Kočku byste měli odčervovat ze dvou důvodů: ochráníte ji před parazity a s tím spojenými problémy. Je to ale dobré i pro vaše zdraví. Mnoho parazitů se totiž může přenést z mazlíčků i na člověka – a mnohdy mohou být i nebezpeční. Patří mezi ně například škrkavky a tasemnice. Pokud máte doma kočku, měli byste dbát na prevenci. Extrémně důležité je to v domácnostech s dětmi, staršími lidmi, těhotnými ženami a lidmi s oslabeným imunitním systémem. Jak často na odčervování kočky? A kdy ho lze můžete vynechat? To se dozvíte v našem článku.
Hlavním důvodem obav v těhotenství je toxoplazmóza. Strach z této nemoci je často příčinou toho, že se páníčci mazlíčka vzdají. A co je vlastně toxoplazmóza? Infekční onemocnění, které je přenosné i na člověka. A v takovém případě (pokud těhotná žena není imunní) může dojít k poškození ještě nevyvinutého embrya.
Začneme několika obecnými informacemi o toxoplazmóze. Patogen se vyskytuje především v syrovém mase, na neumytém ovoci a zelenině a také ve tří až čtyřdenním kočičím trusu. Kvůli venkovním výletům je daným patogenem často infikována i půda a tráva na zahradě. Přenos toxoplazmózy do těla je možný ústy nebo otevřenými ranami.
Pokud nejste těhotná, nemusíte se toxoplazmózy u kočky obávat. Infekce je totiž často stejně neškodná jako chřipková infekce. Jakmile se patogeny jednou nakazíte, jste od té doby vůči toxoplazmóze imunní.
Nebezpečí nastává, pokud těhotná žena ještě není vůči patogenu imunní. Na začátku těhotenství byste si proto měla nechat provést imunologické vyšetření (test na toxoplazmózu), které určí, zda jste touto nemocí postižena. Lékaři odhadují, že přibližně 70 % všech lidí je již vůči této nemoci imunní – většina z nich si to přitom ani neuvědomuje a o příznacích toxoplazmózy neví.
Pomocí několika jednoduchých pravidel můžete sebe i své nenarozené dítě před toxoplazmózou v těhotenství chránit. A to i bez toho, aniž byste museli svého čtyřnohého parťáka vyprovázet z domu. Ze všeho nejdůležitější je hygiena.
Výměnu steliva a dalších kočičích doplňků nechte raději na někom jiném. Eliminujete tak riziko kontaktu s patogeny. Důležité je také provádět každodenní čištění toalety. Vzhledem k tomu, že je toxoplasma infekční až po několika dnech, můžete tak riziko toxoplazmózy u koček ještě snížit.
Lékaři doporučují, abyste si po hlazení kočky umyli důkladně ruce a nenechávali si olizovat obličej. Během těhotenství byste měla při práci na zahradě nosit pevné rukavice. Tráva a kompost v květináčích mohou být kontaminovány kočičími výkaly. Z tohoto důvodu raději zakryjte také pískoviště – pokud ho nepoužíváte.
Vyhněte se také hlazení cizích koček. Nikdy nevíte, zda nebyly krmené syrovým masem. Existovala by tak větší pravděpodobnost, že budou nakažené patogenem. Krmení syrovým masem se vyvarujte také u vlastních mazlíčků. Dbejte na pravidelné a důkladné mytí rukou.
Často se uvádí, že kočka během těhotenství své paničky změní své chování. Dokonce se často stává, že kočky vycítí rané těhotenství dříve než samotná žena. Zpětně si tak můžete například uvědomit, že byl mazlíček přítulnější, nebo že se více držel ve vaší blízkosti. K takovým případům dochází opravdu často. Proč tomu tak je a jak kočka pozná těhotenství?
Během těhotenství dochází ke změně hladiny hormonů v těle ženy, což má vliv také na její přirozenou vůni. Lidé to nevnímají, ale kočičí čumáčky jsou opravdu citlivé.
Reakce koček na těhotenství mohou být odlišné. Některé kočky těhotnou ženu následují všude, kam jde, a jsou také mnohem přítulnější než obvykle. Jiné kočky se naopak stávají plachými nebo dokonce agresivními.
V takových případech je důležité mazlíčka nerozčilovat a nereagovat urážlivě. Dejte kočce čas, aby si na změnu zvykla. Kromě toho jí může zneklidnit také náhlá změna pečovatele. Pokud budete celou věc řešit v klidu a nebudete malého tygříka do ničeho nutit, bouřlivé reakce se rychle zmírní.
Je důležité si stanovit pravidla ještě před porodem. Kočce byste neměli dovolit sedět trvale na vašem klíně, jak tomu bylo možná dříve. Koneckonců – brzy tam bude mít místo dítě. Naveďte jí, aby se mazlila vedle vás, a ukažte jí, že se pro ni vždy najde místo.
Začněte kočku zvykat, že dveře do dětského pokoje budou zavřené a že se nemůže neustále dožadovat vstupu do místnosti. Kromě toho byste měli mazlíčkovi dovolit vstup do dětského pokoje pouze ve vašem doprovodu – a to alespoň ze začátku. Můžete jí dát hned najevo, že postýlka a přebalovací pult jsou pro ni tabu.
Kočka má dobrý sluch. Měli byste ji seznámit s CD nebo jinými nahrávkami dětského pláče. Nezapomeňte ji přitom pozitivně odměňovat – pamlsky nebo hračkou.
Obecně byste neměli kočku vnímat jako potenciální zdroj nebezpečí pro dítě, ale jako obohacení. Studie prokázaly, že děti, které vyrůstají s kočkami, jsou kreativnější, vyrovnanější a méně agresivní.
Pokud se budete řídit těmito tipy, mělo by být těhotenství s kočkou bezproblémové.