Psí IQ lidé dlouho podceňovali. Mnoho majitelů se ale nyní shoduje, že jsou čtyřnozí přátelé nejen věrní, ale také chytří. Prozradíme vám různé zajímavosti o psí inteligenci, jak poznat chytrého mazlíčka nebo která plemena jsou obzvláště nadaná.
Už od dob Lassie, Komisaře Rexe nebo Scotta a Huga víme, že psi jsou mnohem inteligentnější, než jsme si dříve mysleli. V každodenním životě pomáhají handicapovaným lidem, dokážou vyčenichat cukrovku, vyhledávají drogy a slepcům zase ukazují správnou cestu.
Jak se ale IQ zvířat ve skutečnosti projevuje? Psí inteligenci rozdělujeme na několik různých typů.
Nejlepší přítel člověka samozřejmě není tak nadaný jako Marie Curie, Albert Einstein nebo Max Planck. I přesto je IQ psů působivé. Americký výzkumník a psí psycholog Stanley Coren vytvořil v rozsáhlé studii v roce 2008 žebříček nejinteligentnějších psích plemen. Aby mohl Coren pořadí určit, provedl různé testy inteligence psů, ve kterých hodnotil pracovní inteligenci a inteligenci poslušnosti.
A jaký byl výsledek tohoto „IQ testu pro psy“? Můžeme říci, že psi mají mentální kapacitu dětí mezi 2 až 2,5 lety.
Ne všichni psi jsou ale stejně chytří. Inteligence psích plemen se značně liší. A jak poznat, že je pes chytrý? Chytří psi například najdou nejkratší a nejjednodušší cestu k cíli a jsou schopni ovládat nejjednodušší mechanismy – například kliku u dveří.
Kromě toho dokážou rozpoznat slova jako „sedni“, „lehni“ nebo „zůstaň“ – a pochopit jejich význam. V průměru psi rozumí přibližně 150 slovům. Obzvláště inteligentní psi mají slovní zásobu až 250 slov.
A jak Coren rozřadil psy podle inteligence? V žebříčku se na prvním místě umístila border kolie, která má často pověst nejinteligentnějšího a nejpozornějšího psa.
Druhé místo patří pudlům, kteří jsou velmi aktivní. Kdysi je lidé využívali k lovu ve vodě. Odtud také pochází jejich jméno – „puddeln“ ve staré němčině znamená šplouchání ve vodě. Pudlové jsou věrnými a oddanými společníky s ochotou se učit a trénovat.
Třetí místo „psího IQ testu“ obsadil německý ovčák. Díky jeho inteligenci, pevným nervům a vyrovnané povaze je ideálním policejním a hlídacím psem.
Zlatí retrívři jsou skvělými rodinnými společníky, jsou ale také mimořádně chytří. V žebříčku se proto umístili na čtvrtém místě.
Páté místo patří dobrmanům. Spolu s německými ovčáky jsou oblíbenými zvířecími pomocníky policie a celníků. Často je také využívají záchranáři. Dobrmani mají vyrovnaný temperament, jsou to klidní rodinní psi. V nebezpečných situacích ale umí zasáhnout a přesně vědí, co mají dělat.
A která plemena jsou na konci žebříčku? Podle Corena je na posledním místě afghánský chrt. Jeho výcvik je složitý především kvůli jeho svéhlavosti. Majitelé proto musí být opravdu trpěliví. Velkou zkouškou trpělivosti bývá také výcvik basenjiho. Tato zvířata jsou obzvláště temperamentní a tvrdohlavá, a to často brání jejich ochotě učit se.
Z žebříčku vyplývá, že podprůměrnou inteligenci má taky anglický buldok. Tato zvířata původně chovali jako bojové psy. I přesto, že často působí klidně a přítulně, mohou se u nich v důsledku toho rychle vyvinout agresivní sklony. Například pokud je vyprovokujete, nebo se budou cítit jinak ohrožení. Na spodní hranici žebříčku je také plemeno čau-čau.
Pokud nebudete psa podporovat, nebude moct plně využít svůj potenciál. O to důležitější je, abyste svého čtyřnohého přítele povzbuzovali a udržovali ho v dobré psychické kondici. Je pravda, že některá plemena psů se učí rychleji než jiná. Pokud však budete psa individuálně podporovat pomocí malých každodenních úkolů, bude šťastnější. A kromě toho také posílíte společný vztah.
Existují dva způsoby, jak psa zaměstnat. Obvykle páníčci cvičí s chlupáčem základní povely, jako je „sedni“ nebo „lehni“. Zkrátka takové povely, které mají jasný cíl.
Další možností individuálního výcviku je řešení problematických úkolů. Psa postavíte do situace, ve které si musí samostatně poradit. Díky tomu můžete lépe poznat vašeho psího přítele a jeho povahu. Je kreativní? Jak se vyrovnává s konflikty? Je sebevědomý, nebo nejistý? Snažte se úkoly obměňovat, aby váš pes nedosáhl cíle nebo daného řešení pomocí naučených vzorců. Měl by naopak znovu a znovu vymýšlet nové strategie. Máme pro vás několik tipů na logické hry pro psy, díky kterým můžete objevit a rozvíjet talent vašich domácích mazlíčků.
Zahrajte si na schovávanou
Požádejte kamaráda, aby před vaším psem schoval jeho oblíbenou hračku. Pak přijďte do místnosti a vyzvěte mazlíčka, aby ji hledal. Pozorný čtyřnohý parťák vás ke své psí hračce dovede a upozorní vás na místo úkrytu.
Je čas na pamlsky
Rozdělte pamlsky na dvě hromádky. Jednu z nich udělejte větší. Chytrý pes si rozdílu hned všimne a pustí se do většího přídělu.
Hra s kelímky
Téměř každý už slyšel o hře s kelímky. Můžete si ji zahrát i se svým chlupáčem. Vezměte tři pohárky a pod jeden z nich schovejte oblíbený pamlsek vašeho psa. Nyní kelímky přemístěte. Našel váš pes správný úkryt se psím pamlskem?
Hra s nábytkem
Pošlete psa ven z místnosti a v jeho nepřítomnosti přemístěte nábytek. Pusťte psa zpět dovnitř a sledujte jeho reakci. Pokud si váš mazlíček všimne rozdílů a očichá místnost, je opravdu pozorný.
Trénink paměti
Pokud váš pes rád aportuje, je pro něj tato hra ta pravá! Vezměte psa ven a hoďte mu hračku. Dejte mu ale najevo, že za ní nesmí běžet. Vraťte se stejnou cestou zpět a sledujte, co se bude dít. Bude si pamatovat, kde hračka je?
Pokud váš pes nepatří mezi inteligentní plemena, nenechte se odradit. Žebříček ukazuje pouze určité předpoklady. Stejně jako lidé se i chlupáči učí různou rychlostí, a to bez ohledu na plemeno. Individuálním výcvikem a inteligentními hrami pro psy podpoříte vztah se svým chlupáčem, ale zabráníte také tomu, aby se váš čtyřnohý parťák nudil.