Pes ve stresu: Jak uklidnit vašeho čtyřnohého přítele

Psi patří mezi nejcitlivější živé tvory na světě. Na rozdíl od lidí mají výrazně lepší sluch a mnohem vyvinutější čich. Navíc disponují jemným vnímáním situací a nálad, a tak přesně vědí, kdy nám není dobře, kdy jsme rozzlobení nebo kdy máme radost. Naše rozpoložení se tak přímo odráží v jejich chování.

Psi také často reagují velmi emotivně na změny ve svém životním prostředí. Jejich reakce se přitom liší svou intenzitou i povahou – někteří psi bývají nervózní, jiní naopak reagují ustrašeně. Jak tedy poznat, že se váš mazlíček necítí dobře, a jak mu v takových situacích pomoci?

Co způsobuje stres u psa?

Neklid u psa může být způsoben celou řadou faktorů. Velmi častým stresorem je stěhování do nového domu či bytu. Pes musí opustit své známé prostředí a přizpůsobit se novým podmínkám – pelíšek najednou stojí jinde, pes nedostává tolik pozornosti a nepravidelné je i krmení psa. Přitom právě ustálené rutiny dodávají pocit bezpečí.

Náročný může být také příchod miminka nebo nového domácího mazlíčka – pes totiž musí sdílet vaši pozornost s někým jiným. Stres pak může nastat i v případě, že psa začnete nechávat déle samotného. Pokud ho na to nepřipravíte, může se cítit odstrčený a trpět separační úzkostí.

Nicméně nejen takto zásadní změny mohou psa stresovat. Pro některé psy jsou nepříjemné i běžné situace. Typickým případem je návštěva veterináře. Cesta tam ještě bývá snesitelná, ale jakmile pes vstoupí do ordinace, jeho klid je pryč a i ti nejodvážnější psi se začnou třást, jakmile jsou postaveni na vyšetřovací stůl.

Některé psy také děsí hlasité zvuky, například ohňostroj na Silvestra nebo zvuky aut. Podobné je to i při bouřce. Zatímco jeden pes si během bouřky pohodlně lehne na koberec, druhý se raději schová pod postel. Jako chápaví majitelé však můžete svého čtyřnohého kamaráda v těchto situacích uklidnit a pomoci mu relaxovat. ;

Uklidnit, nebo nechat být?

V minulosti mnoho odborníků na výchovu psů zastávalo názor, že je nejlepší neklidného nebo vyděšeného psa ignorovat a nevěnovat mu pozornost. Logika byla taková, že pokud bude pes odměněn pozorností, pochopí, že nervozita mu přináší zvláštní péči a pamlsky.

Dnes však víme, že takový přístup může vést k rozvoji problémového chování, protože psi se cítí ve stresových situacích opuštěni a bez podpory. Místo toho se doporučuje sledovat signály, které pes vysílá, a pomoci mu zvládnout stresové momenty.

Psi, kteří mají silnou vazbu na svého majitele, se obvykle uklidní mnohem snáz než ti, kteří jsou například v adaptační fázi. Často stačí, když na psa promluvíte klidným hlasem a jemně ho pohladíte. Pomoci mohou i hračky nebo pamlsky, které odvedou jeho pozornost. Nejlepší metodou, jak u psa znovu nastolit klid a sebevědomí, je pak společná procházka nebo hra.

ZooRoyal vrhací lano, pestrobarevné, 22 cm
ZooRoyal vrhací lano, pestrobarevné, 22 cm
89,00 Kč
ZooRoyal vrhací lano, pestrobarevné, 22 cm
ZooRoyal házecí lano s kroužkem
ZooRoyal házecí lano s kroužkem
59,00 Kč
ZooRoyal házecí lano s kroužkem
Beco míček z konopí na hraní
Beco míček z konopí na hraní Ø 8,5 cm
Jsou k dispozici varianty
159,00 Kč
Beco míček z konopí na hraní
ZooRoyal házecí lano s míčkem
ZooRoyal házecí lano s míčkem
79,00 Kč
ZooRoyal házecí lano s míčkem
ZooRoyal vrhací lano s míčkem o délce 34 cm
ZooRoyal vrhací lano s míčkem o délce 34 cm
149,00 Kč
ZooRoyal vrhací lano s míčkem o délce 34 cm
Trixie dvojitá provazová činka k přetahování, 60 cm
Trixie dvojitá provazová činka k přetahování, 60 cm
109,00 Kč
Trixie dvojitá provazová činka k přetahování, 60 cm
Chuckit! Míček Ultra Tug
Chuckit! Míček Ultra Tug M
Jsou k dispozici varianty
219,00 Kč
Chuckit! Míček Ultra Tug
D&D Home Dente kost z lana
D&D Home Dente kost z lana S
Jsou k dispozici varianty
179,00 Kč
D&D Home Dente kost z lana
Beco konopný kroužek, Ø 17 cm
Beco konopný kroužek, Ø 17 cm
239,00 Kč
Beco konopný kroužek, Ø 17 cm
ZooRoyal lano 22 cm
ZooRoyal lano 22 cm
119,00 Kč
ZooRoyal lano 22 cm

Jak zklidnit psa ve stresu?

Na začátek je dobré vědět, jak poznat psa ve stresu. Pokud na první pohled dokážete rozeznat, že něco není v pořádku, zvládnete psa lépe (a hlavně rychleji) uklidnit.

Jak poznat psa ve stresu?

Ve stresových situacích dochází u psů k napnutí svalů. Časté zrychlené dýchání a přilepené uši k hlavě jsou dalšími známkami nervozity. Psi mají také bohatou mimiku, která se při pocitech strachu nebo neklidu výrazně mění.

Příčinou je zvýšené vylučování adrenalinu, které může vyvolat různé reakce – od agresivity až po dezorientaci. Někteří psi v takových chvílích zůstávají stát v šoku, jiní se snaží utéct na bezpečné místo.

Jak psa zklidnit?

Pokud si u svého psa všimnete těchto reakcí, můžete mu pomoci jednoduchou masáží. Skvělou metodou je jemné hlazení uší od kořene po špičku. Důležité je přitom směřovat uši dopředu nebo do stran, ne dozadu. Uši směřující dopředu totiž znamenají pozornost a pohodu.

Tuto techniku můžete střídat mezi oběma ušima a provádět ji tak dlouho, dokud se pes neuvolní. Uklidňující účinek má také lehké hlazení oběma dlaněmi od čumáku přes hřbet až ke kořeni ocasu. Druhou ruku přitom můžete položit pod čelist psa pro dodatečnou oporu.

Tyto nebo podobné techniky nejenže pomáhají psovi se uvolnit, ale zároveň posilují důvěru mezi vámi a vaším mazlíčkem. V každém případě je důležité, abyste sami zůstali klidní a vyrovnaní, protože váš vnitřní stav se přenáší i na psa.

Podpora pohybem, správnou výživou a pravidelnou rutinou

Pro minimalizaci stresových situací je dobrá prevence. Relaxační techniky můžete zavádět už ve štěněcím věku, ideálně mezi 4. a 14. týdnem života. Ideální také je, aby si mladý pes co nejdříve zvykal na různé každodenní situace a naučil se, že nové podněty nebo hlasité zvuky nejsou důvodem k obavám.

Pro vyrovnaný pocit psa je také důležité zařadit do rutiny pravidelný pohyb a dostatek podnětů. Rodinní psi navíc potřebují hodně pozornosti a společného času se svými lidmi. Ten by měl být smysluplný a pestrý – mazlení, hraní, česání nebo jiné aktivity dodávají psům pocit bezpečí. Pomáhá také dodržování denních rutin, například venčení a krmení ve stejnou dobu.

Psovi pomozte, neignorujte ho

Nechat psa napospas stresovým situacím dávno není správný přístup. Naopak, uklidňování a relaxace by měly být na denním programu. S trochou praxe a empatie lze neklid a rozrušení jednoduše „vyhladit“. Klíčem je dát psovi pocit jistoty a bezpečí.

Krmivo Royal Canin Relax Care může vašemu psovi pomoci uvolnit se:

ROYAL CANIN RELAX CARE MINI granule pro malé psy v neklidném prostředí
ROYAL CANIN RELAX CARE MINI granule pro malé psy v neklidném ...
Jsou k dispozici varianty
629,00 Kč
(209,67 Kč / 1 kg)
ROYAL CANIN RELAX CARE MINI granule pro malé psy v neklidném prostředí
ROYAL CANIN RELAX CARE MEDIUM granule pro středně velké psy v neklidném prostředí
ROYAL CANIN RELAX CARE MEDIUM granule pro středně velké psy v ...
Jsou k dispozici varianty
1 649,00 Kč
(164,90 Kč / 1 kg)
ROYAL CANIN RELAX CARE MEDIUM granule pro středně velké psy v neklidném prostředí
ROYAL CANIN RELAX CARE MAXI pro velké psy v neklidném prostředí
ROYAL CANIN RELAX CARE MAXI pro velké psy v neklidném prostředí 9 kg
Jsou k dispozici varianty
1 449,00 Kč
(161,00 Kč / 1 kg)
ROYAL CANIN RELAX CARE MAXI pro velké psy v neklidném prostředí
ROYAL CANIN RELAX CARE kapsička pro psy v neklidném prostředí 12× 85 g
ROYAL CANIN RELAX CARE kapsička pro psy v neklidném prostředí 12× ...
369,00 Kč
(361,76 Kč / 1 kg)
ROYAL CANIN RELAX CARE kapsička pro psy v neklidném prostředí 12× 85 g

Často se ptáte:

Jak zklidnit psa v autě?

Nejlepší způsob, jak psa uklidnit, je postupně ho na jízdu zvykat. Než vyrazíte na delší cestu, nechte psa nejdřív párkrát sedět v zaparkovaném autě. Pak teprve přidejte krátké projížďky a postupně prodlužujte dobu jízdy.

Důležité je během cest autem zajistit bezpečnost – použijte speciální autopostroje nebo přepravku, které psa ochrání v případě nehody.

Roli pak hraje pohodlí psa během jízdy. Dopřejte mu dostatek prostoru a v autě se snažte udržet příjemnou teplotu – psovi by nemělo být příliš horko nebo příliš chladno. Po čerstvý vzduch nechte mírně pootevřené okno.

Pro akutní uklidnění pak mohou dobře posloužit feromonové spreje nebo obojky, případně přírodní bylinné esence. Pokud se pes bojí delších cest, je důležité dělat pravidelné zastávky.

Před jízdou by pes také neměl dostávat velké jídlo – předejdete tak nevolnosti. Pomoci může i klidný tón hlasu a oblíbená hračka nebo deka, která voní po domově.

Jak uklidnit psa na Silvestra?

Silvestrovské oslavy mohou být pro psy velmi stresující kvůli hlasitým ohňostrojům a nečekaným zvukům. Aby se pes cítil v bezpečí, je dobré mu připravit klidné místo, například tmavší kout bytu nebo koupelnu, kde bude mít pocit bezpečí.

Je vhodné zatáhnout závěsy a pustit televizi nebo hudbu, aby se hluk ohňostrojů co nejvíce utlumil. Pes by měl mít během večera pocit, že se nic výjimečného neděje – pokud budete nervózní nebo ho budete přehnaně litovat, jen tím zvýší jeho úzkost.

Důležité je psa před večerem pořádně unavit, například dlouhou procházkou, aby měl přirozenou potřebu odpočívat. Pomoci mohou také feromonové obojky nebo bylinkové přípravky, které podporují klid a relaxaci. Zaměstnání psa pomocí hraček nebo žvýkacích pamlsků ho může odvést od stresu a pomoci mu se uvolnit.

Pes by nikdy neměl být v době ohňostrojů venku, protože by se mohl leknout a utéct. V extrémních případech, kdy pes vykazuje silné projevy strachu, se vyplatí konzultovat s veterinářem možnosti medikace.

Jak uklidnit agresivního psa?

Agresivita u psa může mít různé příčiny – může být důsledkem strachu, bolesti, špatných zkušeností nebo snahy o dominanci. Než začnete problém řešit, je důležité zjistit, co agresi vyvolává.

Někteří psi reagují agresivně na cizí lidi, jiní na ostatní psy nebo určité situace. Prvním krokem je zachovat klid a psa netrestat, protože trestání by mohlo situaci jen zhoršit. Agresivní pes se nesmí cítit ohrožený, jinak se jeho chování může stát ještě nebezpečnějším.

Pokud pes začne projevovat známky agresivity, je dobré se vyvarovat přímého pohledu do očí, protože to může vnímat jako výzvu k boji. Místo toho je lepší ho uklidnit klidným hlasem a snažit se odvést jeho pozornost jiným směrem.

Pozitivní posilování, tedy odměňování klidného chování pamlsky nebo pochvalou, pomáhá vybudovat zdravější reakce na stresové situace. Zásadním faktorem pro zvládnutí agresivity je dostatek pohybu a stimulace – pes, který se nudí nebo má přebytek energie, se může stát podrážděným a agresivním.

Důležité je také budování důvěry mezi psem a jeho majitelem. Pokud se agresivní chování opakuje, je nejlepší vyhledat odbornou pomoc, například zkušeného trenéra nebo veterináře, který může vyloučit zdravotní příčiny.

S trpělivostí a správným přístupem lze většinu problémového chování postupně zmírnit nebo zcela odstranit.


Mohlo by vás také zajímat: