Pozor na výklopná okna! Mohou být nebezpečnou pastí pro kočky

Sklopná okna jsou pro kočky kouzelnou atrakcí. Umožňují jim vidět ven a mít tak vše pod dohledem. Zároveň se však mohou rychle stát zákeřnou a dokonce životu nebezpečnou pastí. Když je okno otevřené, kočka vidí v mezeře možný „východ“ mezi okenním rámem a okenním křídlem. Může tedy zkusit proklouznout, aby se dostala ven. Protože se však mezera směrem dolů výrazně zužuje, hrozí vysoké riziko, že zvíře uvízne a zůstane zaklíněné. To kočce může způsobit vážné zranění. Mazlíčka byste měli v takovém případě co nejrychleji vyprostit a neprodleně ho odvézt k veterináři.

Jaké zdravotní problémy mohou nastat?

Kočka, která uvízla v pootevřeném okně, se bude zkoušet sama vysvobodit. Snaha o různé pohyby, které by měly vést k vyproštění, a také samotná váha zvířete, ale obvykle způsobí, že se v okně ještě více zablokuje. Může se tak stát, že se kočičí tělo v oblasti mezi hrudním košem a pánví značně stlačí. V důsledku toho může dojít k masivnímu pohmoždění, které často vede k poranění tkání a orgánů. Nezřídka také dochází k poškození svalů a stlačení nervových drah a žil. Objevit se může také zranění páteře či kostí.

V místech přímého tlaku (tedy tam, kde okno kočku sevřelo) je zpravidla přerušeno zásobování krví. Toto přerušení pak mnohdy vede k vážnému neurologickému poškození v oblasti zadních končetin, které je obvykle spojeno s ochrnutím. Veterinární medicína v této souvislosti zavedla vlastní odborný termín – syndrom sklápěcího okna. Tento problém obvykle řeší majitelé mazlíčků, kteří nemají ochranné sítě do oken pro kočky.

Jak vyprostit kočku z okna?

Pokud zjistíte, že kočka uvízla ve štěrbině v dolní části okna, měli byste jednat okamžitě a zvíře vyprostit. Musíte být ale extrémně opatrní. Jednou rukou uchopte kočku pod hrudníkem a druhou nad břichem. Pak musíte mazlíčka opatrně zvednout. Měli byste ho však zvedat jen vždy několik centimetrů. A to do té doby, než kočku přemístíte do mezery, kterou ji lze opatrně vyndat ven. Protože si kočka mohla poranit páteř, vyvarujte se jakýkoliv trhavých pohybů. Pokud chcete mazlíčka uklidnit, zkuste na něj klidným hlasem mluvit.

Co dál?

Kočky jsou velmi citlivá zvířata a jen stěží dokážou člověku signalizovat, že mají bolesti nebo že jsou zraněné. Prodělaný šok a následně uvolněný adrenalin způsobují, že kočka po vyproštění z nebezpečné situace často zůstává klidná, nebo se dokonce schovává. Tím byste se však neměli nechat zmást.

V každém případě byste ale kočku měli okamžitě vzít k veterináři a nechat ji vyšetřit. Rozhodně zbytečně nečekejte, na pomoc už by mohlo být pozdě. Nejlepším řešením je kočku ihned po vyproštění pečlivě zabalit do deky a odnést k veterináři nebo na specializovanou veterinární kliniku. Pouze odborníci mohou spolehlivě posoudit, zda – a případně jak vážně – je zvíře zraněné. To platí zejména pro případné vnitřní poranění orgánů, vnitřní krvácení u kočky, případné známky ochrnutí a otřes mozku u kočky. Příznaky zranění mohou být často na první pohled nepatrné.

Během vyšetření může veterinář kočce podat infuzní roztok. Ten pomáhá stabilizovat její krevní oběh po značném šoku, který utrpěla v důsledku uvíznutí. Velmi často také odborník aplikuje kortizon. Tento hormon potlačuje zánět, který může být způsobený poraněním. Kromě toho také neutralizuje toxické produkty látkové výměny. Toxiny se tvoří velmi často, a to potom, kdy průtok krve umožní, aby se kyslík opět dostal do buněčné tkáně. V neposlední řadě veterinář při prvotním ošetření pravděpodobně podá kočce také vysokou dávku léku proti bolesti, aby zmírnil nepochybně přítomnou bolest a umožnil zvířeti si odpočinout. Další kroky léčby budou samozřejmě záviset na typu a závažnosti zranění. V některých případech je proto nutné zahájit několikaměsíční léčbu.

Jak léčit syndrom sklápěcího okna?

Často si lidé nejsou jistí tím, jak mluvit kočičí řečí, a chtějí individuální potřeby malých tygříků přetlumočit. A to proto, aby se naučili vše vnímat a mohli potřeby čtyřnohého parťáka zasadit do vlastního každodenního života. V každém případě je jasné, že kočkám vyhovuje více kratších her během dne a stejně tak častější a menší porce krmiva.

Pokud chcete mít s mazlíčkem spokojený život, měli byste také dodržovat jeho osobní hranice. Uvidíte sami, že dodržováním určitých pravidel zvládnete potřeby vaší kočky brzy začlenit do každodenního života.

Zkuste najít vhodnou kombinaci pozornosti, kterou věnujete kočce přes den plně věnovat. Zároveň však myslete i na možnost samostatných aktivit a krátkých interakcí. Co si pod tím představit? Pokud vám například při vaření přistane neuvařená špageta na podlaze v kuchyni (místo v hrnci) a začne se po ní kutálet, nechte si kočku hrát. Tento moment totiž chlupáč rád využije k lovení kořisti a na krátký okamžik ji bude pronásledovat.

Jak léčit syndrom sklápěcího okna?

Jak jsme již zmínili, syndrom sklápěcího okna je nejčastějším stavem, který se objevuje, když se kočka dostane do pasti. Jeho léčba se skládá ze dvou částí. V první fázi je kromě základního vyšetření hlavním cílem zmírnit bolest (po uvíznutí, či případném pádu kočky) a určit, zda jsou zadní končetiny ochrnuté a případně v jakém rozsahu. V naprosté většině případů léčba netrvá dlouho a není komplikovaná.

Druhá fáze léčby však trvá mnohem déle. Anatomie kočky je složitá a cílem fyzioterapie je obnovit pohyblivost zvířat. Veterinární výzkum ukázal, že přibližně tři čtvrtiny všech koček postižených tímto syndromem se díky sofistikované fyzioterapii plně zotaví. To znamená, že se čtyřnozí kamarádi mohou po léčbě pohybovat opět jako před nehodou. Také fyzioterapie probíhá ve dvou fázích. V první fázi se masírují především svaly zadních končetin. Tím se podpoří nejen prokrvení svalů, ale také se uvolní případné křeče a srůsty, které se v tkáni mohly vytvořit. Intenzita masáže svalů se přizpůsobuje citlivosti kočky na bolest.

Jakmile zvíře přestane trpět bolestí, následuje druhá fáze fyzioterapie. Terapeut nejprve protáhne a ohne zadní končetiny. Tím udržuje pohyblivost kloubů. Nakonec následuje aktivní pohybová terapie, při níž fyzioterapeut pomáhá kočce chodit. Využívá toho, že se zvíře snaží samo postavit na nohy.

Ve většině případů se používá polstrovaný box, do kterého fyzioterapeut kočku umístí. Vždy platí zásada, že aktivní pohyb je nejlepší zárukou k tomu, aby se zvíře opět dokázalo plně pohybovat. Chceme také zdůraznit, že fyzioterapii zvířat nemůžete provádět sami. Vždy se obraťte na odborníka. Můžete však být mazlíčkovi oporou. Hlavním cílem vždy je, aby se váš čtyřnohý parťák opět mohl plně pohybovat.

Pokud chcete zraněním předejít, podívejte se na nabídku sítí pro kočky nebo mříží do oken pro kočky. A pokud nechcete, nebo nemůžete navrtávat zeď, můžete využít oblíbenou variantu – ochrannou síť pro kočky bez nutnosti vrtání.


Mohlo by vás také zajímat: