Při používání přepravního boxu pro psa se páníčci v názorech rozcházejí. Někteří ho považují za užitečnou pomůcku při výcviku psa a také jako bezpečné místo, kam se mohou mazlíčci uchýlit doma i na cestách. Jiní zase box vnímají jako prostor, kde se psi jen zavírají (ať už uvnitř, či venku). Kde je ale pravda? Poradíme vám, kdy a k čemu má smysl přepravku používat, jak naučit psa na klec a k čemu ji naopak rozhodně nepoužívat.
Pokud svého psa na vrcholu léta jednoduše zavřete do kufru auta vedle kufrů a tašek, vystavujete zvíře velkému nebezpečí. Znovu a znovu totiž dochází k nehodám, které vedou k vážným fyzickým zraněním a těžkým úrazům.
Pro psy neexistuje žádná oficiální povinnost používat bezpečnostní pásy. Podle zákona o silničním provozu jsou zvířata považována za náklad. V autě je lze přepracovat pouze tehdy, jsou-li připoutána. Například v Německu definuje přepravu psa v autě zákon. V paragrafu 22 a 23 pravidel silničního provozu přesně stanoveno, jak musíte náklad a zvířata během přepravy zajistit.
Psa, který s vámi cestuje, musíte bezpečně umístit. V případě náhlého pohybu vozidla se nesmí po vozidle přesouvat. Pes nesmí mít žádný vliv na: bezpečnost silničního provozu vozidla,
schopnost řidiče řídit vozidlo.
Odpovědnost za bezpečnou přepravu psa v autě (či jiného zvířecího pasažéra) nese řidič vozidla. Výběr vhodného dopravního prostředku ale není vždy snadný. Neexistují přesné předpisy, jak by měl dopravní prostředek vypadat.
V nabídce řady internetových obchodů a chovatelských potřeb najdete širokou škálu příslušenství a výbavy pro psa při cestování – například přepravní boxy a bezpečnostní postroje pro psa do auta, které jsou přizpůsobeny individuálním potřebám chlupáčů. Skvělou vychytávkou je také ochranný potah do auta pro psa.
Pokud se chystáte vyrazit do ciziny, myslete při cestování se psem v autě na dodržování několika důležitých předpisů. Kromě povinného mikročipu po vás mohou k identifikaci mazlíčka požadovat také pas EU pro domácí zvířata a platné očkování proti vzteklině. Některé evropské země navíc vyžadují i potvrzení o odčervení nebo ochranu před napadením klíšťaty. Abyste zabránili napadení mazlíčka parazity, můžete využít i vhodné přípravky proti hmyzu.
Do mnoha evropských zemí se kvůli rozsáhlým zákazům vstupu s některými plemeny psů ani nepodíváte. Například v Rakousku se tyto předpisy mohou dokonce lišit v závislosti na městě nebo obci. Ve většině zemí ale platí povinnost mít psa na vodítku. Ve Švýcarsku k ní ale přistupují poměrně liberálně. Aby váš prázdninový výlet náhle neskončil hned na hraničním přechodu, měli byste se o vstupních předpisech dopředu informovat.
Hodinová cesta v autě plném prázdninových zavazadel je mimořádnou zátěží nejen pro lidi, ale i pro psy. Pokud ale budete dodržovat několik základních pravidel, pomůžete chlupáčovi snížit stres během cestování. A zajistíte mu i bezpečí. Přemýšlíte, jak vozit psa v autě? Máte na výběr z několika možností.
Každý pes může být pro cestování na dovolenou více či méně vhodný. Vždy záleží na plemeni a temperamentu. Mazlíčka byste měli seznámit s cestováním autem ještě před zahájením delší cesty. Uvidíte, že se vám to vyplatí. Můžete to udělat buď sami, nebo se obrátit na výcvikové středisko pro psy.
Před začátkem prázdninové cesty byste také měli v autě najít vhodné místo pro psa. Pokud svého čtyřnohého přítele umístíte na sedadlo spolujezdce, vystavujete sebe i svého chlupáče zbytečnému nebezpečí. V případě náhlého vyhýbacího manévru nebo prudkého brždění by se mohlo zvíře nekontrolovatelně vymrštit. Mohli by se také zranit i ostatní cestující. Kromě toho byste za špatné převážení psa v autě mohli dostat i pokutu.
Přeprava na zadním sedadle nebo v prostoru pro nohy je v určitých případech také vhodná. Psa ale musíte zajistit vhodným postrojem a bezpečnostním pásem .
Nejvhodnějším místem pro přepravu psa autem (nejen) do zahraničí je zavazadlový prostor osobního vozu nebo dodávky. Dbejte ale na to, abyste mezi prostorem pro cestující a zavazadlovým prostorem správně nainstalovali bezpečnostní mříž. Pevné kovové mříže jsou vhodnější než měkčí sítě. Pokud totiž rychle zabrzdíte, váha zvířete v pohybu může odpovídat až několika stovkám kilogramů. Měkká síť by proto psa nemusela udržet.
Pokud máte v plánu vybrat přepravní box do auta, zaměřte se raději na pevné kovové klece než na měkké tašky. Pokud by totiž došlo k nehodě, pružnější boxy by psovi nezajistily dostatečnou ochranu. Klec naopak může mazlíčka ochránit i před vážnějším zraněním.
Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) vydala pokyny ke správné velikosti přepravního boxu. Pravidlo zní, že box by měl mít dvojnásobnou šířku v porovnání s šířkou ramen psa, ale i jeho délky a výšky. K tomu navíc připočítejte přibližně 15 až 30 cm. Pokud chcete vybrat kvalitní klec, podívejte se také na výsledky testů ADAC. Tam zjistíte, které modely klecí od konkrétních výrobců jsou vhodné.
Každý majitel psa by měl mít dostatečné znalosti o tom, jak ochránit mazlíčka před horkem – a to nejen při cestování. V žádném případě ale nikdy nenechávejte samotná zvířata zavřená v autě. I přesto, že může být zamračeno, nebo stojíte ve stínu, může se interiér vozidla během velmi krátké doby značně zahřát. Pamatujte, že i psi mohou dostat úpal nebo oběhový kolaps! Každý, kdo se chová nedbale, riskuje nejen zdraví svého psa, ale také vysokou pokutu.
Základem bezpečné a pohodové cesty na dovolenou se psem je správné naplánování. Podrobnější informace, jak se psem trávit léto, si můžete přečíst v našich dalších magazínových článcích. Dozvíte se cenné tipy a rady, jak o samotném cestování, tak například o tom, jak zabavit psa v létě. A před cestou samozřejmě nezapomeňte také na pojištění pro psa.