Zaregistrujte se a získejte slevu 125 Kč na váš první nákup
Při používání přepravního boxu pro psa se páníčci v názorech rozcházejí. Někteří ho považují za užitečnou pomůcku při výcviku psa a také jako bezpečné místo, kam se mohou mazlíčci uchýlit doma i na cestách. Jiní zase box vnímají jako prostor, kde se psi jen zavírají (ať už uvnitř, či venku). Kde je ale pravda? Poradíme vám, kdy a k čemu má smysl přepravku používat, jak naučit psa na klec a k čemu ji naopak rozhodně nepoužívat.
Pokud je váš pes na přepravku zvyklý a vnímá ji pozitivně, otevírá se vám mnoho možností, jak ji můžete využít na různých místech. Jednou z nejdůležitějších věcí v psím životě je naučit chlupáče odpočívat. A to zejména proto, že každodenní život může být pro mazlíčky náročnější.
Z toho důvodu je dobré, když si váš čtyřnohý parťák může sám odpočinout v bezpečné zóně. Pokud pes rád chodí do svého boxu dobrovolně, nic mu v tom nebrání. Ostatně mnoho psů rádo leží pod stolem s pocitem, že mají „střechu nad hlavou“. Opět ale platí, že chlupáč musí do klece chodit rád a nesmí z ní být ve stresu.
Zejména štěňata a mladí psi neumí ze začátku dobře regulovat svou energii a také odpočívat. Můžete proto čtyřnohého přítele naučit chodit do boxu na povel. I v tomto případě ale platí, abyste cvik natrénovali pozitivní metodou. Nikdy neposílejte mazlíčka do klece za trest. Domácí vězení v tomto případě opravdu nefunguje. Snažte se o to, aby se pes dokázal uvolnit, a ukažte mu box jako místo, kde může relaxovat.
Pamatujte, že mazlíček by si měl na box zvykat postupně. Do klece mu proto dávejte krmivo, hlaďte ho, učte ho relaxovat a dávejte mu tam (pod dozorem) oblíbené hračky nebo třeba žvýkací pamlsky. Ukažte mu, že svět uvnitř je stejně krásný jako svět venku. Život v rodině může být často rušný a vzrušující. Mnoho psů ale často nepochopí, že by se měli sami uchýlit k odpočinku. Dostatečný spánek a odpočinek, který by měl být u psů 18 až 20 hodin denně, je velmi důležitý pro učení, vývoj i duševní stabilitu. A právě proto byste měli chlupáčovi v tomto směru pomoci. Velkým pomocníkem, jak to udělat, je vytvořit z boxu na přepravu psa místo k odpočinku. Další výhodou je, že můžete klec vzít s sebou i na dovolenou. Pes tak bude mít na novém místě svůj domeček a rychleji se zabydlí.
Klec na přepravu psa upotřebíte také při výcviku – pokud potřebujete, aby chlupáč zůstal nějakou dobu sám. Pokud pes box zná a cítí se v něm dobře, pak může být klec ideální místo, kde můžete nechat chlupáče, když odejdete z místnosti nebo dokonce z domu. Díky tomu zajistíte, že pes bude v bezpečí a zároveň na místě, které má spojené s odpočinkem. Během vaší nepřítomnosti si navíc nemůže osvojit špatné návyky – například roztrhání bot nebo koberce. Místo to může v boxu odpočívat.
Tento bod je častým tématem v diskuzích. Lidé mohou box vnímat tak, že psovi zmenšují prostor. I my se totiž snažíme o to, abychom získali více prostoru a místa. Přirozeně vás tak může napadnout, jak pes vnímá, když zůstane v kleci sám. Chlupáči to ale vidí jinak. Vyhovuje jim, když mohou pozorovat okolí, ale zároveň nemají pocit, že by museli být za vše zodpovědní. V tomto případě platí, že méně je více. Uvidíte sami, že si chlupáč na kovový, plastový či hliníkový přepravní box pro psy snadno zvykne.
Mějte ale na paměti, že:
Pro psy, kteří trpí úzkostmi, má přepravka často cenu zlata. Vnímají ji jako bezpečné místo, kam se mohou schovat, kde se jim nemůže nic stát a kde mají svůj klid. Pokud se navíc cítí zahlceni okolními vlivy nebo rušným prostředím, mohou jít do boxu a odpočívat.
Aby přepravka na psa do auta (i mimo něj) plnila svou funkci a sloužila jako místo odpočinku, měli byste na ni mazlíčka správně naučit. Pamatujte, že zavřít psa z ničeho nic do klece rozhodně nepůjde. Je opravdu důležité, aby si chlupáč na klec zvyknul. Buďte proto klidní a trpěliví.
Ze všeho nejdříve je třeba psa naučit, že přepravka je bezpečné místo. Chlupáče v boxu krmte, dávejte mu pamlsky a hračky. Zpočátku nechte dvířka od klece otevřené. Postupně je pak přivírejte. Zkuste je úplně zavřít až ve chvíli, kdy je pes něčím zaměstnaný – například když kouše oblíbenou hračku, nebo když je zaneprázdněný krmivem. Když uvidíte, že chce jít čtyřnohý parťák ven, dvířka mu hned otevřete.
Tímto způsobem dobu strávenou v boxu postupně prodlužujte. Pes si tak zvykne, že je normální, když jsou dvířka pootevřená nebo zavřená. Výcvik naplánujte na dobu, kdy je pes unavený a víte, že by stejně usnul – například po procházce či po tréninku na psím cvičáku. Mnoho psů v kleci také velmi rychle zrelaxuje. Rychle si ji tedy spojí se spánkem a odpočinkem.
A jak dlouho učení na klec trvá? To záleží na konkrétním psovi. Existují chlupáči, kteří ji přijmou velmi rychle, ale také ti, kteří potřebují trochu více času. Pamatujte, že v tomto případě platí přísloví – trpělivost růže přináší. Uvidíte, že trénink pomocí pozitivního přístupu se rozhodně vyplatí.
Vzhledem k tomu, že by měl pes vnímat klec pozitivně, nesmíte ji používat jako formu trestu. Chlupáče proto rozhodně nezavírejte do boxu po špatném chování – například po tom, co začne skákat po návštěvě. Mazlíček by pak vnímal klec jako něco nepříjemného a nechodil by do ní rád. Kvůli tomu byste pak nemohli přepravku využít i pro další způsoby – například pro přepravu psa autem. Pamatujte, že box také není trvalým místem k pobytu. Psi jsou vysoce sociální tvorové a potřebují kontakt se svou rodinou, hrát si a pohybovat se. Na držení psa v přepravce po většinu dne proto rozhodně zapomeňte.
Klasický box pro psy, přepravní box, skládací box, klec, interiérová bouda… Kolik názvů, tolik možností. Na trhu najdete všechny možné varianty – od kovových a hliníkových klecí přes plastové boxy až po látkové skládací tašky a přepravky. Které variantě dáte přednost, je otázkou vkusu. Záleží ovšem i na účelu, pro který přepravku kupujete. Pokud chcete box například pořídit pro přepravu psa v letadle, musíte ho vybírat s ohledem na určité směrnice letecké společnosti.
V případě, že je vaším hlavním požadavkem, aby byla přepravka mobilní a snadno skladovatelná, sáhněte po boxu s nízkou hmotností. A pokud vybíráte přepravní klec pro cestování se psem v autě, vybírejte ji s ohledem na váš typ vozidla. Dbejte na to, abyste přepravku mohli v autě snadno složit a zároveň, aby v ní bylo dostatek místa i pro psa. Nezapomeňte také na deku do auta pro psa, aby se mazlíček v kleci cítil pohodlně. Využít můžete i ochranný potah.
Před nákupem boxu proto zvažte všechny možnosti a zjistěte, který z nich bude pro vaše potřeby ten nejlepší. Důležité je, aby si pes mohl v každé přepravce pohodlně lehnout, otočit se a stát.
Autorka článku:
Kristina Ziemer-Falke je trenérka psů, která se zabývá také jejich chováním. Působí nejen ve Veterinární komoře Šlesvicka-Holštýnska, ale také na Messerliho výzkumném ústavu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou zkušební komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila v Německu výcvikové středisko Ziemer & Falke, ve kterém již mnoho let pořádají výcvikové kurzy pro psy. Mimo to je Kristina Ziemer-Falke rovněž úspěšnou autorkou odborných knih a populárních článků v odborných psích časopisech, které mají v oblibě jak trenéři, tak majitelé psů.