Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Známý trik s tlapkami se dá snadno nacvičit. Je to jedna z naprostých klasik a zároveň ideální úvodní cvik ve výcviku psa. Tento trik můžete trénovat zkrátka kdekoliv. Je to skvělý základ pro další psí triky.
Věk a fyzická zdatnost ale hrají při tomto cviku jistou roli. Pes by měl být zdravý a neměl by mít problémy s klouby v oblasti předních nohou nebo nějaká zranění. Pak už vám v cestě nic nestojí a výchova štěněte může začít!
U štěňat byste měli vše přizpůsobit jejich věku. Je důležité, abyste nepřetěžovali vazy a šlachy. Trénink mladých psů vyžaduje hodně trpělivosti. Výcvik psa proto veďte po malých krocích a nepožadujte po mazlíčkovi mnoho kroků najednou. Štěně se totiž nedokáže příliš dlouho soustředit.
Obecně je třeba vyvarovat se nadměrných nároků, a to u psů všech věkových kategorií. Trénujte raději po malých krocích, psí povely pravidelně opakujte a dělejte dostatečně dlouhé přestávky. Tento přístup je účinnější než dlouhé a nepravidelné tréninky. Cvičení a hry se psem můžete prostřídat, celý proces tak bude pro štěně zábavnější. A zábava by měla být prioritou číslo jedna. Tak jdeme na to!
I pro tento trik je velmi důležitá příprava. Co tedy potřebujete? Klidnou a pohodovou atmosféru! Výcvik psa by měl probíhat tam, kde vás nebude nikdo rozptylovat. Vysvětlete proto předem rodině, že budete cvičit mazlíčka a že potřebujete čas a také klid. Pokud není možné, abyste byli doma sami, trénujte se psem v takovém prostředí, ve kterém budete co nejméně rušeni.
Zamyslete se také předem nad tím, jak má cvik vypadat. Chcete, aby vám dal pes do ruky konkrétní tlapku? Nebo máte jiný požadavek? Jasná představa vám pomůže v tom, abyste trik úspěšně natrénovali. Je to také dobrý způsob k tomu, jak se dostat k cíli a jak vycvičit psa.
Klikr je skvělým nástrojem, který můžete při cviku „dej pac“ využít. Zvuk vám umožní ujistit psa v tom, že dělá cvik správně. Než však klikr začnete používat samostatně, zkuste jeho použití kombinovat s pamlsky. Po každém použití klikru tedy dejte psovi oblíbený pamlsek. Kliknutí pro něj bude znamenat jakýsi příslib odměny. Kromě klikru se tedy vybavte tréninkovými pamlsky, které pes snadno spolkne. Jakmile váš pes pochopí tento princip, bude mít tu správnou motivaci k tréninku a bude nedočkavě čekat na kliknutí, jakmile klikr ve vaší ruce uvidí.
Posaďte se se psem do pohodlné polohy. V jedné ruce držte 10 až 15 malých pamlsků a v druhé ruce klikr. Nyní klikněte a poté dejte psovi oblíbený pamlsek. Tento krok opakujte, dokud nespotřebujete všechny pamlsky.
Pokud chcete vyzkoušet, zda váš pes pochopil, že kliknutí znamená pamlsek, zkuste postupovat následovně. Využijte chvíle, kdy pes není úplně ve střehu, a pak použijte klikr. Pokud se na vás chlupáč hned po kliknutí podívá a přijde k vám s tím, že očekává pamlsek nebo granuli, můžete být šťastní. Mazlíček celý princip pochopil. Pokud se tak nestane, opakujte první krok, dokud si ho pes nepamatuje. Teprve pak můžete začít trénovat podávání packy nebo jiné základní povely pro psa.
Připravte se na cvičení se psem a také si ujasněte, jaký je váš cíl. Musíte přesně vědět, jakou tlapku (pravou nebo levou) má váš pes zvednout. A teď to musíte říct i svému psovi.
Přisedněte si ke svému psovi na podlahu a udělejte si pohodlí. Připravte si klikr a pamlsek. Nejjednodušší je, když pes sedí.
Nyní položte ruku na úroveň hrudního koše psa. Pak počkejte. Jak se pes začne chovat? Každý krok, který vede k požadovanému cíli, poté potvrďte kliknutím a pamlskem.
Na začátku bude pes zvedat tlapku náhodně. Váš pes se může ale projevovat i jinak a může být dokonce hlasitý. To však nevede k cíli. Nežádoucí chování ignorujte. Klikněte pouze v případě, kdy chování odpovídá tomu, co od psa požadujete. Váš pes se tak naučí, že ignorované chování nebude provádět, protože nevede k úspěchu – tedy ke kliknutí a následně k pamlsku.
Výše uvedené cvičení pravidelně opakujte. Váš pes rychle pochopí, že vám má do ruky podat odpovídající tlapku. Pokud tento postup funguje dobře, můžete časový úsek prodloužit a klikr použít o něco později. Pes by měl tedy nechat tlapku ve vaší ruce o něco déle a až pak uslyšet kliknutí.
Malá rada: Zpočátku trénujte jen jednu tlapku. Tímto způsobem můžete psa naučit, aby na jeden signál zvedl pravou tlapku a na druhý levou.
Pokud chlupáč tento cvik zvládá spolehlivě, můžete ve výcviku psa pokračovat dál! Nyní můžete vyzkoušet slovní signál, například „dej pac“ nebo pouze „pac“. Váš pes potřebuje znát přesnou posloupnost, aby si dokázal vytvořit vazbu mezi zvukovým signálem a akcí. K tomu budete potřebovat nějaký spouštěč. Skvělým způsobem je podání ruky. Pak už jen stačí říct vašemu psovi, aby vám podal packu a vložil jí do vaší ruky.
Postup:
Jakmile si váš pes spojí zvukový signál s odpovídající akcí a spolehlivě předvede daný cvik, můžete klikr opět vyndat. Po určité době můžete klikat na klikr například v kapse. Tím se zvuk ztiší. Postupně ho pak nahradíte slovní pochvalou, pohlazením nebo jinou odměnou. Případně můžete klikr použít jednou za čas.
Během cvičení nezapomeňte na zábavu. Můžete střídat cvičení a hry se psem. A pokud máte vy nebo váš pes špatný den, trénink raději odložte. To rozhodně není špatně. Koneckonců společně strávený čas a zábava by měly být vždy na prvním místě. A nový den znamená novou šanci na skvělý trénink ve dvou.
Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke
Kristina Ziemer-Falke je certifikovanou trenérkou psů a poradkyní v oblasti chování z Veterinární komory Šlesvicka-Holštýnska a Messerliho výzkumného institutu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou výběrové komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila v Německu výcvikové středisko Ziemer & Falke, ve kterém již mnoho let pořádají výcvikové kurzy pro psy. Mimo to je Kristina Ziemer-Falke rovněž úspěšnou autorkou odborných knih a populárních článků v odborných psích časopisech, které mají v oblibě jak trenéři, tak majitelé psů.