Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Pro většinu majitelů psů je dovolená bez jejich čtyřnohého přítele nemyslitelná. Může se vám však zdát, že mnoho prázdninových destinací je se psem nedosažitelných. Cesta autem totiž trvá příliš dlouho. Na dovolenou se psem se ale můžete vypravit i letecky. Před cestou ale musíte zvážit hned několik věcí. A nezapomeňte, že u každé společnosti navíc platí jiná pravidla. Poradíme vám, jak na to.
A právě kvůli tomu je plánování a létání se psem poměrně komplikované. Zatímco někde musíte splnit hodně drobných požadavků, jinde jde letecké společnosti pouze o správnou velikost přepravního boxu.
Povolení
V první řadě byste si měli zjistit, zda letecká společnost, se kterou chcete cestovat, vůbec psy přepravuje. Například u nízkonákladových leteckých společností to určitě není samozřejmostí. Kde tedy může pes do letadla? A kde s mazlíčkem cestovat nemůžete?
Odbavení
K odbavovací přepážce musíte se psem obvykle přijít o něco dříve. Velké přepravní boxy je totiž nutné odbavit včas.
Registrace
Obecně platí, že musíte svého psa včas zaregistrovat. V závislosti na letecké společnosti musíte letenku pro psa zařídit nejméně 48 hodin před odletem. Nejlepší je ale vše zařídit už při rezervaci vlastní letenky. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením a získáte tak jistotu, že budete moct vyrazit na dovolenou se psem letecky.
Poplatek
Cestování se psem letadlem samozřejmě není zdarma. Za zvíře musíte zaplatit poplatek. U společnosti Lufthansa vás pes na palubě letadla na vnitroevropském letu vyjde přibližně na 1 200 Kč. Přeprava velkého psa může stát až 4 800 Kč.
Pes na palubě letadla
Jako majitel malého psa to máte snadné. Svého psa můžete vzít s sebou do kabiny. Hmotnost psa včetně schránky nesmí zpravidla přesáhnout 6 až 8 kg. Vždy ale závisí na letecké společnosti.
Pes musí být po celou dobu letu umístěn v bezpečné a stabilní přepravce, kterou nesmí během letu opustit. Většina leteckých společností vyžaduje přepravní box o rozměrech 55 x 40 x 23 cm. U Germanwings ale musíte mít ještě menší tašku. Na palubu si tak můžete vzít jen opravdu drobného psa.
Box se psem musí stát na podlaze. Pamatujte, že v žádném případě ho nesmíte položit na sedadlo. A to ani v momentě, kdy je sousední sedadlo volné.
Pes v zavazadlovém prostoru
U větších psů je cestování se psem do zahraničí složitější. Zvíře totiž musí cestovat v zavazadlovém prostoru. Nemusíte se ale bát. V prostoru je zajištěno dostatečné množství kyslíku i příjemná teplota.
I tady ale musíte splnit hned několik pravidel. Box musí být stabilní, odolný proti pokousání a musí propouštět vzduch. Dno musí být vodotěsné. Schránku vybírejte tak, aby se v ní pes mohl postavit a otočit se. Na podlahu je dobré umístit savý materiál, který neklouže – například koupelnovou rohožku s gumou vespod. Na ni pak můžete umístit normální měkkou deku , na kterou je chlupáč zvyklý. Let tak bude pro mazlíčka pohodlnější.
Některé letecké společnosti trvají na přepravním boxu, který odpovídá předpisům IATA – tedy mezinárodním předpisům pro přepravu zvířat. V obchodech s chovatelskými potřebami vám rádi poradí, které přepravní boxy parametry splňují.
Přepravky Air France můžete zakoupit online na jejich webových stránkách. Jiné letecké společnosti zase přepravky půjčují. Vždy ale platí jedno pravidlo. Včas si zjistěte, jaký box při cestování se psem letadlem potřebujete a kde ho můžete koupit.
Náš tip: Investice do kvalitního přepravního boxu se vám vyplatí. A to i při přepravě v kabině. Dbejte na to, aby se dal zámek boxu pevně uzavřít. Nechcete přece riskovat, že se přepravka rozbije a váš chlupáč bude v panice běhat po letišti. Na box samozřejmě nezapomeňte napsat své jméno, telefonní číslo a adresu. Je lepší vše brát zodpovědně, než později litovat.
Například společnost Lufthansa přepravuje psy na základě seznamů „nebezpečných“ plemen. Stafordšírští teriéři, bulteriéři nebo třeba rotvajleři a kangalové musí být umístěni ve speciálních přepravních boxech. Žádná část ale nesmí být vyrobena z plastu. Některé letecké společnosti tato plemena na palubu zásadně neberou.
Kromě toho společnost Lufthansa také doporučuje, aby psi s krátkým čenichem, jako jsou mopsi, buldoci, boxeři nebo pekinézi, nebyli bráni na palubu letadla, pokud teplota na letišti (ať už odletovém, či příletovém) přesahuje 27 °C. Tito psi jsou totiž náchylní na vysoké teploty. A ve spojení se stresem by pro ně let představoval příliš velké riziko.
U společnosti Air France můžete tato plemena přepravovat pouze v kabině letadla, jeho hmotnost (včetně schránky) ovšem nesmí přesáhnout 8 kg. Existují také zvláštní lety, kde je cestování s podobnými psy povoleno. V zavazadlovém prostoru je to ale nemožné. Dovolená se psem u moře se vám tak může poměrně zkomplikovat.
Pamatujte, že některé letecké společnosti zase nepovolují let březím fenám nebo štěňatům, která mají méně než 12 týdnů.
Než začnete přemýšlet, kam na dovolenou se psem, pamatujte na jedno pravidlo. Každý pes musí být při cestě na dovolenou jasně identifikovatelný. Dnes se to zpravidla provádí pomocí mikročipu s mezinárodně čitelným identifikačním číslem. Dříve používané tetování dnes v mnoha zemích neuznávají.
Ve všech zemích je obvykle vyžadováno platné očkování proti vzteklině, které veterinář potvrzuje do pasu EU zvířete v zájmovém chovu. Požadavky na dobu, před kterou byl chlupáč očkovaný proti vzteklině, se v jednotlivých zemích liší. Zjistěte si to proto včas.
Některé země vyžadují také zdravotní potvrzení od veterinárního lékaře nebo odčervení proti tasemnicím. Štěňata do 3 měsíců věku navíc nesmí cestovat do všech zemí, protože nemají kompletní očkování.
Jak sami vidíte, před cestováním se psem do zahraničí byste se měli podrobně informovat. Vše, co byste měli vědět, se zpravidla dočtete na webových stránkách zahraničních úřadů jednotlivých zemích.
Pozor! Běžný očkovací průkaz vám do zahraničí stačit nebude. Požádejte svého veterináře o vystavení modrého pasu EU. Do něj pak veterinář zapíše požadovaná očkování a číslo mikročipu.
Cestování se psem letadlem si musíte dobře naplánovat a také se na něj připravit. Zásadní otázka, kterou si ale musíte položit je, zda jste opravdu zvážili, že s vámi pes do zahraničí poletí? A to se týká především letu v zavazadlovém prostoru. Tam je totiž chlupáč poměrně dlouhou dobu sám a navíc v cizím a pro něj neznámém prostředí. V těchto prostorách je také poměrně hluk a v bezprostřední blízkosti vašeho mazlíčka se mohou vyskytovat cizí zvířata. Vzlet a přistání jsou navíc velkou zátěží pro psí krevní oběh.
Dobře si proto promyslete, zda vás mazlíček takovou zátěž zvládne. Pokud se rozhodnete pro let, ujistěte se, že si váš pes včas zvykne na přepravní box. Ze všeho nejdříve ho otevřenou umístěte do obývacího pokoje a na několik následujících týdnů z ní udělejte útulný „psí košík“. Díky tomu bude váš chlupáč trávit čas v letadle na známém a bezpečném místě.
Před letem nezapomeňte vzít chlupáče na dlouhou procházku, aby se vyřádil. Pamatujte také na to, aby měl pes před letem čas na odpočinek.
Než psa uložíte do boxu, můžete čas na letišti využít k tomu, abyste trochu více procvičili jeho mozkové závity. Můžete například trénovat některé cviky poslušnosti – chůzi u nohy , lehnutí nebo nošení předmětů v tlamě. Tímto způsobem se čtyřnohý parťák trochu unaví. Vy se navíc těmito aktivitami zaměstnáte a nebudete případnou nervozitu přenášet na chlupáče. Během letu byste neměli dávat psovi do boxu žádnou žvýkací kost nebo hračku. Existuje velké riziko, že by se předmětem mohl udusit. Bude totiž z nového prostředí vzrušený. Oblíbenou hračkou nebo pamlskem ho raději odmeňte až po přistání v destinaci.
Možná by vás mohlo napadnout zpříjemnit cestu chlupáčovi tím, že ho uspíte léky. Většina veterinářů tento postup ale nedoporučuje. Použití takových léků by se vám totiž mohlo snadno vymstít. V některých případech mohou léky dokonce zvýšit vzrušení zvířete. Mazlíček totiž stále vnímá hluk a neznámé prostředí, ale už na něj není schopno fyzicky reagovat. A to je stav, který velmi zatěžuje psychiku i tělo.
Kromě toho mějte na paměti, že v případě oběhového kolapsu v nákladním prostoru nemůže nikdo zasáhnout a zvířeti pomoci. Tento prostor totiž není během letu přístupný ani letuškám.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv dovolenou, nezapomeňte na cestovní pojištění pro psa a samozřejmě i vás.
Tento článek vznikl ve spolupráci s Reginou Rademächers.