Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Jako majitelé koček už jste určitě viděli hračky s catnipem, květináče s trávou pro kočky, kterou si můžete i sami zasadit, nebo sáčky se sušenou šantou kočičí. Co si pod takovou nabídkou ale představit? A jaký je mezi jednotlivými výrobky rozdíl? Poradíme vám v našem článku.
Tato rostlina s latinským názvem Nepetaria Cataria se řadí mezi labiáty. Dlouhodobě kvete v různých odstínech modré a bílé barvy – zejména v posledních letech je proto jednou z nejčastěji vysazovaných kvetoucích trvalek. Pochází z jižní Evropy, Afriky a Asie. Můžete ji ale vypěstovat i doma. K jejímu pěstování však potřebujete značnou dávku trpělivosti, šanta totiž pomalu zakořeňuje a můžete ji sklízet ve chvíli, kdy doroste alespoň 45 cm.
Pokud nepatříte mezi vášnivé zahradníky, můžete si ji koupit také v sušené formě ve specializovaných obchodech se zdravou výživou. V každém případě je potřeba skladovat tyto bylinky pro kočky ve vzduchotěsné nádobě, aby se éterické oleje příliš rychle nerozplynuly. V závislosti na druhu mají šanty buď citronovou nebo mátovou vůni – z toho důvodu ji můžete najít i pod názvem kočičí máta.
Mnoho koček má vůni máty velmi rádo. O tyto rostliny se proto rády otírají, některé části dokonce jedí, nebo si do těchto rostlin vhodných pro kočky rády lehají. Malí chlupáči se při těchto činnostech uvolní – to ale zjistíte hlavně u dospělých zvířat. Je to proto skvělý způsob, jak uklidnit kočku. Starší mazlíčci a malá koťata ale mají o rostlinu menší zájem.
Rostlina vylučuje vůni, která je pro kočky zajímavá. Nepetalakton – feromon, který působí na kočičí nervový systém – vyvolává opojný nebo relaxační účinek. I nervózní kočky, které se v těchto rostlinách válejí, pak vrní a hrají si například s listy, na kterých si nakonec smlsnou.
Je překvapivé, že tento účinek můžete pozorovat jen přibližně u 50 % koček. Vědci se domnívají, že „nadšení“ pro catnip je pro kočky dědičné. Šanta kočičí rozhodně nepatří mezi jedovaté rostliny pro kočky – nemusíte mít proto strach, že by se vám mazlíček otrávil.
Problémy ale mohou nastat ve chvíli, kdy by kočka v trávě trávila příliš času a často. Pokud byste pak totiž mazlíčkovi tuto kočičí drogu odebrali, mohlo by u něj dojít k frustraci. Tento stav se projevuje výbuchy vzteku, silným pocením nebo masivním kousáním do ocasu. Proto byste měli mátu dávat tygříkovi pouze jako „speciální pamlsek“ – zabráníte tak abstinenčním příznakům.
Pozitivních účinků šanty kočičí můžete využít i vy. Škrabadla, která mnohdy kočka nepřijímá, se rázem stanou atrakcí, neoblíbené hračky zábavou a dokonce i nenáviděný přepravní box ztratí svou hrůzu – pokud půjdete na vše chytře.
Další přírodní alternativou catnipu je kozlík lékařský pro kočky. Můžete ho koupit buď v podobě celých kořenů nebo kapek. Ty pak můžete použít k ozvláštnění hraček. Měli byste se ale ujistit, že kapky neobsahují příliš alkoholu – ten je z dlouhodobého hlediska škodlivý.
Pod tímto názvem si můžete představit různé rostliny podobné trávě, které kočky rády okusují, nebo je dokonce konzumují. V průběhu času se objevily různé teorie, proč tomu tak je. Zpočátku si vědci mysleli, že jde o doplněk stravy – tyto rostliny totiž obsahují kyselinu listovou, která se v mase nevyskytuje. Tato kyselina je důležitá pro tvorbu krve, a proto je pro kočičí organismus zkrátka nepostradatelná.
Další tezí je, že pojídání trav pomáhá vázat spolykané chlupy v žaludku a je prospěšné také při vrhání bezoárů. Díky trávě se tak nezatěžuje trávicí trakt příliš velkým množstvím chlupů, pomáhá předcházet i zácpě.
Existují různé druhy kočičí trávy a samozřejmě i další rostliny, na které v obchodě můžete narazit. Některým z nich byste se ale měli vyhnout. Pokud chcete otestovat, zda je tráva vhodná pro malé tygříky, měli byste ji vyzkoušet sami. Listy by neměly být tvrdé a rozhodně by také neměly mít ostré hrany ani špičaté květy. Kočce by totiž mohly způsobit nebezpečné řezné rány na krku nebo v žaludku. V nejhorším případě by taková zranění mohla způsobit až smrt – kdybyste stéblo trávy neobjevili včas. V případě, že si nejste výběrem kočičí trávy (a toho, jak ji pěstovat) jistí, poraďte se raději s odborníky v květinářství či hobby marketu.
Pokud se vám zdá, že je váš mazlíček po konzumaci trávy nápadně apatický, přestává mu chutnat oblíbené krmivo, neustále kýchá, nebo si tře čumák, měli byste okamžitě navštívit veterináře. Vždy se také ujistěte, že rostlina nebyla hnojena nebo ošetřena pesticidy.
Mezi vhodné rostliny pro kočky patří například seychelská tráva – můžete ji také znát pod názvem zakrslý bambus.
Další užitečnou rostlinou je zelenec chocholatý. Pokud ale patříte mezi kuřáky, tuto rostlinu si raději nepořizujte. Filtruje totiž toxiny ve vzduchu, které by pak kočka pozřela. Bezpečnou alternativou je zasetí vlastních obilných krust, jako je pšenice, ječmen nebo oves. Tyto druhy vás vyjdou levněji a navíc si na nich kočka může bezpečně pochutnat.
Pokud jako majitelé koček nemáte o kočičí trávě valné mínění, nebo kočku zelená stébla zkrátka nezajímají, můžete vyzkoušet sladovou pastu. Ta má díky obsaženým olejům pozitivní vliv na trávení a pomáhá vylučovat chlupy při zvracení.