Možná jste si oddechli, že fena hárání dobře zvládla a vše se nyní vrátí do normálu. Období, které přichází po hárání, je ale pro mnoho páníčků často více stresující než samotné hárání. Falešná březost a následné falešné mateřství se totiž u mnoha fen projevuje opravdu znatelně. Páníčci to poznají v první řadě tak, že se mazlíček chová jinak než obvykle.
Falešná březost se u fen vyskytuje často a v různé míře. Při pseudograviditě feny zažívají hormonální březost – ačkoliv k žádnému oplodnění nedošlo.
Původ falešné březosti u psů sahá až k vlkům. Když vlčice porodí mláďata, starají se o ně také ostatní vlčice ze stejné smečky. Ty dokonce produkují mléko a mohou vlčiči při její výchově podporovat. To je možné díky hormonální změně během „falešné březosti“. U vlků ve volné přírodě probíhá tento proces jednou ročně, u fen přibližně dvakrát ročně.
Falešná březost u psů nastává po hárání. Žluté tělísko totiž pokračuje v uvolňování progesteronu i po ovulaci. Progesteron je tu proto, aby udržoval březost v těle feny. U (falešné) březosti je obvyklé, že se mění i chování fen. Všimnout si můžete například toho, že je mazlíček přítulnější a mazlivější.
Jak dlouho trvá falešná březost? Stejně dlouho jako ta skutečná, a to přibližně 63 dní. Jak vidíte, příroda to zařídila opravdu chytře. Březí fena by během této doby měla být podporována od všech členů rodiny.
Falešné mateřství začíná přibližně 8 týdnů po hárání – nahrazuje falešnou březost u psa hormonální změnou. Rozdíl spočívá v tom, že za falešnou březostí stojí březí hormon progesteron a za falešným mateřstvím tzv. mateřský hormon prolaktin.
Jaké má falešná březost u feny příznaky? Můžete si všimnout:
Teď už víte, jak se pozná falešná březost. Příroda byla v tomto případě opět chytrá. A to proto, že feny mají sezónní cyklus. Díky tomu je v hnízdě vždy současně dostatek ošetřovatelek a „pomocnic“.
Fenomén falešné březosti a falešného mateřství je z biologického hlediska normální. To, zda fena potřebuje podporu, závisí na intenzitě. Obvykle tento stav po několika týdnech skončí a organismus se přizpůsobí přerušení cyklu.
Pokud si všimnete u feny výše uvedených příznaků falešné březosti, začněte tím, že odstraníte plyšáky, hračky nebo jiné předměty, o které se stará. Pomůžete tak feně odvést pozornost. Zkuste také zahrnout do denního režimu činnosti, které fenu zabaví.
Chcete se ujistit, že fena není ve velkém stresu, nebo že nemá přehnané vzorce chování? Navštivte raději veterináře a popište mu vlastní zkušenosti s falešnou březostí.
Návštěvu veterináře byste určitě neměli odkládat, pokud si všimnete abnormálního chování, které se zřetelně odchyluje od obvyklého stavu – depresivní nálady, zvýšené agresivity nebo změny temperamentu.
Bylinná nebo medikamentózní podpora může feně pomoci dostat se z hormonální smyčky – pokud toho její organismus není schopen sám.
I když fena zažívá falešnou březost s běžnými příznaky, mnoho páníčků se raději obrátí na neutrálního odborníka. Už jen proto, že jsou sami subjektivní a chtějí pro svého mazlíčka to nejlepší. Pokud vidíte, že má váš chlupáč problémy, může být pohled další osoby velkou pomocí – pro vás i vašeho psa.
Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke
Kristina Ziemer-Falke je certifikovanou trenérkou psů a poradkyní v oblasti chování z Veterinární komory Šlesvicka-Holštýnska a Messerliho výzkumného institutu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou výběrové komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila výcvikové středisko Ziemer & Falke, kde již mnoho let s velkým srdcem, nadšením a kompetencí školí psy po celém Německu a nabízí mnoho dalších výcvikových kurzů. Mnozí Kristinu znají také jako úspěšnou autorku odborných knih pro cvičitele a majitele psů a z článků v populárních psích časopisech.