
Zima skončila, jarní období je tady. A to má vliv i na psí organismus. Aby taky ne, vyšší teploty pro psa znamenají, že už nepotřebuje tak hustou srst. Na jaře tedy čeká vašeho mazlíčka dlouhý proces, který se bude opakovat zase na podzim – a to výměna srsti za novou. Přečtěte si, jak probíhá a jak můžete chlupáče v tomto náročném období podpořit.
Jakmile se na jaře oteplí a po podlaze v bytě se začnou prohánět první „chlupaté myši“, je jasné, že se opět blíží výměna srsti. Během této doby nemá cenu odkládat vysavač ani kartáč. To, kolik chlupů skončí na podlaze bytu, samozřejmě záleží na psovi samotném. Svou roli hraje plemeno, věk, pohlaví, ale také stresové faktory a zdravotní stav vašeho mazlíčka. Někteří psi ztrácejí srst i v průběhu roku. Zejména na jaře, kdy se zimní srst mění na letní, se však mění i podsada. A kartáčování je velmi dobrý způsob, jak můžete chlupáčovi s výměnou srsti pomoci.
Kartáčování nebo česání je zkrátka nezbytné. Pokud má váš pes delší srst, měli byste o ni pravidelně pečovat. Tím zabráníte zamotání a zauzlování srsti. Současně můžete také zkontrolovat, zda v srsti nejsou parazité.
Během výměny srsti na jaře je důležité odstranit veškerou hustou podsadu. Pomocí speciálních kartáčů pomůžete chlupáčovi, aby se jí zbavil co nejrychleji. Jaký kartáč použít, je na vás. Na trhu dnes najdete celou řadu různých pomůcek, jako jsou měkké kartáče, hřebeny, FURminátor, kartáče se silnějšími a pevnějšími štětinami a mnoho dalších.
Samotné kartáčování zajistí, aby se uvolněná srst dostala pryč. Zároveň však stimuluje prokrvení kůže, a to má pozitivní vliv na mazlíčkův organismus. Při podzimní výměně srsti je zase lehká srst nahrazena hustou podsadou. Tato změna však není tak intenzivní jako na jaře. Kartáčovat nebo česat psa proto nemusíte tak často.
Během výměny srsti můžete psa podpořit také vhodnou stravou. V tomto období se totiž zvyšuje potřeba minerálů, živin a vitamínů. Strava bohatá na bílkoviny je obzvláště důležitá pro podporu metabolismu kůže. Do krmiva byste proto měli přidávat také esenciální mastné kyseliny. Pomoci může také biotin, vitamíny skupiny B a zinek.
Prospěšnými pomocníky jsou také kvalitní lněné nebo lososové oleje. S dávkováním však začněte po malých krocích. Příliš mnoho oleje, zvláště pokud na něj není pes zvyklý, může vést k průjmu. Vždy se také předem ujistěte, že jsou oleje kvalitní. Na trhu je dnes mnoho různých lněných olejů, jen některé z nich jsou však vysoce kvalitní. Pivovarské kvasnice jsou pro srst a kůži vašeho psa také prospěšné. Obvykle jsou k dispozici ve formě prášku nebo tablet.
O doplňcích biotinu a zinku se vždy poraďte s veterinářem, případně praktickým lékařem. Odborník na psí výživu vám také poradí, zda je současné krmivo dostačující a jaké doplňky do něj můžete přidat.
Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke
Kristina Ziemer-Falke je certifikovanou trenérkou psů a poradkyní v oblasti chování z Veterinární komory Šlesvicka-Holštýnska a Messerliho výzkumného institutu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou výběrové komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila výcvikové středisko Ziemer & Falke, kde již mnoho let s velkým srdcem, nadšením a kompetencí školí psy po celém Německu a nabízí mnoho dalších výcvikových kurzů. Mnozí Kristinu znají také jako úspěšnou autorku odborných knih pro cvičitele a majitele psů a z článků v populárních psích časopisech.