Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Společné aktivity, vzrušující procházky a pocit úspěchu, když se vám podaří posílit pouto s vaším psem. Pokud máte se svým psem dobrý vztah, který je založený na vzájemné důvěře, máte téměř vyhráno. Máte totiž dobré předpoklady k tomu, abyste získali pozornost v každodenním životě vašeho mazlíčka. Pozorností psa nemyslíme pouze jeho pohled, ale také ochotu spolupracovat.
Pozornost je základním předpokladem komunikace. A to platí nejen u psů, ale také u lidí. Ve chvíli, kdy jsme pozorní, jsme vnímaví a schopni komunikovat s ostatními lidmi nebo se psy. Stručně řečeno – vždy si potřebujeme získat pozornost našeho psa, abychom ho mohli bezpečně vést každodenním životem. Díky tomu mu dokážeme říct, které chování je žádoucí a které naopak ne. A můžeme s ním komunikovat i na dálku. Pokud na nás pes reaguje na procházce, můžeme mu umožnit lepší kvalitu života. V případě, že chcete vzít psa na procházku do lesa bez vodítka, je opravdu důležité, aby vám věnoval pozornost a neustále na vás reagoval. Pokud naopak pes venku neposlouchá, měli byste ho mít připnutého na vodítku.
Rádi bychom vám dali pár jednoduchých tipů, jak naučit psa pozornosti nejen na procházce.
My majitelé často nevnímáme, že nám náš pes věnuje pozornost. Psí komunikace totiž může být často nenápadná. Na procházce si proto obvykle nevšimneme krátkého očního kontaktu, protože jsme myšlenkami jinde. Pak se divíme, že začne být pes nepozorný. Proč by nás měl ale chlupáč neustále pozorovat, když my sami na procházku vůbec nemyslíme? Pokud chcete se svým psem komunikovat a očekávat od něj reakci, měli byste mu věnovat plnou pozornost.
Na procházce proto sledujte, jak často vám pes zkříží cestu, kolikrát se setkáte pohledem, nebo kdy se po vás pes ohlédne přes rameno. Soustřeďte na drobnosti, které se vám váš pes snaží naznačit.
Máme pro vás tip, díky kterému snadno spočítáte, kolikrát s vámi pes navázal kontakt. Do levé kapsy kalhot nebo bundy si dejte patnáct malých pamlsků. Pokaždé, když k vám bude pes pozorný, přendejte si pamlsek z levé kapsy do pravé. První cvičení neslouží k tomu, abyste posilovali žádoucí chování a odměňovali psa, když je pozorný. Jde zkrátka jen o to, abyste si všimli, jak často vám váš pes vědomě věnuje pozornost.
Pro psy je poměrně vyčerpávající být celou dobu v pozoru. Určitě jste si toho všimli i sami, když jste se během výše uvedeného tréninku plně soustředili na svého psa. Z toho důvodu nedělejte z cvičení pozornosti trvalou činnost. Dovolte psovi, aby mohl během procházky pokračovat v očichávání a vnímání svého okolí. I když se vám pes nedívá do očí a na procházce na vás neustále nekouká, může být stále ostražitý a schopný reagovat. Snažte se proto najít rovnováhu.
Pozornost je důležitá pro přežití našich psů. Je podstatné, aby potenciální nebezpečí dokázali psi vnímat velmi rychle. Mozek mazlíčka proto vybírá informace podle důležitosti. Čím důležitější je emocionální obsah informace, tím větší pozornost jí pes věnuje. Zvíře nejprve zpracovává možná nebezpečí a neznámé podněty. Pokud mozek psa vnímá něco nebezpečného, začne rychle ignorovat nás – pejskaře. V tuto chvíli jde o důležitá rozhodnutí a ne o to, jaké chování se od nás vyžaduje. O tom, co náš pes vyhodnotí jako nebezpečí, nerozhodujeme my jako majitelé, ale samotný mozek psa.
Dalším důvodem, proč je pro psy obtížné nám věnovat pozornost, je uspokojení potřeb. Pokud se pokusíte odvést pozornost loveckého psa, který právě zahlédl jelena, například suchým krmivem, pravděpodobně si toho ani nevšimne. Suché krmivo je pro jeho mozek v tuto chvíli nepodstatné a potřeba následovat jelena je větší. Z toho důvodu musíte psovi nabídnout něco, co pro něj má větší hodnotu, abyste uspokojili jeho potřeby. Může to být například kus koženiny. Psa můžete následně odměnit například masovými pamlsky.
Vždy bude platit, že my – majitelé psů – soupeříme s životním prostředím. A určitě jste se už setkali i s tím, že vašemu psovi přišla zajímavější vůně stromu než vy. Pro nás páníčky je ale důležité, aby pes pochopil, že se mu vyplatí na nás reagovat.
Následujícím cvičením můžete cíleně podpořit pozornost svého psa. Předpokládejme, že během půlhodinové procházky jste si do kapsy přendali sedm pamlsků – při tréninku, který jsme popisovali výše. Váš pes vám tedy sedmkrát věnoval pozornost. Kdybyste k němu v té chvíli promluvili, byl by připravený s vámi okamžitě komunikovat.
Chcete zjistit, jak motivovat psa a zvýšit jeho pozornost? Zkuste trénovat oční kontakt se psem postupně. Uvidíte, že se vám podaří navázat kontakt s mazlíčkem i desetkrát nebo dvanáctkrát.
Aby váš pes pochopil, že se mu vyplatí na vás reagovat, začněte s výcvikem v prostředí s menším množstvím podnětů. Například doma v obývacím pokoji. Vezměte si tréninkové pamlsky a sedněte si k psovi. Pokaždé, když s vámi chlupáč naváže oční kontakt, podpořte dané chování tím, že ho odměníte pamlskem. Následně cvičení pozměňte a postupně zvyšujte jeho obtížnost. Můžete například vedle psa položit oblíbené hračky nebo krmivo. Váš pes by se měl naučit vám věnovat pozornost i přes rušivé podněty. Pokud na vás pes bude reagovat, můžete trénink vyzkoušet také při procházce. Motivační hry pro psy jsou také skvělým způsobem, jak psychicky zabavit psa.
Doporučujeme odměny při cvičeních měnit. Pes tak nebude vědět, jakou odměnu může očekávat, když vám bude věnovat pozornost. Můžete vyzkoušet například pamlsky nebo oblíbené hračky. Odměnou ale mohou být také různé aktivity se psem, jako jsou například společné psí hry a sporty. Buďte kreativní a snažte se měnit výši odměny. Pamatujte, že pes nemusí být neustále orientován jen na vás, měl by věnovat pozornost také svému okolí. Z toho důvodu byste proto neměli posilovat každý oční kontakt. Dělejte to například jen tehdy, když je v atraktivním prostředí, kde se pohybují jiní lidé a psi, nebo ve chvíli, kdy pes uvidí v přírodě například srnce.
Autorka článku: Lisa Gunzenheimerová a Kirsten Mahneová (Lisa a Kiki)
Lisa a Kiki proměnily v roce 2017 svou vizi vlastní online psí školy „Pawsitive Life Coaching“ ve skutečnost. Jako vyškolené trenérky psů a psí psycholožky si daly za cíl profesionálně podporovat týmy člověk + pes při budování zdravého a vzájemného harmonického pouta. Snaží se také podporovat radost ze společného života se psem – bez různých společenských omezení. Zakládají si na holistickém přístupu a tréninku psa a člověka v různých oblastech života.