Jak se připravit na podzim se psem?

První listy se začínají zbarvovat do červena, teploty klesají a večer se rychle stmívá. Podzim je tady. Máme pro vás pár tipů, díky kterým si se svým čtyřnohým parťákem podzim užijete naplno a budete moci vyrazit na pohodové a zábavné procházky.

Pozor na jedovaté podzimní plody

Procházka v lese může být na podzim obzvlášť krásná. I přesto byste ale měli být opravdu opatrní. Právě v lese totiž rostou některé rostliny a plody, které mohou být pro vašeho psa jedovaté.

Žaludy

Na podzim je lesní půda zčásti pokryta žaludy. Třísloviny, které jsou obsažené v žaludech, jsou pro psy velmi jedovaté. Otravu může způsobit už 5 až 10 žaludů, o něco větší množství může být i smrtelné. Kromě toho, že jsou žaludy jedovaté, způsobují i bolestivé ucpání střev.

Houby

Může pes houby? Možná vás tato otázka už někdy napadla. Pamatuje ale, že mnoho hub, které rostou na podzim v lese, jsou nejen pro člověka nepoživatelné. Také psům mohou způsobit zažívací potíže. V nejhorším případě vedou až k otravě. Otravu houbami u psa proto rozhodně nepodceňujte.

Kaštany, bukvice a borové šišky

I když nejsou přímo jedovaté, přesto bývají tyto podzimní plody pro vašeho psa nebezpečím. Kaštany, bukvicemi a borovými šiškami se mohou psi snadno udusit. Tyto plody také zapříčiňují zácpu a dokonce ucpání střev. Za jak dlouho se pozná otrava u psa? Závisí na tom, co zvíře snědlo, ale také na množství. V každém případě platí, že pokud po procházce v lese zaznamenáte u svého psa následující příznaky otravy, okamžitě vyhledejte veterináře.

  • Únava
  • Horečka
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Zvracení
  • Průjem
  • Zácpa
  • Náhlé křeče v břiše
  • Záchvaty slabosti
  • Panické chování

V případě otravy veterinář vypumpuje žaludek vašeho psa, nebo vyvolá zvracení pomocí speciálních léků a zahájí život zachraňující opatření.

Bezpečnost zajistíte dobrou viditelností

V tomto období, kdy se brzy stmívá, se určitě čas od času nevyhnete procházkám za tmy. Ať už vyrazíte na ranní vycházku před snídaní, nebo poslední večerní venčení, šeru se zkrátka nevyhnete.

Z toho důvodu byste měli vy i váš pes dbát na to, abyste byli dobře vidět. Toho můžete dosáhnout pomocí různých odrazek na oblečení nebo postroji vašeho psa. Šikovnými pomůckami jsou také svítící LED obojky pro psa nebo LED svítidla.

Jak se správně chovat ve tmě?

Pokud se často pohybujete ve městě, nebo u frekventovaných silnic, měli byste zejména za tmy věnovat větší pozornost ostatním účastníkům silničního provozu. Za soumraku nebo svítání může být totiž složité vás vidět. Měli byste proto být obzvláště opatrní. Často je proto lepší mít psa na vodítku, než ho nechat volně pobíhat. Ve dvojici budete lépe vidět.

Ve tmě také nemusíte dost dobře vidět, zda se k vám neblíží jiná osoba nebo pes. Může se pak stát, že budete mít problém včas přivolat čtyřnohého přítele zpět. Pes vidí v noci navíc mnohem lépe než my, a tak ho může zaujmout něco zajímavého v dálce ještě dřív, než to zpozorujete vy. Vždy proto pamatujte na to, že jsou velké rozdíly mezi tím, jak vidí ve tmě pes a jak vidíte vy.

Pokud jde o výběr vodítka, nejlepším řešením je reflexní vodítko pro psa nebo vodítko v neonové barvě. A to zejména v případě, pokud máte delší popruh. Díky tomu vás včas uvidí i ostatní lidé.

Karlie Visio Light LED svítící obojek
Karlie Visio Light LED svítící obojek modrá
Jsou k dispozici varianty
199,00 Kč
Karlie Visio Light LED svítící obojek
Trixie USB Flash svítící obojek, zelený
Trixie USB Flash svítící obojek, zelený M-L
Jsou k dispozici varianty
219,00 Kč
Trixie USB Flash svítící obojek, zelený
ZooRoyal LED svítící obojek USB pro dlouhosrsté psy
ZooRoyal LED svítící obojek USB pro dlouhosrsté psy modrá
Jsou k dispozici varianty
219,00 Kč
ZooRoyal LED svítící obojek USB pro dlouhosrsté psy
Karlie Visio Light LED svítící obojek pro dlouhosrstá plemena
Karlie Visio Light LED svítící obojek pro dlouhosrstá plemena modrý
Jsou k dispozici varianty
309,00 Kč
Karlie Visio Light LED svítící obojek pro dlouhosrstá plemena

Jak udržet psa na podzim v teple?

Možná se vám ještě před chvilkou zdálo, že je venku opravdu horko. Podzim s sebou však pomalu, ale jistě přináší nižší teploty. Zejména v noci už pak bývá velmi chladno. Právě proto je teď ten správný čas postarat se o to, aby vašemu psovi nebyla příliš velká zima.

Většina psů má na podzim dostatečně hustou srst. Zejména malým a krátkosrstým plemenům však začíná být zima. Starší psi navíc mohou prochladnout rychleji. V takovém případě je proto vhodné pořídit speciální oblečení na zimu pro psy.

Psům, kteří rádi leží venku, byste měli poskytnout kvalitní podložku či pelíšek, kde mohou ležet. Zabráníte tak působení chladu od země.

Pro dlouhosrsté psy jsou vhodné například nepromokavé pláštěnky či bundy, díky kterým udržíte srst psa suchou. Nejenže pes nebude mrznout, ale také nebudete po procházce muset v domácnosti uklízet tolik nepořádku. Vhodným doplňkem je také reflexní vesta pro psa .

Paraziti: Nebezpečí, které číhá i na podzim

I když už se začíná ochlazovat, před parazity v bezpečí ještě rozhodně nejste. Klíšťata a blechy jsou na podzim stále aktivní a zoufale se snaží najít hostitele. Obzvláště rádi parazitují na volně žijících zvířatech, která se pohybují například ve velkých hromadách listí. Právě proto byste měli mazlíčky preventivně chránit speciálními přípravky proti hmyzu. Společně si tak užijete bezstarostný podzim.

Jaké aktivity podniknout venku, nebo uvnitř?

Když se začne ochlazovat, možnosti aktivit s čtyřnohým parťákem jsou omezené. Jezera a rybníky jsou příliš studené a na večerní hry s aportovacími hračkami , jako je například frisbee, není dostatek světla. Naštěstí existuje dostatek alternativ, které můžete vyzkoušet uvnitř i venku. V žádném případě se tak nebudete nudit.

Můžete například trénovat čich psa tak, že do listí rozsypete několik pamlsků a necháte psa hledat. Je zajímavé pozorovat, jak skvěle dokážou čtyřnozí parťáci granule najít. Díky této aktivitě se pes zasytí, ale také zaměstná. Čichání je totiž velmi únavné.

Podzim je časem různých triků. Pokud se vám večer nechce chodit na dlouhé procházky, máte perfektní příležitost naučit mazlíčka skvělé triky uvnitř. A to nejlépe s clickerem. Je to skvělý způsob, jak zabavit psa doma. Uvidíte, že vás napadne pár důležitých triků, které byste psa chtěli naučit. Tak ať to jde!


Kristina Ziemer-Falke je trenérka psů, která se zabývá také jejich chováním. Působí nejen ve Veterinární komoře Šlesvicka-Holštýnska, ale také na Messerliho výzkumném ústavu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou zkušební komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.

Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila v Německu výcvikové středisko Ziemer & Falke, ve kterém již mnoho let pořádají výcvikové kurzy pro psy. Mimo to je Kristina Ziemer-Falke rovněž úspěšnou autorkou odborných knih a populárních článků v odborných psích časopisech, které mají v oblibě jak trenéři, tak majitelé psů.


Mohlo by vás také zajímat: