
V každodenním životě se často setkáváme s problémy, které zvyšují hladinu stresu. Pomocí jógy však můžete obnovit svou vnitřní rovnováhu a vrátit do každodenního života klid a pohodu. Kromě jógy má pozitivní účinky na naši psychiku také mazlení se čtyřnohým přítelem. Proč tedy nespojit mazlení se psem s lekcí jógy? Tato aktivita vám pomůže čelit výzvám každodenního života s větším klidem. Tak hurá na to!
Pokud chcete následující tři cviky vyzkoušet, dbejte na to, aby byl pes v klidu a pohodě. Toho snadno dosáhnete hlazením a lehkou masáží psa třeba na pohovce nebo rovnou na jógové podložce. Myslete přitom na to, že pes vycítí vaši náladu. Snažte se proto jógu cvičit v momentě, kdy budete v dobré náladě. Díky tomu se i nervóznější pes dostane do klidového režimu opravdu rychle. Abyste se do jógy se svým chlupáčem mohli bez obav pustit, měl by umět alespoň základní povely, jako je sedni nebo lehni.
Oblast krku je citlivou oblastí, a to jak pro lidi, tak psy. A právě proto je důležité provádět tento cvik pomalu a jemnými pohyby.
Vy: Posaďte se do vzpřímeného sedu. S nádechem spusťte hlavu k hrudníku a plynulým pohybem ji vraťte do středu těla. Při dalším nádechu pomalu otočte hlavu doleva, při výdechu pomalu vraťte hlavu do středu a při nádechu ji zase otočte doprava. S výdechem ji vraťte zpět do středu. Nyní pomalu pohybujte hlavou směrem ke krku, buďte ale opatrní! Hlavou hýbejte jen tak, aby to pro vás bylo pohodlné. S dalším nádechem vraťte hlavu do výchozí polohy. Při tomto cviku uvolníte oblast krku a hrdla.
Pes: Posaďte psa tak, aby byl zády k vám. Pomocí pamlsku pak naveďte hlavu psa postupně do všech čtyř poloh, které jsme popsali výše. Nezapomeňte vše provádět klidnými a plynulými pohyby. Při tomto cviku by měl mít pes vždy rovná záda. Dávejte pozor, abyste nikdy nenatáhli hlavu psa až příliš.
Pokud máte problémy se zápěstím či zády, nebo vás trápí vysoký krevní tlak, toto cvičení vynechte.
Vy: Z kleku na čtyřech nohách přejděte do trojúhelníku tak, že zvednete kolena z podlahy a protáhnete je. Nohy nechte na podlaze. Paže nechte rovněž protažené, zatímco ruce zůstanou ležet na podlaze. Několikrát se zhluboka nadechněte a zase vydechněte. Následně se vraťte pomalu do výchozí polohy. Tímto cvikem protáhnete celá záda, posílíte svaly a uvolníte napětí.
Pes: Váš pes tuto polohu provádí úplně přirozeně, a to například ve chvíli, kdy se po spánku protahuje. V této poloze je přední část psa dole, zatímco hýždě a zadní nohy chlupáč protahuje směrem nahoru. Nyní můžete toto chování posilovat a upevňovat pomocí klikru.
Pokud máte vážné problémy se zády nebo zápěstím, raději toto cvičení neprovádějte. Pohybujte se pouze tak, aby vám to bylo příjemné.
Vy: Lehněte si na břicho. Nohy a paže nechte natažené rovnoběžně s tělem. Čelo by se mělo dotýkat podložky. Následně přitáhněte ruce na úroveň břicha a podepřete je pokrčenými pažemi. Horní část těla nechte zvednutou a pomocí paží se odlepte od podlahy. Pomalu si opřete hlavu o zátylek. Klidně se nadechněte a vydechněte. Nakonec pomalu uvolněte pozici návratem do základní polohy.
Pes: Naveďte psa do pozice sedni tak, aby byl vedle vás. S pamlskem v ruce motivujte psa, aby se natáhl dopředu a zvedl hlavu. Horní část těla psa zatím zůstane na zemi. Pak ho odměňte pamlskem. Toto cvičení je skvělé na protažení a posílení zádových svalů.
Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke
Kristina Ziemer-Falke je trenérka psů, která se zabývá také jejich chováním. Působí nejen ve Veterinární komoře Šlesvicka-Holštýnska, ale také na Messerliho výzkumném ústavu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou zkušební komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila v Německu výcvikové středisko Ziemer & Falke, ve kterém již mnoho let pořádají výcvikové kurzy pro psy. Mimo to je Kristina Ziemer-Falke rovněž úspěšnou autorkou odborných knih a populárních článků v odborných psích časopisech, které mají v oblibě jak trenéři, tak majitelé psů.