Toxické potraviny pro kočky: Na co si dát pozor?

Ne všechno, co chce vaše sametová tlapka olíznout, je pro ni dobré. V mnoha domácnostech je totiž spousta toxických potravin pro kočky. Příznaků otravy přitom může být celá řada – od lehkého kručení v břiše přes průjem u výrobků obsahujících laktózu až po život ohrožující otravu způsobenou nevhodnou potravinou. Sepsali jsme pro vás seznam běžných potravin, které často způsobí otravu kočky. 

Pamatujte, že tento seznam ale neposkytuje úplný přehled o možných nebezpečích. Pomůže vám ale lépe se zorientovat. Vždy platí, že pokud vaše kočka snědla něco nevhodného, nebo u ní pozorujete příznaky otravy, obraťte se na veterináře.

Jaké jsou nejčastější příznaky otravy kočky?

Pokud se u vaší kočky projeví změny temperamentu nebo chování, měli byste zpozornět. A to i přesto, že by se nejednalo přímo o otravu. V případě, že vaše kočka letargicky leží na jednom místě, reaguje na vás velmi málo (nebo dokonce vůbec), nebo je neobvykle citlivá na váš dotek, měli byste ji bedlivě sledovat a v případě potřeby navštívit veterináře.

Mezi další časté příznaky patří průjem, nevolnost nebo zvracení. Ty mohou být v mírnější formě mnohdy způsobené „neškodnou“ žaludeční či střevní nevolností, příliš studeným krmivem pro kočky nebo regurgitací kuliček z chlupů. Na druhou stranu – pokud má kočka záchvat, nebo se hůře hýbe, na nic nečekejte a vezměte kočku ihned k veterináři. Stejně tak, pokud si všimnete, že kočka zvrací krev. Zbystřete však také v případě, kdy kočka zvrací nestrávené jídlo. 

Bohužel může být ale často obtížné posoudit zdravotní stav koček. Tito mazlíčci jsou totiž mistři v maskování problémů a ve svém okolí budí dojem, že je vše v pořádku. Proto není snadné poznat, zda má kočka pouze špatný den, nebo zda je něco vážně v nepořádku. Sledujte, zda se u mazlíčka neobjeví průjem nebo nateklé břicho. 

Zkontrolujte, zda kočka například nesnědla čokoládu ze stolu, nebo zda vám nechybí kus čokoládového dortu. Využijte dedukční schopnosti a vyrazte s kočkou k veterináři. Čokoláda je jednou z potravin, co kočka nesmí jíst. Je pro ně totiž opravdu jedovatá. Purinový alkaloid theobromin, který najdete v kakaových bobech, se u zvířat vylučuje velmi pomalu a pak se hromadí v krvi. Může tak nastat otrava kočky. Příznaky se projeví obvykle asi po čtyřech hodinách. Platí, že čím vyšší má čokoláda obsah kakaa, tím je více hořká a má vyšší obsah theobrominu. Mléčná čokoláda je pro kočky tedy méně toxická než 70% hořká čokoláda. Obě jsou ale pro mazlíčky velmi nebezpečné. Kromě výše uvedených příznaků se může objevit také zvýšený krevní tlak, neklidné chování a kardiovaskulární problémy. V nejhorším případě může kočka po konzumaci čokolády dokonce i uhynout.

Od sladkého k vydatnému: přehled toxických potravin pro kočky

V kuchyni najdete různé potraviny, které mohou být pro kočky nebezpečné. Vždy proto raději hlídejte, co jí kočka domácí. Kromě již zmíněné čokolády patří mezi běžné toxické potraviny pro kočky

Cibulová zelenina

  • pórek
  • česnek 
  • cibule
  • pažitka

Tyto potraviny obsahují například sirné sloučeniny, které kočkám ucpávají červené krvinky. To může vést k anémii (chudokrevnosti), kterou poznáte tak, že má kočka bledé sliznice a tmavou moč. Dalšími příznaky tohoto typu otravy může být zvýšená srdeční frekvence a průjem

Vepřové maso

Klasifikace vepřového masa může být poněkud matoucí. Vařené maso se totiž často nachází v hotovém mokrém krmivu (konzervách a kapsičkách). V tomto stavu totiž pro kočky není nebezpečné. 

Oproti tomu syrové vepřové maso může obsahovat virus, který je pro kočky smrtelný. Jedná se o Aujeszkyho virus, který patří mezi herpes viry a ničí nervovou tkáň v mozku kočky. A jak tuto chorobu poznáte? U kočky si můžete všimnout například neklidu, častého mňoukání, slinění, zvracení, agresivního chování, svědění, poruch pohybu a ochrnutí

Brambory

Brambory v sobě obsahují toxin solanin, a jsou proto pro kočky také nebezpečné – ale pouze v syrovém stavu. Pamatujte, že zelené části brambor byste měli vždy pečlivě odstranit. Stejně tak vždy vylévejte vodu, ve které jste brambory uvařili. Během vaření se v ní totiž solanin hromadí.

Zelí a luštěniny

Zelí a luštěniny způsobují v malých dávkách plynatost. Různé toxiny, jako je například phasin v luštěninách, mohou ale kočkám způsobit křeče v břiše, zvracení nebo krvavý průjem. A v některých případech může vést dokonce ke kolapsu krevního oběhu. Z toho důvodu byste se těmto potravinám měli raději vyhnout. 

Peckoviny

Toxiny obsažené v peckovinách a hroznech se mohou přeměnit v kyselinu kyanovodíkovou a stát se tak stejně nebezpečnými jako například toxin persin v avokádu. Na kočku působí toxicky a kromě výše popsaných příznaků způsobuje bušení srdce.

Pokud sní kočka avokádo, mohou se objevit dýchací potíže, kašel, břišní vodnatelnost, podkožní edém nebo slabost srdečního svalu.

Netoxické potraviny, které jsou bezpečné pouze v omezené míře

Některé potraviny sice nejsou pro kočky toxické, ale měli byste je dávat kočkám pouze s mírou. V nadměrném množství totiž mohou být nebezpečné. Například tuňáka zbožňuje většina koček. Metylrtuť, která je v některých rybách obsažená, však může při pravidelné konzumaci a nadměrném množství způsobovat ztučnění jater nebo různé choroby srdce a očí

Vitamin A obsažený v jádrech může být problematický pro ledviny i oči. Patří totiž mezi vitaminy rozpustné v tucích. Při nadměrné konzumaci se proto nevylučuje močovým měchýřem. Následně může vést k problémům s kostmi, ochrnutí a změnám kloubů. Z toho důvodu byste ho měli do jídelníčku zařazovat opravdu výjimečně.

Přemýšlíte, zda mohou kočky mléko? Dejte jim raději čistou vodu. Trávicí systém dospělé kočky nedokáže strávit kravské mléko a mazlíčkům tak může způsobit spíše problémy. Pokud chcete kočce ozvláštnit jídelníček, můžete jí místo toho nabídnout speciální mléko pro kočky.

Jak ochránit kočku před toxickými potravinami?

Pravidlem číslo jedna je nenechávat kočce bezprostřední přístup k nebezpečným potravinám. Cibule, brambory a podobně proto raději skladujte v uzavřené skříni. Pečlivým skladováním navíc těmto potravinám prodloužíte životnost. 

Hrozny a peckoviny můžete před zvědavými labužníky zase ochránit šikovným krytem. Zbytky jídla odstraňte vždy ze stolu. A pokud se je chystáte vyhodit, odneste je do uzavřeného bioodpadu. Použité nádobí nezapomeňte dát do myčky, nebo je před vložením do řezu opláchněte silným proudem vody. 

Potraviny, které jsou pro kočky toxické, tak udržíte stranou od zvědavých mazlíčků, čímž je spolehlivě ochráníte. Místo těchto potravin raději mazlíčkovi nabídněte kvalitní krmivo pro kočky.

ZooRoyal mléko pro kočky
ZooRoyal mléko pro kočky 2 × 200 ml
Jsou k dispozici varianty
29,00 Kč
(72,50 Kč / 1 l)
ZooRoyal mléko pro kočky
ZooRoyal delikátní kousky s kuřecím masem v mrkvovém želé
ZooRoyal delikátní kousky s kuřecím masem v mrkvovém želé 12 x 400 g
Jsou k dispozici varianty
319,00 Kč
(66,46 Kč / 1 kg)
ZooRoyal delikátní kousky s kuřecím masem v mrkvovém želé
ZooRoyal Vital menu bohaté na ryby s certifikátem MSC, 750 g
ZooRoyal Vital menu bohaté na ryby s certifikátem MSC, 750 g
59,00 Kč
(78,67 Kč / 1 kg)
ZooRoyal Vital menu bohaté na ryby s certifikátem MSC, 750 g
ZooRoyal Minkas Naturkost Mini proužky kuřecího masa a tresky tmavé
ZooRoyal Minkas Naturkost Mini proužky kuřecího masa a tresky ...
Jsou k dispozici varianty
29,00 Kč
(580,00 Kč / 1 kg)
ZooRoyal Minkas Naturkost Mini proužky kuřecího masa a tresky tmavé

Co dělat, když má kočka příznaky otravy?

Pokud si všimnete příznaků otravy, nebo přemýšlíte, proč kočka často zvrací, vezměte mazlíčka okamžitě k veterináři. Rozhodně nehledejte na internetu možné domácí léky nebo názory jiných majitelů koček. Vy i váš pacient tak ztratíte drahocenný čas na léčbu. Kočku vložte do přepravky a rychle zkontrolujte domácnost, zda kočka nesnědla nějaké jídlo, nebo zda v bytě neuvidíte nějaké zvratky nebo průjem. Pokud ano, vložte obsah do sáčku (ideálně se zipem) a vezměte vše k veterináři. Ten může udělat rozbor dané látky a provést příslušná opatření. V případě otravy kočky je nejdůležitější, aby doba mezi kontaktem s jedovatou látkou a adekvátní léčbou byla co nejkratší. Proto neváhejte a raději vezměte kočku na pohotovost „zbytečně“, než abyste si později vyčítali, že jste nejednali včas.


Mohlo by vás také zajímat: