Jak psi vnímají pachy?

Každý majitel psa ví, že psi – v porovnání s lidmi – nejen lépe slyší, ale také cítí. K čemu jsou tyto mimořádně vyvinuté smysly psa dobré? Jak čenich ovlivňuje chování a život psů? A co to vlastně znamená pro společný život?

Zázračný psí čich

Do nosní dutiny psa vstupuje vzduch stejně jako u nás – tedy dvěma nozdrami. Pak už je ale u psů vše větší, rychlejší a obecně lepší.

Čichová sliznice kryje chrupavčitou část nosu – plocha v nose je proto mnohem větší, než by se zvenčí mohlo zdát. U psů má tato čichová sliznice velikost až 150 cm². A to například u německého ovčáka, který často pracuje jako služební pes. U člověka je to asi 10 cm².

V této sliznici se nacházejí tzv. čichové buňky, které absorbují pachové molekuly ze vzduchu. U psů se nachází asi 220 milionů čichových buněk, zatímco u člověka jich je pouze 5 milionů.

Čichový nerv přenáší informace z čichových buněk do mozku pomocí elektrických impulsů. Následně jsou pachy rozpoznány, ukládány a interpretovány. Část mozku, která je pověřena těmito úkoly – čichové centrum – zabírá u psů 10 % mozku. U lidí pouze 1 %.

Vzhledem k tomu, že čichové centrum mozku je mimo jiné přímo spojeno s amygdalou (tzv. amygdalou limbického systému), není divu, že vůně a pocity spolu úzce souvisejí. Amygdala je totiž považována za sídlo emocí.

Důležité: Tím lze také vysvětlit, proč je nosework pro psa tak prospěšný. Samozřejmě v případě, že je vedený pozitivní metodou. Díky této aktivitě také můžete posílit pouto mezi vámi a vaším psem.

Samozřejmě i mezi psy existují profesionálové v oblasti čenichání. Dědičnost, tvar nosu, inteligence, plemeno, motivace a výcvik – to vše hraje významnou roli při určování schopnosti psa čichat. Je zajímavé, že i ten „nejméně talentovaný“ pes má stále otevřený svět pachů v takové míře, o kterém si můžeme jen nechat zdát.

Jak psi komunikují pomocí pachů?

Psi si mezi sebou vyměňují informace prostřednictvím pachů. Stejně jako při rozhovoru je jeden z nich odesílatelem zprávy, druhý je příjemcem. Zprávu si mohou chlupáči mezi sebou sdělovat také například ve formě moči či trusu. Mazlíčci toho dokážou rozpoznat opravdu hodně, a to zejména z moči. Dokážou například vycítit:

  • jak starý je druhý pes,
  • zda je zdravý,
  • jakého pohlaví je druhý chlupáč,
  • jestli je druhý pes připravený k reprodukci
  • a zda má vysoké postavení.

Tyto všechny vjemy cítí i ve chvíli, kdy už druhý pes na místě není a kdy za sebou zanechal pouze malou loužičku (například značkování psů na lampě veřejného osvětlení). Tento tok informací umožňují feromony – poslové chemických reakcí, prostřednictvím kterých se přenášejí informace v rámci jednoho živočišného druhu. V tomto případě nejsou pro nás (lidi) vnímatelné. Tyto feromony se šíří například močí nebo trusem, ale také slinami a žlázami u ocasu nebo řitního otvoru – jako jsou anální žlázky.

Moč a výkaly

Jedním ze způsobů komunikace prostřednictvím pachů, který můžeme pozorovat u svého mazlíčka i my, je psí močení. Teď už víte, proč je tento zvyk pro psa důležitý. Od teď možná začnete značkování psa vnímat jinak a můžete tak učinit i zajímavá pozorování. Všímejte si, kde pes čurá, co značkuje, jak dlouho zůstává čenichat na konkrétním místě a podobně.

Když chce pes vyprázdnit močový měchýř, protože „musí“, říká se tomu uvolnění. Ve většině takových případů pes nehledá nějaké speciální místo, ale jednoduše se vyčurá na první možný povrch. To trvá mnohem déle než pouhé značkování. Ke značkování totiž stačí jen několik strategicky umístěných kapek.

Značkování psů

Psi značkují močí a výkaly z různých důvodů. Na jedné straně slouží značkování k orientaci, chlupáči píšou takříkajíc vlastní mapu, která jim ukazuje cestu. Na místech, kde psi neznají cestu, ale také například při lovu, nebo při hledání něčeho zajímavého. Tímto způsobem si „ukládají“ cestu, aby byli schopni dané místo znovu najít podle vlastního pachu.

Kromě toho si značkováním stanovují hranice vlastního teritoria. Pak se může také stát, že pes značkuje doma. V takovém případě je dobré mít po ruce správné dezinfekční prostředky. Jedná se o teritoriální chování, ke kterému patří právě značkování a někdy i pojídání exkrementů dalších čtyřnohých chlupáčů. Tímto způsobem pes odstraňuje vlastnické nároky ostatních psů, kteří označkovali jeho louku. Tomuto chování můžete částečně zabránit náhubkem pro psy.

Feny značkováním dávají najevo, zda jsou připraveny k páření. To je zajímavá informace pro všechny samce. Feny také rády vědí, jak jsou na tom potenciální konkurenti v okolí.

Vzájemné očichávání mezi psy

Když se psi setkají, vzájemně se očichávají. V této situaci se dozvídají všechny potřebné informace. Mohou například zjistit, kde ten druhý byl, zda se válel v něčem zajímavém, nebo jestli zápasil s jinými chlupáči. Určitě jste si všimli, že nás psi očichávají, když přijdeme domů. Neochomýtal se kolem nohavice jiný pes? Čeho se páníček dotkl? Psí pozornosti nic neuteče.

Přátelský psí pozdrav začíná obvykle u čenichu. Poté je jednomu po druhém dovoleno prohlédnout genitálie a anální oblast – sebevědomý pes to ochotně dovolí. Vrtěním ocasu psi šíří ve vzduchu svůj vlastní pach. Dávejte pozor. Někdy si můžete všimnout, že ocasem chlupáč nemává bezcílně sem a tam, ale vějířovitě šíří pach směrem k druhému psovi.

Čumák psa v akci

Citlivý psí čenich využíváme pro své potřeby už dlouho, a to například při:

  • sledování krevních stop poraněné zvěře,
  • myslivecké kynologii – lovečtí psi zvěř označí, dohledají, nebo vyhání z nory,
  • vyhledávání výbušnin nebo drog (pachové práce služebních psů),
  • mantrailingu – pátrání po pohřešovaných osobách,
  • nebo dokonce při vyhledávání lanýžů.

V posledních letech se zjišťuje, že psi dokážou svým citlivým čichem rozpoznat i jemné chemické procesy. Z toho důvodu se tito čtyřnozí parťáci stále častěji využívají také ve zdravotnictví. Dnes například dokážou rozpoznat rakovinu kůže, vycítit hypoglykémii a varovat svého majitele. A výjimkou není ani to, že pes vycítí těhotenství.

 

Tento text vznikl ve spolupráci s Reginou Rademächersovou.


Mohlo by vás také zajímat: