést povel pro uvolnění, například „pohov“ nebo „volno“. Tímto způsobem by měl pes pochopit, že má zůstat sedět, dokud ho z povelu neuvolníte. Vyhnete se tak pozdějšímu opakování povelu a nedorozumění. „Sedni“ pak jednoduše znamená: seď, dokud ti neřeknu. To je pro vašeho psa jasné, jednoznačné a fair. Protože se váš pes pravděpodobně vždy znovu postavil, když dostal odměnu, můžete nyní snadno zavést povel k uvolnění ze sedu. Těsně před tím, než psovi dáte pamlsek, řekněte nový uvolňovací povel, např. „můžeš“. Je důležité, abyste psa pustili dříve, než sám vyskočí. Pokud se to stane i tak, nic se neděje. Jednoduše ho znovu přiveďte do sedu a postup opakujte.
Při výcviku psa na přivolání byste neměli zapomínat na uvolnění povelu, aby se pes neotočil, jakmile obdrží odměnu. Teprve když obdrží vaše „volno“, může začít znovu běhat. Ujistěte se, že váš signál pro přivolání zůstane pro psa dlouhodobě pozitivní. Majitelé se často chytají do pasti a přivolávají svého psa jen v případě, že je to nutné a pes musí být opět na vodítku, protože se do hry zapojí rozptýlení, např. jiní lidé nebo psi. To může vést k tomu, že se psi rychle naučí, že po zavolání zábava končí. Proto je lepší psa častěji přivolávat i „bezdůvodně“, odměnit ho a nechat ho opět volně pobíhat, než ho po přivolání uvázat na vodítko. Užijte si cvičení!
Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke
Kristina Ziemer-Falke je certifikovanou trenérkou psů a poradkyní v oblasti chování z Veterinární komory Šlesvicka-Holštýnska a Messerliho výzkumného institutu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou výběrové komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila výcvikové středisko Ziemer & Falke, kde již mnoho let s velkým srdcem, nadšením a kompetencí školí psy po celém Německu a nabízí mnoho dalších výcvikových kurzů. Mnozí Kristinu znají také jako úspěšnou autorku odborných knih pro cvičitele a majitele psů a z článků v populárních psích časopisech.