Díky první pomoci můžete kočce v případě nouze zachránit život. Zejména v nebezpečných situacích je důležité, abyste jako páníčci věděli, co dělat. Poradíme vám, jak postupovat, když se vaše kočka dostane do problémů.
Drobná poranění, jako jsou odřeniny nebo škrábance, se nejlépe hojí na čerstvém vzduchu. Naopak větší nebo hlubší poranění vyžadují rychlou a komplexní první pomoc od vás a vašeho veterináře.
Bodnutí a kousnutí
Ať už se jedná o pronásledování, „hraní“ s hmyzem nebo boj s jinými kočkami v těchto situacích často dochází k pokousání nebo bodným ranám. I když tato zranění nevypadají na první pohled vždy špatně, je třeba je brát vážně. Mohou totiž rychle vést k nebezpečné infekci u koček.
Pozor byste si měli dát také na bodnutí. Poměrně velké množství koček je totiž alergických na včelí nebo vosí bodnutí. A v závislosti na místě může být žihadlo dokonce životu nebezpečné.
Mezi hlavní příznaky bodnutí patří citlivost, časté olizování postiženého místa a otok – podobné jsou i příznaky kousnutí. Mohou se objevit také nevolnosti, zvýšené slinění, rozšířené zorničky a třes.
Pokud kočku bodnul hmyz, pokuste se místo zchladit. Následně pozorujte celkové chování mazlíčka. Pokud kočka dostala žihadlo do tlamy nebo krku, odvezte ji okamžitě k veterináři. To platí i pro rány po kousnutí. U nich totiž hrozí zvýšené riziko infekce.
Otevřené rány
Otevřené rány nemusí vždy silně krvácet. Často je navíc velmi obtížné je pod hustou srstí rozpoznat. Všimnout si můžete zakrvácené srsti, kulhání, zvýšeného olizování a citlivosti na dotek v oblasti poranění.
A co dělat, když najdete zraněnou kočku? Pokud objevíte otevřenou ránu, snažte se nejprve odstranit všechna cizí tělesa a omýt je vlažnou vodou. Pokud ale v kůži objevíte větší cizí tělesa, která ránu způsobila – například střepy nebo třísky – v žádném případě je neodstraňujte. Uzavírají totiž ránu a zabraňují dalšímu krvácení. Jejich odstranění nechte vždy na veterináři.
Po vyčištění rány překryjte místo buničinou nebo papírovým kapesníkem a obalte vhodným materiálem. Můžete také použít punčochu nebo kravatu. Tento nouzový obvaz by měl být dostatečně pevný, aby zastavil krvácení a vydržel cestu k veterináři.
Popáleniny
Zejména o Vánocích, ale také každodenních činnostech – jako je vaření – dochází často k popáleninám na tlapkách nebo čumáčcích domácích mazlíčků. Pokud je místo „pouze“ zarudlé a nejsou na něm puchýře nebo otevřené rány, snažte se je okamžitě zchladit. Využít můžete buď studenou vodu nebo chladící polštářek zabalený do látky. Pomoci mohou také zklidňující masti. Rozsáhlejší popáleniny je nutné překrýt látkou nebo obvazem a nechat okamžitě ošetřit veterinářem.
Nyní se dostáváme ke zraněním, která se často projeví až s odstupem času. Kočky totiž často trpí v tichosti. První pomoc pro kočky lze zpravidla v těchto případech aplikovat až o něco později.
Pohmožděniny, natažení a podvrtnutí
K těmto „drobným“ zraněním může snadno dojít, pokud je kočka při hře příliš aktivní, dostane se do rvačky s jinými kočkami nebo špatně odhadne vzdálenost při skoku. V důsledku toho může mít kočka bolesti zadních nohou či jiných částí těla.
V takových případech můžete zvířeti pomoci obklady. Studené pomáhají zmírnit bolest, teplé podporují hojení a prokrvení. Pokud se kočka chová normálně a její stav se lepší, není nutné navštěvovat veterináře.
Zlomeniny
Situace začíná být vážnější, pokud dojde ke skutečným zlomeninám kostí. Ať už se jedná o otevřené nebo uzavřené zlomeniny, je nutné neprodleně navštívit veterináře. Kočka totiž může mít i jiná zranění, která nemusí být na první pohled vidět. Při převozu mazlíčka umístěte tak, aby se postižené místo co nejméně hýbalo. Chlupáče také přikryjte dekou pro kočky, zabráníte tak prochladnutí.
Poranění vnitřních orgánů
Jak jsme již zmínili, v důsledku pádu může dojít k vnitřním zraněním, kterých si můžete všimnout až po několika dnech. Z toho důvodu byste měli po nehodě vždy pečlivě sledovat chování vašeho zvířete a v případě pochybností se ihned poradit s veterinářem. A jakých příznaků si při vnitřních zraněních a krvácení všímat? Objevit se mohou bolesti při zvedání, bledé sliznice v tlamě a na očních víčkách a potíže s vyměšováním trusu a moči.
Kočce s vnitním zraněním hrozí šok, je proto nutné ji udržovat v klidu a teple. Nejlepším způsobem, jak kočce poskytnout první pomoc, je zavést ji k veterináři. Kromě toho je důležité kočku sledovat i několik dnů po ošetření a v případě jakéhokoliv podezření ji opět provést kontrolní vyšetření. Krvavá moč a bolest při močení jsou často známkami toho, že ještě není vše v pořádku, a mohou signalizovat onemocnění močových cest u kočky .
Výše uvedené zdravotní problémy jsou samozřejmě jen některé z různých typů zranění, které může kočka v životě utrpět. Kromě vnějších a vnitřních poranění se můžete setkat také se změnami chování v důsledku šoku, bakteriálními infekcemi, alergickými reakcemi u koček , problémy s dýcháním nebo tím, že kočka zvrací . První pomoc nikdy nepodceňujte.
Mazlíčka byste měli vždy sledovat a dávat pozor na jakékoliv abnormality v jeho chování. Jak jsme již zmínili, kočky často trpí v tichosti. Druhým důležitým bodem je to, že byste měli vždy navštívit veterináře, pokud máte podezření, že je něco v nepořádku. Pamatujte, že je lepší jít k veterináři častěji než problém podcenit. V každém případě je důležité, abyste znali alespoň základní informace a byli připraveni na nejhorší možný scénář. Díky tomu můžete zraněné kočce poskytnout první pomoc.