Renální insuficience u koček

Není výjimkou, že se dnes domácí kočky dožívají 20 a více let. A to díky dnešní péči – jak výživové, tak lékařské. I přesto nezanedbatelná část kočičí populace trpí ve stáří ve většině případů chronickými onemocněními. Jednou z nejčastějších nemocí je chronická insuficience (CRI). V našem článku vám vysvětlíme, co tento pojem vlastně znamená, podle jakých příznaků selhání ledvin u koček poznat a jak může probíhat léčba.

Co vlastně znamená renální insuficience u koček?

Obecně vzato jde o funkční poruchu orgánů – v tomto případě ledvin, které má každý savec dvě. Hlavní funkcí ledvin je detoxikace organismu.

Je také třeba si uvědomit, že odpadní produkty vznikají v oběhovém systému těla po celou dobu života. Aby se tento „odpad“ v těle nehromadil, jsou ledviny integrovány do krevního oběhu. Fungují jako filtr – podobně jako například rybářská síť. Látky, které by byly pro organismus z dlouhodobého hlediska toxické, jsou z krevního oběhu odfiltrovány a dočasně uloženy (společně s vodou) v močovém měchýři. Jakmile dojde k jeho naplnění, organismus ho vyprázdní.

Zároveň je však třeba udržet důležité látky (především životně důležité bílkoviny) v krevním řečišti a zabránit jejich odfiltrování. Kromě toho mají ledviny přirozeně další „vedlejší úkoly“. Jedním z nich je produkce krvetvorného hormonu erytropoetinu (zkráceně EPO). Ten se stal známým především kvůli tomu, že byl v profesionálním sportu po desetiletí zneužíván jako doping. Rozšířený byl zejména v cyklistice, a to ke zvýšení výkonnosti. Jeho užívání totiž vede k výrazně lepšímu transportu kyslíku v krvi.

Při renální insuficienci vede přetrvávající nedostatek tohoto hormonu obvykle k více či méně výrazné anémii. Při renální insuficienci jsou tyto a další funkce ale narušeny. Pamatujte, že v závislosti na stupni poruchy (nebo oslabení jednotlivých funkcí) se u pacientů mohou projevovat různé příznaky, které ve vás mohou vyvolat podezření.

Jaké má selhání ledvin u koček příznaky?

Zdaleka nejčastějším příznakem, se kterým kočičí pacienti do veterinárních ordinací přichází, je obvykle výrazně zvýšený příjem tekutin. Současně dochází k vylučování velkého množství moči. Tímto reflexním mechanismem – masivním vse organismus snaží (masivním vyplachováním) naředit hromadící se odpadní produkty. A zároveň je vyplavit přes postižené ledviny. To ale bohužel nepomáhá.

Tento příznak lze poměrně dobře pozorovat u koček žijících v interiéru. Jakmile vypijí velké množství vody, po velmi krátké době vše (po zahřátí) opět vyloučí. Naopak u venkovních koček si tohoto příznaku často nemusíte dlouho všimnout. To může vést k horší prognóze, protože k zahájení léčby dojde až později.

Mnozí páníčci, kteří řeší onemocnění ledvin u koček, často pozorují ztrátu tělesné hmotnosti a zacuchanou, neupravenou srst. Mazlíčci také často působí bezmocně a uzavřeně.

V pokročilých stádiích, kdy se odpadní látky v těle hromadí, se ukládají také a sliznicích – například v oblasti úst a krku. Tyto usazeniny jsou někdy velmi zřetelně cítit. Nejde o hnilobný zápach, jakého si můžete všimnout například při problémech se zuby. Tento pach je štiplavý a je cítit po močovině a čpavku (tedy moči). To je důvod, proč mají pacienti s nemocnými ledvinami často tak malou chuť k jídlu a také výrazně častěji zvrací. Bez ohledu na to, zda mají plný, nebo prázdný žaludek.

Co dělat, když kočce selhávají ledviny?

Pokud máte podezření, že má mazlíček nemocné ledviny, nebo dokonce pozorujete nějaké projevy selhání ledvin u kočky, trvejte na přesné diagnostice. Ta spočívá v krevním testu a případně v doplňkovém měření krevního tlaku.

Při vyšetření krevních parametrů se zaměřte na měření močových látek. Pokud jsou hodnoty „ledvin“ u koček příliš vysoké, lze vyvodit závěry a případně stanovit opatrnou prognózu. Na špatnou funkci ledvin často ze všeho nejdříve upozorní ukazatel SDMA (symetrický dimethylarginin). Ten se obvykle začne pohybovat mimo referenční rozmezí dříve, než se začnou dít změny v parametrech močoviny a kreatininu (ty jsou zavedeny už desítky let).

Prognózu doplňuje také hodnota fosfátů. Tyto látky by se měly rovněž vylučovat močí. Při vhodné koncentraci se ale také významně podílejí na vzniku nevolností.

Takzvanou hodnotu UPC lze použít ke stanovení rozsahu ztrát proteinů ledvinami, a to pomocí vzorku moči. Její stanovení přináší další diagnostickou hodnotu. V případě odpovídajících nálezů lze rychle provést cílené zásahy, aby se opět zlepšila filtrace.

Léčba selhání ledvin u koček

Terapeutické schéma je založeno na několika pilířích, které se aplikují částečně, případně v závisloslosti na stavu pacienta.

Pilíř 1

V tomto kroku probíhá infuzní terapie. Pacientovi je denně podáván sterilní fyziologický roztok k proplachování ledvin a ředění močových látek. Obvykle se používá v pokročilých stádiích, kdy zvíře málo pije.

Pilíř 2

Slouží ke snížení krevního tlaku, aby měly ledviny více času na filtraci toxinů. K tomu slouží tzv. inhibitory ACE (např. benazepril), které mírně rozšiřují průměr cév, a tím zpomalují průtok krve. Podstatně novější možností je užívání sartanů (např. účinné látky „telmisartan“), které rovněž zabraňují ztrátám bílkovin ledvinami.

Pilíř 3

Je založený na krmivu s co nejnižším obsahem bílkovin (málo hrubých bílkovin). To odpovídá výraznému snížení množství masa v krmivu. I když to pro masožravce, jako je kočka, zní nelogicky, jedná se o důležitý stavební materiál. Při využívání přijatých bílkovin totiž vzniká odpadní produkt – močovina. V případě nemocných ledvin u koček se ale tato látka nemůže z krevního oběhu odfiltrovat. Strava s vysokým obsahem masa pak působí jako urychlovač požáru. Největším problémem je však přijímání dietního krmiva, které je bohužel často odmítáno. Při malém nebo žádném množství hrubých bílkovin totiž chybí i mnoho nositelů chuti.

V každém případě platí, že pokud má mazlíček problémy s ledvinami, je vhodnější při ledvinové dietě u koček podávat spíše mokré nebo vlhké krmivo než suché. Podpoříte tak vstřebávání tekutin. To platí samozřejmě v případě, pokud s tímto výběrem pacient souhlasí. V žádném případě totiž nepřipadá v úvahu hladovění.

Pilíř 4

Existují takzvané inhibitory nebo pojiva fosfátů. Tyto přípravky se podávají perorálně. A to ve chvíli, kdy již není zaručeno vylučování fosfátů ledvinami, a kdy lze v krvi naměřit jejich (odpovídající) vysokou hladinu. Vázáním fosfátů se může výrazně zlepšit rychlost vylučování a přijímání. To je ale možné pouze za předpokladu, že pacienti stále dobře konzumují krmivo.

Pilíř 5

Tento pilíř je založený na homeopatii. Kromě přípravku „Renes viscum“ je zde potřeba zmínit takzvanou techniku SUC s komplexními léky. Jedná se o kombinovanou léčbu pomocí látek: solidago + ubichinon + koenzymy. Tato varianta se zpravidla používá jako doplněk na podporu ledvin u koček.

Kattovit Urinary s kuřecím masem
Kattovit Urinary s kuřecím masem 1,25 kg
Jsou k dispozici varianty
229,00 Kč
(183,20 Kč / 1 kg)
Kattovit Urinary s kuřecím masem
Animonda Integra Protect na ledvinové problémy, s kuřecím masem
Animonda Integra Protect na ledvinové problémy, s kuřecím masem ...
Jsou k dispozici varianty
429,00 Kč
(268,13 Kč / 1 kg)
Animonda Integra Protect na ledvinové problémy, s kuřecím masem
Kattovit Niere/Renal krůta
Kattovit Niere/Renal krůta 24 × 85 g
Jsou k dispozici varianty
429,00 Kč
(210,29 Kč / 1 kg)
Kattovit Niere/Renal krůta
INTEGRA PROTECT Adult Renal kombinované balení, 6 × 100 g
INTEGRA PROTECT Adult Renal kombinované balení, 6 × 100 g
179,00 Kč
(298,33 Kč / 1 kg)
INTEGRA PROTECT Adult Renal kombinované balení, 6 × 100 g

Jaká je prognóza při selhání ledvin u koček?

Na rozdíl od chronické renální insuficience jsou u akutní formy bohužel mnohem horší šance na uzdravení. K té však dochází především v důsledku otravy nemrznoucí směsí nebo lihem. Může proto postihnout zvíře v jakémkoliv věku.

Jak už název napovídá, její průběh je obvykle mnohem dramatičtější a může vést k úhynu zvířete během několika dnů, nebo dokonce hodin. A to bohužel i při léčbě. Akutní ledvinovou nedostatečnnost lze však lépe regenerovat než u podstatně častějšího chronického průběhu. To ale platí jen za předpokladu, že léčbu zahájíte opravdu velmi brzy.

Závěrem bychom vás rádi vyzvali, abyste v případě, že u kočky objevíte příznaky renální insuficience, navštívili co nejdříve veterináře.

Od přibližného věku 7 let má také smysl jednou ročně dělat krevní testy. Ujistíte se tak, že jste nic nepřehlédli. Kočky jsou totiž mistryně ve skrývání příznaků. V případě pochybností proto na nic nečekejte a neztrácejte důležitý čas pozorováním.

Autor článku: Sebastian Goßmann-Jonigkeit

Sebastian Goßmann-Jonigkeit je veterinář, který působí od roku 2012 jako praktický veterinární lékař pro malá zvířata v Engelskirchenu u Kolína nad Rýnem. Společně se svou ženou zde mají ordinaci. Zabývá se především stomatologií psů a koček, cítí se proto dobře mezi zubním rentgenem a chirurgickými nástroji na zuby. Ve volném čase bloguje na Facebooku a Instagramu.


Mohlo by vás také zajímat: