Zaregistrujte se a získejte slevu 125 Kč na váš první nákup
Dovolená se psem je pro majitele skvělou volbou, jak mohou se svým mazlíčkem strávit společný čas. Poradíme vám, kam s čtyřnohým parťákem vyrazit, jak ho bezpečně přepravovat a na co si dát při cestování pozor.
Sluníčko svítí, teploty stoupají a ve vzduchu je cítit jaro. Určitě to znáte. Po zimě máte určitě chuť vyrazit na odpočinkovou dovolenou. Kam na dovolenou se psem v ČR nebo v zahraničí? To je otázka, kterou mnozí majitelé psů znají až příliš dobře. Někteří z nich ale nemají jinou možnost, než umístit svého psa do drahého penzionu, k rodině, nebo přátelům. Všechny tyto možnosti jsou ale provizorním řešením. Koneckonců páníčci často nechtějí trávit nejkrásnější období roku bez svého mazlíčka. Je tedy jasné, že hledají různé možnosti, jak by mohli strávit čas se svým čtyřnohým parťákem.
Sluneční paprsky svítí, moře šumí a zamilovaný pár se prochází po pláži se svým psem. To, co zní jako scéna z filmu, která se může snadno stát skutečností. S dobrým plánem (například od REWE Reisen) není letní dovolená se psem žádným problémem.
Ještě před několika lety bylo v porovnání s dnešní situací obtížnější zařídit pobyt se psem. Mazlíčci nebyli v hotelech často vítaní a počet vhodných nabídek ubytování se psem bylo opravdu málo. Mnoho cestovních kanceláří se ale v posledních letech majitelům psů přizpůsobilo a do nabídky zařadilo různé prázdninové destinace i další možnosti cestování.
Páníčci mají na výběr z řady možností – například prázdninové pronájmy, penziony i hotely, které jsou určeny speciálně pro rodiny se psy. V těchto zařízeních jsou čtyřnozí parťáci nejen tolerováni, ale přímo vítáni.
Ať vyrazíte za zážitky po Česku, Německu nebo jinde, určitě narazíte na řadu skvělých destinací. Uvidíte, že si užijete tu nejlepší dovolenou se psem. Pokud vás láká cizina, vhodné prázdninové destinace najdete jak na německém pobřeží, tak například v Chorvatsku, Španělsku, Itálii či Nizozemsku. Aby se vám dovolená se psem v zahraničí vydařila, je třeba dbát na několik věcí a na vše se důkladně připravit.
Jiné země – jiné zvyklosti
Pokud jste se rozhodli pro cestování do zahraničí se psem (ať už po Evropě, či mimo ni), měli byste zvážit hned několik aspektů. Do některých zemí potřebuje váš mazlíček pas, konkrétně pas EU pro zvířata v zájmovém chovu. V něm najdete veškeré informace o vás i vašem zvířeti, a to včetně nezbytných očkování, jako je vzteklina, parvoviróza, leptospiróza, psinka nebo žloutenka.
V kombinaci s mikročipem tak můžete psa v případě potřeby snadno identifikovat. Vše potřebné získáte u svého veterináře. Pas je platný po celý život psa. Pamatujte ale, že je do něj potřeba zaznamenávat obnovená očkování.
Plánujete cestu například do Švédska, Irska, Velké Británie nebo na Maltu? Samotný pas vám stačit nebude. V těchto zemích musíte také prokázat, že je váš pes ošetřený proti klíšťatům a že má odčervení proti tasemnicím. Musíte také prokázat platnou vakcinaci proti vzteklině a předložit potvrzení o testu na hladinu protilátek proti vzteklině z odběru krve. Pokud tyto informace v cílové destinaci nedoložíte, může se vám dovolená se psem v zahraničí opravdu prodražit. Kromě vysokých pokut by také cestování vašeho psa skončilo mnohem dříve, než vůbec začalo. Čekal by na něj totiž pobyt v karanténní stanici.
Jak sbalit zavazadlo pro psa?
Krmivo, hračky a mnoho dalšího – do cestovního zavazadla pro psa byste měli sbalit vše, co byste na letní dovolené se psem mohli potřebovat. Pamatujte, že je vždy lepší vzít o jednu oblíbenou hračku více, než aby vám zrovna ta oblíbená chyběla.
V závislosti na tom, kam se psem k vodě či do přírody vyrazíte, myslete na dostatečné množství krmiva. V zahraničí se totiž může stát, že oblíbené krmivo vašeho psa v obchodech zkrátka nenajdete. Pokud se tedy chcete vyhnout případným žaludečním problémům vašeho mazlíčka, které byste mu způsobili podáním alternativního krmiva, nezapomeňte s sebou přibalit raději větší zásobu.
Součástí cestovní výbavy by měly být také léky. Nezapomeňte na psí lékárničku s háčky na klíšťata a dalšími prostředky proti parazitům, pinzetou a obvazy. Budete tak mít jistotu, že v případě nouze budete schopni svého chlupáče optimálně ošetřit. Na dlouhé cesty byste kromě krmiva a lékárničky měli zabalit i obojek nebo vodítko s adresním štítkem, sáčky na exkrementy , pelíšek nebo deku a misky na vodu a krmivo .
S výbavou, na kterou je mazlíček zvyklý, bude na cestách váš chlupáč spokojenější. Bude se alespoň trošku cítit jako doma. Budou mu povědomé pachy, které si spojí s pozitivními zážitky. To je důležité zejména u nervózních a vystresovaných zvířat, která díky vlastní výbavě získají na cestách více jistoty.
Ať už budete cestovat autem, letadlem nebo vlakem, budete se muset na cestu dostatečně připravit. Aby cesta proběhla hladce, zkuste ji předem se svým parťákem několikrát natrénovat.
Na dlouhé cestě
Ne každý pes je profesionál při cestování autem. Někteří se vyhýbají nástupu do auta, jiní se během cesty cítí nepříjemně až vystresovaně. Jediným lékem je včasný trénink. Snažte se, aby váš mazlíček pochopil, že auto není nebezpečné. Odměňte ho za pozitivní chování, například pochvalou nebo oblíbenými pamlsky . Menší a větší výlety mohou psům také pomoci překonat strach z jízdy autem. Váš čtyřnohý parťák se nebude tolik stresovat a bude na cestování autem zvyklý.
Někteří psi také trpí při cestování nevolností. V takovém případě byste se měli před dlouhou cestou poradit se svým veterinářem. Někdy stačí dát psovi před cestou pouze vodu a naopak vynechat dávku krmiva.
Vždy psovi přizpůsobte formu cestování a dělejte pravidelné přestávky. Odpočinete si jak vy, tak zvíře. Myslete ale také na bezpečnost. Tu byste rozhodně neměli zanedbávat. Psa při cestování bezpečně zajistěte. V ideálním případě byste měli chlupáčovi vyhradit zavazadlový prostor. Na trhu dnes najdete různé přepravní klece a boxy.
Naopak se vyhněte jízdě na klíně spolujezdce, nebo na zadním sedadle. To by totiž mohlo být nebezpečné. Prostor pro psy byste měli oddělit od prostoru pro řidiče speciální mříží nebo sítí . Zajistíte tak bezpečnost psovi i ostatním cestujícím.
Všichni na palubu!
Jízdu vlakem si můžete se svým čtyřnohým parťákem před samotnou cestou také nacvičit. Stejně jako při cestování autem byste měli se psem pravidelně jezdit na krátké cesty také vlakem. Mějte však na paměti, že cesta vlakem může být pro vašeho zvířecího kamaráda velmi stresující. A to zejména kvůli velkému množství cizích lidí.
Pamatujte, že krátké přestávky na vyvenčení psa, které mu mohou pomoci trošku relaxovat, jsou během cesty vlakem často obtížně realizovatelné. O cestě vlakem byste proto měli uvažovat pouze v případě, kdy potřebujete překonat jen krátkou vzdálenost.
Připravte se na boarding
Abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením, měli byste plánovaný let rezervovat co nejdříve – a to jak pro sebe, tak pro mazlíčka. Některé letecké společnosti totiž tolerují pouze omezený počet zvířat na palubě. U jiných leteckých společností je dokonce cestování s chlupáčem úplně zakázáno. Rozhodující roli hraje také plemeno psa. Některé rasy si zkrátka nemůžete vzít na palubu v žádném případě. A právě o to důležitější je si ověřit, zda je váš pes u dané letecké společnosti vítán.
Pokud máte malého psa, můžete se radovat. V případě, že váš pes váží zpravidla do pěti kilogramů, může si užívat cestu nad oblaky v kabině letadla s vámi. I tady však platí jistá pravidla. Povinností je vhodný přepravní box , který by neměl být větší než 48x40x20 cm a neměl by vážit více než 5 kilogramů. Dbejte na to, aby měl box dostatek větracích otvorů a aby v něm měl mazlíček dostatečné množství vody. Parametry boxů a pravidla cestování si raději vždy ověřte přímo u vybrané letecké společnosti.
Větší psi zpravidla cestují odděleně od svých majitelů – v přepravním boxu v zavazadlovém prostoru. Parametry boxu by měly odpovídat směrnicím IATA. To znamená, že by box měl být stabilní, vodotěsný a dostatečně odvětrávaný. Při výběru přepravního boxu se také ujistěte, že si váš mazlíček může pohodlně lehnout a otočit se. Pamatujte, že kvalita přepravních boxů se může značně lišit. Neměli byste proto v tomto směru rozhodně šetřit. Levné modely mohou být někdy špatně vyrobené a mazlíček by se v nich mohl vážně zranit – například kvůli ostrým hranám.
Ať už přemýšlíte, kam se psem k moři, nebo třeba do přírody, pokaždé platí následující pravidlo. Vždy zvažte potřeby svého mazlíčka. Pokud si cestu se svým čtyřnohým parťákem dobře naplánujete a zohledníte všechny možnosti, budete moci cestovat téměř kamkoliv. A kromě toho také budete moci kdykoliv vyměnit ponuré deštivé počasí za prosluněnou dovolenou se psem na pláži.