Jaké zahradní rostliny jsou pro psy jedovaté?

Na jaře je ideální čas na zahradničení. Sluníčko svítí, teploty stoupají a chuť vyrazit na zahradu roste. Možná jste rádi, že můžete trávit více času na zahradě – stejně jako váš čtyřnohý přítel. Dovádění venku nebo užívání si sluníčka je skvělým relaxem jak pro lidi, tak zvířata. Bohužel ale i na zahradě číhá na mazlíčky potenciální nebezpečí. Pozor byste si měli dávat jak na záhony, tak třeba na květináče podél terasy. Všude totiž mohou být jedovaté rostliny pro psy.

Záleží na dávce jedu

Stejně jako u všech ostatních látek, které účinkují na organismus, také u jedů je rozhodující přijatá dávka. Důležitý je samozřejmě i samotný jed. Zatímco některé jedy působí velice toxicky i v malém množství, jiné lze v oslabené formě požít ve větším množství.

Záleží ovšem i na dalších aspektech. V závislosti na konkrétní rostlině a aktuálním období se může lišit i způsob účinku. Problém je tedy velmi komplexní. Čím více znalostí o tomto tématu získáte, tím pohodovější pro vás bude zahrádkářská sezona. Je proto dobré například vědět, jak příznaky otravy u psa rozpoznat a čemu se vyhnout. Účinek jedu samozřejmě ovlivňují i další faktory, jako je věk, zdravotní stav, předchozí onemocnění, fyzická kondice nebo případné léky, které pes užívá.

Pokud máte doma štěně nebo mladého psa, musíte být zvlášť opatrní. Malí zvědavci rádi zkoumají své okolí čenichem i tlamou. Listy, květy nebo větvičky rychle okusují, nebo dokonce rovnou polykají. Venku proto psa voďte raději na vodítku. A pokud chlupáče venčíte na volno, použijte správný náhubek.

Některé rostliny na zahradě ale mají místo kořenů cibulky. Pokud tedy váš mladý pes na zahradě takovou rostlinu vyhrabe a zakousne se do cibulky, musíte jednat opravdu rychle. Důkladně proto zvažte, od kdy může být štěně venku samo, aby bylo v bezpečí.

Malé jarní květy – krásné, ale jedovaté

Ve chvíli, kdy nás první teplé jarní dny lákají vylézt ven, začnou se objevovat i první rostliny. Zpočátku tedy jen křehká poupata nebo rané květy. Probouzející se příroda zlepšuje náladu lidem i psům. Mějte se ale na pozoru, na jaře se může pes setkat s velkým množstvím jedovatých rostlin.

Sněženky

Sněženky patří mezi první kvetoucí rostliny a jsou také jedovaté. Dorůstají se maximální výšky 35 cm. Díky jejich bílým převislým květům jsou ozdobami mnoha zahrad. Pro vašeho mazlíčka jsou ale jedovaté jak rostliny, tak cibulky v zemi. Následky požití těchto rostlin mohou být různé – od kolikových bolestí žaludku, průjmu až po bušení srdce, neklid nebo problémy s koordinací.

Narcisy

Narcis (žlutý narcis) je také jednou z cibulovin, které se na jaře objevují velmi brzy a které mohou být pro vašeho mazlíčka nebezpečné. Tato rostlina se žlutými nálevkovitými květy, která může dorůstat až do výšky 50 cm, je rozšířená v domácích zahradách.

Tyto květiny jsou oblíbené zejména v období Velikonoc. Pokud je chcete použít jako dekoraci na stůl i vy, měli byste je postavit vždy mimo dosah psa. Pamatujte, že jedovaté jsou nejen rostliny a jejich cibulky, ale také voda z vázy. A jak poznat otravu u psa? Můžete pozorovat různé příznaky, jako jsou kolikovité žaludeční křeče, průjem, zvracení, podráždění kůže, pocit pálení v ústech, problémy s koordinací, zrychlený tep a apatie.

Hyacinty

Hyacinty jsou velmi oblíbené – a to jak na zahradách, tak při dekorování. Tyto malé zahradní rostliny najdete v různých barvách a dorůstají až do výšky 40 cm. Hyacint má mnoho hustě naskládaných květů.

Tato rostlina je ovšem také jedovatá – stejně jako voda ve váze nebo na talířku. Je proto opravdu důležité, aby pes takovou vodu nepil. První příznaky – podráždění tlamy a možný otok – se mohou objevit bezprostředně po kontaktu. Po několika minutách nastupují také žaludeční křeče, průjem, zvracení a potíže s polykáním. Pokud pes sní celou rostlinu, může dojít také k poruše srdečního rytmu, zvýšenému močení a celkovému vyčerpání.

Další jedovaté zahradní rostliny

Se střídajícím se ročním obdobím přibývají na zahradách další rostliny, květy a plody. Chcete vědět, co nemůže jíst pes? Poradíme vám, na co si dát pozor, ať už je váš pes celoročně venku, nebo vyběhne na zahradu z pohodlného pelíšku v obýváku.

Třešňový vavřín

Třešňový vavřín můžete v posledních letech vidět na mnoha zahradách – ať už jako živé ploty, nebo užitkové rostliny. Stálezelený keř s mnoha drobnými bílými květy a černými plody může dosahovat výšky až 4 metrů. Celá rostlina (zejména listy a semena) je pro psa jedovatá. Mezi příznaky otravy patří průjem a žaludeční křeče, při pozření většího množství i dýchací potíže.

Náprstník červený

I když je tato vysoká rostlina opravdu krásná, je také velmi nebezpečná. Náprstník měří až 150 cm a má zvonkovité a převislé květy ve fialové nebo bílé barvě. Patří ale na seznam toho, co je pro psa jedovaté. Problémy nehrozí jen u živé rostliny, ale také u její sušené verze. Během několika minut po požití pes trpí zpravidla zvracením, průjmem, bolestmi žaludku a slabostí. Může se setkat také s bušením srdce a dokonce i oběhovým kolapsem.

Lupina úzkolistá

Lupiny úzkolisté patří mezi byliny nevhodné pro psy. Jsou známé také jako užitkové rostliny, zahradní rostliny a především také jako rostliny vhodné na zelené hnojení. Tato jednoletá bylina dorůstá do výšky až 150 cm a má špičaté květy modré nebo bílé barvy. Semena (luštěniny) jsou mírně chlupatá a mají zploštělý tvar.

Pamatujte, že pro psa je jedovatá jak rostlina se semeny, tak listy. Při požití většího množství se u psa projeví zvracení, průjem, bolesti žaludku, svalové křeče, ochrnutí a po určité době dokonce bušení srdce a zrychlené dýchání.

Kromě výše uvedených rostlin je pro psy jedovatý i rododendron. Bez ohledu na to, kterou z těchto zahradních rostlin váš pes pozřel, mohou být příznaky otravy u psa různorodé, stejně jako účinky. Z toho důvodu je obzvláště důležité, abyste v případě podezření psa okamžitě odvezli k veterináři. Pouze on totiž může rozhodnout, jaké kroky je třeba podniknout. V každém případě má smysl se se svým veterinářem předem telefonicky domluvit. Veterinář bude totiž chtít vědět potřebné informace, aby měl lepší přehled a mohl se na váš příjezd důkladně připravit. Pokud si nejste názvem rostliny, kterou chlupáč ochutnal, jistí, vezměte s sebou její zbytky. Veterinář tak bude schopný odpovídajícím způsobem reagovat.


Mohlo by vás také zajímat: