Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Proč je tento povel důležitý? Pes se naučí, že stojí za to se něčeho vzdát. Dávání míčků, klacků nebo hraček je součástí základního výcviku všestranného psa. Aby se ale váš čtyřnohý parťák naučil spolehlivě pouštět něco z tlamy, musí se nejprve naučit, že vám při tomto cviku může plně důvěřovat.
Jakmile má pes v tlamě něco lákavého, může se stát, že vám to nebude chtít odevzdat. Trik spočívá v tom, že mu nabídnete něco atraktivnějšího než to, co má právě teď. Většinou jsou nepřekonatelnou odměnou pamlsky pro psy.
Tímto způsobem se chlupáči dlouhodobě učí, že když jsou ochotni něco odevzdat, získají odměnu.
Aby byl váš pes skutečně ochotný „obchodovat“, musíte v první řadě zvolit správnou „měnu“. Mějte proto připravené chutné pamlsky, které mu znemožní výměnu odmítnout. Vyzkoušet můžete také menší kostičky sýra nebo kousky šunky.
Pamlsky pro psy však nejsou jedinou odměnou. Mnoho psů se při hře naučí, že se vyplatí míček opět pustit. Jinak se hra rychle stane nudnou. Je jasné, že to, co chlupáč drží pevně v tlamě, mu už nemůžete hodit.
Vezměte oblíbenou hračku a udělejte ji pro psa zajímavou, aby ji s radostí nosil.
Přivolávejte ho k sobě ve chvíli, kdy má hračku stále v tlamě.
Ukažte mu chutný pamlsek. V okamžiku, kdy pes otevře tlamu, aby hračku upustil, řekněte „dej“ nebo „pusť“. Následně mu dejte odměnu.
Náš tip: Někteří lidé automaticky používají povel „pusť“ ve chvíli, kdy chtějí, aby pes přestal vyvádět hlouposti. Pokud je to i vás případ, je lepší při nacvičování tohoto povelu používat spíše „dej“. Tímto způsobem nebudete daný povel dublovat. Mazlíčka by to mohlo totiž mást.
V dalším kroku mu hračku znovu hoďte. To zopakujte pouze dvakrát nebo třikrát. Tento cvik a další zajímavé povely pro psy opakujte několikrát denně. Ovšem vždy jen krátce, aby mazlíčka výcvik stále bavil.
Jakmile chlupáč pochopí, že za správné provedení získá třeba piškot, můžete mu vzít míček z tlamy a následně mu dát povel. Pochopí, že „dej“ znamená pustit to, co má v tlamě. Nezáleží na tom, zda věc spadne na zem, nebo vám ji dá pes do ruky.
Důležité: Chybou by bylo vzít psovi hračku a hned ji schovat. To by mohlo zkazit proces úspěšného učení hned na začátku, Na konci proto vždy nechte hračku k dispozici chlupáčovi. Díky tomu se naučí, že povel „dej“ neznamená, že hra končí. A ani to, že byste mu předmět nadobro sebrali.
V průběhu tréninku buďte uvolnění a přátelství. Jakmile něco chceme, máme podvědomě tendence být „dominantní“. Často mluvíme rozkazovacím tónem, nebo spěšně saháme po hračce. Zejména při tomto povelu míváme navíc pocit, že se musíme bezpodmínečně prosadit. Pes by se však měl naučit, že když něco dává, získá odměnu (například tréninkové pamlsky). Rozhodně to není o boji mezi psem a páníčkem. Uvidíte, že se vám pozitivní metody výchovy psa vyplatí.
Náš tip: Vyhněte se přetahování.
Co dělat, když má pes v tlamě drahý nebo nebezpečný předmět? Pak je to zkrátka všechno, nebo nic. V takové situaci se vyplatí zachovat klid, aby váš mazlíček neměl pocit, že právě začíná zábavná honička. Místo toho ho přivolejte k sobě a nabídněte mu alternativu. Musí se mu ale opravdu sbíhat sliny. Dejte mu třeba všechny oblíbené pamlsky, které máte po ruce. Můžete ovšem z lednice vzít i balení šunkového salámu a nalákat ho na něj.
A co když to nepomůže? Uchopte předmět. Rozhodně ho ale netahejte, nýbrž tlačte. Tím udržíte čelisti vašeho psa mnohem uvolněnější. A jakmile se chlupáč posune o několik kroků dozadu, předmět pustí.
Řešíte, že vašeho mazlíčka nezajímají pamlsky? V takovém případě možná nedokážete chlupáče ani přesvědčit, aby se vzdal milovaného míčku nebo třeba aportovací hračky za kousek sýra. Pak pro vás máme jeden tip. Využijte jeho herní instinkt. Měli byste ho naučit, že zábavnou hru si může užít pouze společně s vámi.
Abyste toho dosáhli, musíte psa na hru co nejlépe naladit. Házejte mu míček, nebo kmitejte přetahovadlem z jedné na druhou stranu. A to tak, aby váš pes hračku opravdu chtěl.
Pokud kolem vás zvíře hrdě proběhne s míčkem v tlamě, nebo se před vás postaví s očekáváním a výzvou v očích, nic nedělejte. Pouze čekejte. V okamžiku, kdy pes míček upustí, řekněte „dej“, případně „pusť“. Pak oblíbenou hračku vysokým obloukem vykopněte zpět do vzduchu. Hra může pokračovat!
Tento postup několikrát zopakujte. Pes si uvědomí, že vám musí předmět dát, abyste si mohli dále hrát.
A proč byste měli do míčku kopat a ne ho rovnou chytat? Existují hned dva důvody.
Více možnosti pro profíky! Pokud váš pes cvik „dej“ zvládá, zkuste ho neustále zdokonalovat a vylepšovat. Trénink dělá mistra.
Cílem hry s přetahovadlem je držet předmět co nejpevněji a za žádnou cenu ho nedat pryč. Vyzkoušejte, zda váš pes dokáže přepínat mezi držením a dáváním. Pamatujte, že při výcviku psa a učení povelů je důležitá zejména řeč vašeho těla.
Ze všeho nejdříve se se psem hravě přetahujte o provaz s hračkou, přetahovadlo nebo uzel . Můžete dělat přehnané pohyby a také vrčet, nebo psa jiným způsobem povzbuzovat. Většina chlupáčů tuto hru miluje. V dalším kroku pak zůstaňte uvolněně stát, povolte svaly a hračku tolik nesvírejte. Následně klidným a přátelským tónem vydejte povel. Dá vám mazlíček lano okamžitě? Gratulujeme! Čtyřnohého parťáka odměňte dalším kolem divokého přetahování.
Při učení nových povelů vám mohou pomoci různé výcvikové pomůcky pro psa. Kromě pamlsků oceníte také například klikr. Trénink psa tak bude jednodušší.
Tento text vznikl ve spolupráci s Reginou Rademächersovou.