Cestování se psem nemusí být složité a ani stresující – ovšem za předpokladu, že si vše dobře naplánujete. Poradíme vám, na co je třeba myslet, když s sebou na cesty berete i svého psa.
Čím začíná dovolená? Zpravidla tím, že zařídíte všechny potřebné záležitosti. Vše závisí na tom, kam se na dovolenou chystáte. V každém případě platí, že byste si měli s dostatečným předstihem zjistit vše o místě, kam vyrážíte, ale také to, jaká pravidla musíte v dané zemi dodržovat. Budete tak mít jistotu, že vás při cestování se psem do zahraničí nic nepřekvapí. Pamatujte, že v cizích zemích často platí jiné zvyky.
Pas EU pro domácí zvířata
Pokud se rozhodnete pro cestování se psem po EU, rozhodně nezapomeňte na pas EU pro zvířata v zájmovém chovu. Ten vám v případě potřeby vydá váš veterinární lékař. Tento dokument funguje jako pas vašeho domácího mazlíčka.
Pamatujte také na to, aby měl pes kompletní očkovací průkaz – i ten musíte vzít s sebou. V závislosti na tom, jak do dané země vstupujete, vám budou tyto dokumenty kontrolovat. A pokud bude něco v nepořádku, můžete se s pohodovou dovolenou rozloučit. Zjistěte si proto předem, zda má váš chlupáč platné očkování, a jaké vakcíny jsou ve vybrané destinaci vyžadovány. A to ať už vyrážíte na víkendový pobyt se psem, nebo se chystáte cestovat delší dobu.
Čip pro psa
Od roku 2011 je v evropských zemích povinné čipování psa. V současné době je většina chlupáčů čipována už ve štěněcím věku. Pokud váš mazlíček není čipovaný a místo toho má tetování, poraďte se raději s veterinářem. Můžete být klidní, pro čtyřnohého přítele není čipování nijak zvlášť bolestivé. V případě ztráty psa má tento krok navíc samé výhody. A nyní je dokonce povinné.
Pojištění pro psa
Posledním bodem, na který byste při cestování se psem mimo EU i v Evropě neměli zapomenout, je pojištění. Zaznamenejte si určitě číslo pojistné smlouvy o pojištění odpovědnosti (či jiné pojistky). I ti nejvychovanější psi se totiž mohou v cizím prostředí zachovat nezvykle.
V dnešní době můžete uzavřít i zdravotní pojištění. Závisí ovšem na konkrétní destinaci i celkovém zdravotním stavu psa. Při cestování se psem existuje dokonce speciální zdravotní pojištění do zahraničí, které můžete sjednat na určitou dobu. Všechny tyto záležitosti ovšem začněte řešit s předstihem. Nenechávejte všechno zařizování na poslední chvíli. Před odjezdem na chatu či jiné ubytování se psem by se vám to nemuselo vyplatit.
Při cestování se psem vlakem, autem nebo třeba autobusem je důležité mít s sebou vždy dostatek krmiva. Rozhodně byste nikdy neměli spoléhat na to, že v cílové destinaci najdete stejné krmivo, na které je váš mazlíček zvyklý. A rozhodně není dobré přecházet náhle na jiné granule či konzervy . To pro psí zažívání rozhodně není dobré.
Dalším důležitým bodem je lékárnička. Sbalte do ni vše, co byste mohli v případě potřeby použít, abyste svému čtyřnohému parťákovi zajistili odpovídající lékařskou péči. Nezapomeňte na léky, které pes pravidelně bere. Vezměte však v potaz i riziko nehody – raději toho proto zabalte více než méně. To platí v každém případě. Tedy ať už hledáte, kam do kempu se psem po Česku, nebo vyrážíte do zahraničí.
S sebou byste měli sbalit také další výbavu, jako například: přepravní box (přizpůsobený velikosti psa) vodítko a obojek s adresním štítkem (nejlépe s číslem mobilního telefonu) náhubek (předem si zjistěte, zda patří v místě dovolené do povinné výbavy) misky na krmivo a vodu pamlsky sáčky na psí exkrementy Pro psa je také opravdu důležité, aby se v novém prostředí cítil dobře. Proto byste mu měli vzít například pelíšek, deku a několik oblíbených hraček, které zná z domova a které mu zajistí pocit bezpečí.
S sebou byste měli sbalit také další výbavu, jako například:
Pro psa je také opravdu důležité, aby se v novém prostředí cítil dobře. Proto byste mu měli vzít například pelíšek , deku a několik oblíbených hraček, které zná z domova a které mu zajistí pocit bezpečí.
Nejprve začneme cestováním autem. V závislosti na velikosti psa, konkrétním automobilu a množství zavazadel existuje několik způsobů, jak můžete čtyřnohého přítele přepravovat.
Pro velké psy je nejlepší volbou cestování v zavazadlovém prostoru, případně na zadním sedadle. Do nezbytné výbavy samozřejmě patří kvalitní cestovní postroj a bezpečností pás, kterým psa upevníte v autě. Důležitou součástí je také bezpečností mříž , kterou oddělíte prostor pro cestující.
Pokud dáváte psa do zavazadlového prostoru vedle ostatních kufrů, zajistěte, aby se při prudkém zabrždění chlupáč nezranil. Tak lze přepravovat středně velké a velké psy. Pro menší chlupáče je nejbezpečnějším způsobem cestování ve speciálním přepravním boxu (například Cargo Cabrio Transportbox), kde je pes chráněný před létajícími zavazadly. V přepravní kleci je navíc také oddělený od podnětů, které by ho stresovaly.
Velkou výhodou cestování autem je, že si se psem můžete udělat kdykoliv přestávku. Doporučujeme dělat pravidelné pauzy vždy po několika hodinách. Chlupáč se protáhne, vyřádí, ale také se uvolní a odpočine si. Pokud si navíc s čtyřnohým parťákem pohrajete s oblíbenými hračkami , pomůžete mu uvolnit nahromaděnou energii a stres. Uvidíte, že bude mazlíček do další zastávky spokojený. Pozor si také dejte na klimatizaci. Ačkoliv chlupáč potřebuje čerstvý vzduch, ze silné klimatizace by mohl spíše nachladnout.
Tip: I když to možná bude znít hloupě, na svého psa během jízdy mluvte. Tón vašeho hlasu ho uklidní a on bude vědět, že na cestách není sám.
A co když vyrážíte na dovolenou letadlem? Při cestování letadlem jsou přepravní boxy naprostou nezbytností. Při výběru mějte na paměti, že přepravky musí odpovídat schváleným parametrům a musí zajistit psovi potřebnou ochranu. Velcí a střední psi cestují obvykle v nákladovém prostoru. Menší psi do hmotnosti přibližně 6 kg si můžete vzít v přepravní tašce na palubu – samozřejmě v závislosti na podmínkách konkrétní společnosti. Dlouhé lety jsou ale pro malé psy opravdu namáhavé, protože se nemohou příliš pohybovat.
Pokud přemýšlíte, zda může pes do autobusu či vlaku, hledejte informace u konkrétní společnosti. Vždy ale pamatujte, že cesty letadlem či vlakem byste měli opravdu zvážit. Pro psa totiž představují mnohem větší stres než například společná cesta autem.