Kočky – stejně jako lidé – mohou trpět celou řadou nejrůznějších nemocí. Často se jedná o méně závažná onemocnění, ale ve většině případů přesto vyžadují lékařské ošetření. V tomto článku proto přinášíme seznam častých i méně častých kočičích nemocí*, jejich příznaků a příčin.
* Při čtení tohoto článku myslete na to, že se jedná pouze o souhrn informací, nikoliv o diagnostický manuál. Pokud se vaše kočka chová divně, a/nebo vykazuje uvedené příznaky, vše konzultujte s veterinářem.
Příznaky: Bolestivý otok. Absces u koček se často, ale ne výhradně, vyskytuje v oblasti hlavy. Pokud se absces otevře směrem ven, vytéká z něj hnis.
Možné příčiny: zranění (zejména kousnutí), bakteriální infekce
Příznaky: Anémie, známá také jako chudokrevnost, způsobuje u koček ztrátu chuti k jídlu a celkovou apatii. Kočka je slabá a bez energie, její jazyk a dásně jsou bledé, a pokud onemocnění přetrvává delší dobu, srst se stává matnou a neupravenou.
Možné příčiny: ztráta krve, otrava, napadení parazity, onemocnění ledvin nebo jater, podvýživa, infekce
Příznaky: Náhlá, silná bolest. Ochrnutí zadních končetin, chladné zadní tlapky, porucha citlivosti v oblasti zadních končetin. U koček s růžovými polštářky na tlapkách se obvykle objevuje jejich zmodrání až nafialovění.
Možné příčiny: porucha srážlivosti krve, krevní sraženina na větvení aorty (hlavní tepny)
Příznaky: Kočka více odpočívá, je méně aktivní. Kvůli bolesti se méně čistí, což vede ke zplstnatělé srsti. Někdy se objevuje kulhání.
Možné příčiny: Chronický zánět kloubů způsobený například podvrtnutím, deformacemi, opotřebením nebo volnými chrupavčitými částicemi (tzv. kloubní myši) v kloubu.
Příznaky: Na oku kočky, obvykle ve střední části, se objevuje tmavě hnědá až černá skvrna. Někdy je oko zarudlé a bolestivé.
Možné příčiny: Častěji postihuje krátkolebé rasy, například perské kočky. Příčinou je odumírání buněk v horní vrstvě rohovky (tzv. rohovková nekróza).
Příznaky: Postižené kočky pijí více než obvykle a vylučují velké množství moči. Mají zvýšenou chuť k jídlu, ale přesto hubnou. V krevním obraze je trvale zvýšená hladina cukru.
Možné příčiny: U koček je nejčastější příčinou nadváha, která vede k relativnímu nedostatku inzulinu (diabetes mellitus 2. typu). Další možností je absolutní nedostatek inzulinu u diabetu 1. typu.
Příznaky: V závislosti na druhu napadení červy se objevují různé, často podobné symptomy: častý průjem a zvracení, zácpa, úbytek hmotnosti, nechutenství a zvětšené břicho. Někdy se mohou vyskytnout i dýchací potíže.
Možné příčiny: Konzumace kontaminovaného masa nebo ryb, obsahujících larvy nebo vajíčka červů. Infekce kontaktem s trusem infikovaných zvířat.
Příznaky: Objevují se křeče a záškuby svalů. Kočka má slabé nohy, namáhavě dýchá a může ztratit vědomí.
Příčiny: Nedostatek vápníku u kojících koček.
Příznaky: Různé s různou intenzitou, nejčastěji se vyskytuje náhlá ztuhlost těla, nekontrolovatelné záškuby končetin, ztráta vědomí, silné slinění a někdy i pěna u tlamy, neovladatelné močení nebo vyměšování, neobvyklé zvuky a zmatené chování po záchvatu. U některých koček se mohou objevit i tzv. fokální záchvaty, které postihují jen určitou část těla a projevují se například mírným škubáním jedné končetiny, tiky v obličeji nebo krátkodobou nekoordinovaností.
Možné příčiny: Epilepsie u koček může být primární (idiopatická), kdy není známa přesná příčina, nebo sekundární, kdy vzniká v důsledku jiného zdravotního problému. Možné příčiny sekundární epilepsie pak jsou: poranění hlavy, nádory mozku, infekce, metabolické poruchy, otravy, genetické faktory.
Příznaky: Felinní leukémie (FeLV) je virové onemocnění, které napadá imunitní systém koček a může způsobit rakovinu krve (leukémii), anémii a další vážné zdravotní problémy.
Příznaky se mohou vyvíjet pomalu a v počátečních stádiích být téměř neviditelné.
Jakmile se však virus aktivuje, může se objevit slabost a letargie, hubnutí a nechutenství, horečka, infekce dýchacích cest, dásní a močového traktu, zvětšené uzliny, bledé sliznice, průjem a zvracení, dýchací potíže, zhoršená kvalita srsti, nádory a abnormality na kůži a v břiše.
Možné příčiny: FeLV se šíří především kontaktem mezi kočkami, a to skrze sliny, nosní sekret a slzy, kousnutí od infikované kočky, sdílení steliva, přenos z matky na koťata přes placentu nebo kojením.
Příznaky: Horečka, apatie, někdy zvětšené břicho při současném úbytku hmotnosti, nechutenství. Může postihnout různé orgány a způsobit tak rozmanité příznaky. Častěji se vyskytuje u mladých koček. Téměř vždy končí smrtelně.
Možné příčiny: Zdánlivě neškodný felinní koronavirus (FCoV), který se u některých koček, někdy až po letech, může přeměnit na nebezpečný virus.
Příznaky: Velmi oslabený imunitní systém. To vede k mnoha různým symptomům, které jsou často důsledkem sekundárních infekcí. Mezi ně patří například průjem, horečka, apatie, zánět dásní, zánět spojivek, nechutenství a hubnutí.
Možné příčiny: Kousnutí od již infikované kočky. Přenos v děloze nebo mateřským mlékem z kočky na koťata.
Příznaky: Průjem, často se střídající s normální stolicí. Stolice je hlenovitá, silně zapáchající, někdy i krvavá. Kočky se často jinak cítí poměrně dobře, jen výjimečně bývají skleslé.
Možné příčiny: Jednobuněční střevní paraziti giardie. Šíří se požitím kontaminované vody nebo kontaktem s infikovanými zvířaty.
Příznaky: Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) je nejčastější srdeční onemocnění u koček. Jde o zahuštění srdečního svalu, které snižuje schopnost srdce efektivně pumpovat krev.
Nemoc může být dlouhou dobu bez příznaků, ale v pokročilém stádiu se mohou objevit následující symptomy: zrychlené nebo namáhavé dýchání, letargie, slabost, snížená chuť k jídlu a úbytek hmotnosti, intolerance zátěže, kašel, dušnost, záchvaty, studené končetiny, paralýza zadních nohou.
Možné příčiny: Přesná příčina HCM není vždy jasná, ale mezi hlavní faktory patří: genetická predispozice, vysoký krevní tlak, metabolické a hormonální poruchy, stres a nadměrná fyzická zátěž.
Příznaky: Zvýšená chuť k jídlu. Nemocné kočky chtějí neustále jíst, ale přesto hubnou. Často se chovají agresivně a jsou hyperaktivní.
Možné příčiny: zánět štítné žlázy, autoimunitní onemocnění, metabolické poruchy, nádory
Příznaky: V počátečním stádiu onemocnění kočka trpí nechutenstvím a silnou žízní. Močí častěji než obvykle, může zvracet a hubnout. V pokročilém stádiu se mohou tvořit vředy. Sliznice tlamy se zanítí a způsobuje silný a nepříjemný zápach. Zvyšuje se krevní tlak, což může vést ke krvácení a zadržování tekutin v těle.
Možné příčiny: Chronickým selháním ledvin jsou postiženy především starší kočky. Příčiny tohoto onemocnění jsou různorodé a je nutné je individuálně vyšetřit.
Příznaky: Silné průjmy, vysoká horečka, apatie, nechutenství. Kvůli oslabenému imunitnímu systému se mohou objevit také záněty spojivek a výtok z nosu. Zvířata často náhle uhynou, někdy aniž by předtím vykazovala jakékoli příznaky.
Možná příčina: Infekce virem panleukopenie. Ta se může přenést kontaktem s nemocnými kočkami, ale také prostřednictvím kontaminovaných předmětů.
Příznaky: Na kůži se objevují změny ve formě uzlíků, které se nacházejí především v oblasti hlavy. Kromě toho může kočka trpět záněty sliznic tlamy a jazyka.
Možné příčiny: Virus kravských neštovic, který je přenášen hlodavci, jako jsou krysy nebo myši.
Příznaky: Slepené oči a nos, kýchání, částečně i ztížené dýchání a horečka. Kočky nemocné kočičí rýmou jsou slabé a ztrácejí chuť k jídlu.
Možné příčiny: Infekce od jiných nemocných koček. Obvykle nejde o jediného původce, ale na vzniku nemoci se podílí více virů a bakterií současně.
Příznaky: Dospělé blechy jsou viditelné jen zřídka, ale z kočičí srsti lze pomocí hřebene na blechy vyčesat černé drobné částice. Při silném zamoření jsou patrné i při pouhém rozhrnutí srsti. Pokud se tyto částice rozpustí ve vodě na papírovém kapesníku nebo utěrce, zbarví se do červena. Jedná se o bleší trus.
Možné příčiny: Infekce z jiných infikovaných zvířat nebo z kontaminovaných předmětů (např. polštáře nebo koberce obsahující bleší larvy).
Příznaky: Příznaky se liší v závislosti na druhu toxické látky. Často se objevuje zvracení a průjem. Pokud je zasažen nervový systém, může kočka nekoordinovaně chodit, mít křeče nebo se u ní objeví ochrnutí. Může dojít také k poruchám srážlivosti krve a následným krvácením.
Možné příčiny: požití jedovatých látek (např. jed na krysy), metabolické poruchy, konzumace jedovatých pokojových nebo zahradních rostlin
Příznaky: Kočka obvykle nevykazuje žádné příznaky. Teprve při těžkých infekcích se objevuje kašel, výtok z nosu a/nebo obtížné dýchání. Kromě toho kočka hubne.
Možná příčina: Pozření volně žijících zvířat (např. myší, ptáků atd.).
Příznaky: Na rohovce (vnější vrstvě) postiženého oka může být patrné zakalení. Kočka často přivírá postižené oko, které může slzet a být zarudlé nebo oteklé.
Možné příčiny: U venkovních koček může být způsobeno například poraněním větvičkou nebo trnem. Může také vzniknout při rvačkách mezi kočkami. Vždy k tomu může dojít, pokud není oční víčko dostatečně rychlé, aby oko ochránilo.
Příznaky: Kočičí stolice je tekutá až vodnatá, zapáchající a někdy nápadně zbarvená. Kůže kolem konečníku může být podrážděná.
Možné příčiny: napadení parazity, stres, alergie, infekce, potravinová intolerance
Příznaky: Často zcela bez příznaků nebo jen mírné příznaky onemocnění. Občas se může objevit průjem, mírná horečka a zvětšené lymfatické uzliny. U mladých nebo imunitně oslabených koček však může mít toxoplazmóza i smrtelný průběh.
Možné příčiny: Infekce parazity přímým nebo nepřímým kontaktem s infikovanými zvířaty (sdílení kočičí toalety). Požití ulovené kořisti.
Příznaky: Svědivé, zarudlé uši. Často jsou uši uvnitř velmi znečištěné.
Možná příčina: Roztoči Otodectes cynotis.
Příznaky: Kočka nadměrně ztrácí srst a na těle se jí mohou tvořit velké lysiny. Někdy je vypadávání srsti doprovázeno svěděním. Kočka si postižené místo nadměrně olizuje svou drsnou jazykovou papilou, čímž si může poškodit kůži a způsobit zarudnutí či rány.
Možné příčiny: napadení parazity, plísňové onemocnění, alergie, stres, nuda, nervozita, horečka, infekce, nedostatek živin, hormonální a metabolické poruchy.
Příznaky: Nejprve dochází ke změně chování a povahy. Kočka se stahuje do ústraní, stává se nepřiměřeně agresivní a vydává nečekané zvuky. Později se objevují poruchy polykání, kočka nadměrně sliní a může se u ní tvořit pěna kolem tlamy.
Možné příčiny: Infekce virem vztekliny, například v důsledku kousnutí infikovanými liškami nebo netopýry.
Příznaky: Během záchvatu je kočka obvykle několik sekund až minut v bezvědomí. V závislosti na intenzitě může zmateně klopýtat, nekontrolovaně škubat nohama, pěnit u tlamy nebo nedobrovolně vylučovat moč a stolici.
Možné příčiny: otrava, epilepsie, poranění hlavy, vzteklina nebo jiná infekce
Příznaky: Kočka močí častěji než obvykle a vylučuje malé množství moči, která může být zbarvená do hněda nebo červena. Často si vybírá měkký povrch, například polštář. Pokud tedy najednou začne močit na gauč, může to být způsobeno právě zánětem močového měchýře u koček. Močení může být tak bolestivé, že kočka při něm naříká.
Možné příčiny: močové kameny, písek v močovém měchýři, infekce
Příznaky: Postižená kočka je často apatická a nemá chuť k jídlu. V závislosti na typu zánětu se může objevit zvětšené břicho. Močení a vyprazdňování stolice může být bolestivé. Kočka může mít horečku a být letargická.
Možné příčiny: zranění, silné napadení parazity, virové nebo bakteriální infekce (např. FIP = felinní infekční peritonitida)
Příznaky: Kočka má potíže s dýcháním, je apatická a bez energie. Příznaky se výrazně projevují až ve chvíli, kdy onemocnění dosáhne pokročilého stádia.
Možné příčiny: tekutina v hrudní dutině, infekční nemoci
Příznaky: Kočky postižené gastritidou často ztrácejí chuť k jídlu. Často také zvrací potravu nebo žaludeční šťávy, zejména pokud delší dobu nejedly.
Možné příčiny: příliš dlouhé intervaly mezi krmením, příliš velké porce jídla, stres, nervozita, metabolické poruchy
Příznaky: Zubní kámen u kočky se objevuje na zubech, obvykle v blízkosti dásní, v podobě žlutohnědých usazenin. Někdy lze také pozorovat zarudnutí dásní v důsledku jejich zánětu.
Možné příčiny: Krmení nevhodnou stravou, která neposkytuje dostatečnou stimulaci pro žvýkání a tím i čištění zubů. Často také individuální predispozice.
Příznaky: Kočka vyvrhuje obsah žaludku. Zvratky mohou obsahovat zbytky potravy nebo krev. Někdy však zvrací pouze tekutinu.
Příčiny: nevolnost, onemocnění trávicího traktu (např. gastritida), metabolické poruchy, napadení parazity, infekce
Příznaky: Kočka postižená žloutenkou má žlutě zbarvené sliznice. Také bělmo očí a kůže může získat nažloutlý odstín.
Možné příčiny: otrava, zánět jater, poškození červených krvinek, problémy se žlučovými cestami