
Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Chcete, aby měl váš mazlíček krásnou srst? Pak je třeba ji pravidelně upravovat. Zvýšenou péči je nutné srsti psa nebo kočky věnovat především v období její výměny. Zajímá vás, jak se o mazlíčka nejen v tomto období starat? Přečtěte si to v našem článku.
Na jaře a na podzim, kdy dochází k výraznějším změnám teplot, psi a kočky mění svou srst. Díky tomu může kůže volně dýchat a nová srst krásně dorůst. Pokud staré uvolněné chlupy zůstanou v srsti, může se stát, že se rychle zacuchají. Nejenže to nevypadá hezky, ale také může dojít k podráždění kůže a vzniku ekzému. Kočky se o sebe většinou postarají samy. Přesto má smysl, abyste je alespoň občas vyčesali. Můžete tak objevit klíšťata a další parazity, ale také skrytá zranění. Srst také vypovídá o zdravotním stavu kočky. Při ošetřování tak rychle odhalíte případné změny, které mohou signalizovat nemoc.
Náročnost péče o srst závisí do značné míry na její délce. U krátkosrstých plemen, jako jsou rotvajleři nebo kartouzské kočky, stačí odstranit uvolněné chlupy hřebenem přibližně jednou týdně. Během výměny srsti samozřejmě častěji.
Naopak u dlouhosrstých plemen, jako je mainská mývalí kočka, ovčácký pes bobtail nebo shih-tzu, je péče časově náročnější. Srst byste měli vyčesávat každé dva až tři dny, na jaře a na podzim dokonce denně. Taková péče zabere nějaký čas. Odstranění podsady totiž není mnohdy snadné. Existuje však mnoho sprejů a olejů, které se skvěle hodí pro dodatečnou péči o srst a chrání kůži například před lupy.
Když si vybavíte návštěvu v salonu se svým psem nebo kočkou, možná se některým lidem vybaví představa obarvené srsti nebo namalovaných drápků. To ale neplatí.
U některých plemen má návštěva salonu smysl jednou až dvakrát ročně. Pomocí speciálních střihacích strojků v salonu mazlíčkům odstraní nepříjemné uzlíky ze zamotaných chlupů mnohem lépe než při domácím několikahodinovém kartáčování. Zkušený personál navíc ví, jak mazlíčkům srst nejlépe rozčesat, a proto to pro ně není tolik stresující. Plemena, jako jsou knírači či jezevčíci, je dobré u odborníka také ostříhat. Uvolněné chlupy se tak odstraní buď strojkem nebo prsty.
Po výměně srsti je však třeba dbát na to, aby se zvíře zejména v letních měsících nespálilo. Není totiž ještě chráněno hustou srstí. Psy s hustou srstí, jako jsou například bernští salašničtí psi, totiž srst zase chrání.
Na trhu je dnes spousta kartáčů a hřebenů. Vybrat si z široké nabídky ten nejlepší může být mnohdy oříšek.
Kočky často nepatří mezi nadšence, pokud jde o péči o srst. To může být způsobeno například nesprávným výběrem kartáče, který může kočku škrábat, nebo ji být zkrátka nepříjemný. Kartáč s přírodními štětinami je naopak měkký a příjemně klouže po srsti. Uvidíte, že si ho kočka zamiluje.
Pokud máte krátkosrstého psa, který nemá v oblibě hřeben ani kartáč s tvrdými štětinami, zkuste vyčesávací rukavici. Krásně s ní namasírujete psa, podpoříte jeho krevní oběh a pomocí gumových výčnělků odstraníte uvolněnou srst a nečistoty.
U dlouhosrstých i krátkosrstých mazlíčků oceníte FURminator, kterým skvěle odstraníte uvolněné chlupy, aniž by došlo k poškození vrchní vrstvy srsti. Váš chlupáč tak bude vypadat upraveně a vzorně. Na dlouhosrstého psa můžete použít kovový hřeben. A pokud má pes zplstnatělou srst, oceníte speciální kartáče. Ty jsou ideální k jednoduchému rozčesání vrchní srsti i podsady.
Novinkou na trhu je ionizační čisticí kartáč. Je napájený z baterie a vytváří elektrické a současně antistatické magnetické pole, funguje tedy jako vysavač. Přitahuje nečistoty a uvolněné chlupy. Díky oddělovací destičce lze pak zachycené chlupy rychle odstranit. Kromě toho kartáč odstraňuje také nepříjemný zápach srsti – ionty se spojí s těmi špatnými, čímž je neutralizují.
A když už mluvíme o zápachu – čtyřnohého parťáka koupejte jenom v případě, kdy je to nevyhnutelné. Psa umyjte například v momentě, kdy se vyválí v něčem, co opravdu zapáchá. Vždy však použijte speciální šampon pro psy, který je obzvláště jemný a šetrný k citlivé pokožce.