Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Ať už se jedná o koťata s rodokmenem, nebo o nalezence z útulku, koťata si svou hravostí a roztomilým kukučem získají srdce snad každého člověka. Malí tygříci však v žádném případě nejsou miniaturní verzí dospělých sametových tlapek. Mají totiž zvláštní potřeby a musí se toho ještě hodně naučit, aby se ve světě dokázali prosadit. Jak pomoci kotěti k bezproblémovému startu do šťastného kočičího života? Poradíme vám.
Obsah
Obsah
Koťátko byste si měli domů přivést ve věku dvanácti týdnů. Doba strávená s kočkou a dalšími sourozenci z vrhu je obzvláště důležitá. Právě v tomto čase se totiž rozvíjí motorické schopnosti a sociální chování. Zodpovědní chovatelé nikdy nedávají koťata pryč dříve než v tomto věku, a to právě z důvodu správného vývoje kotěte. A jak poznat stáří kotěte? Zkušený chovatel vám veškeré informace o mazlíčkovi předá. A to platí i při výběru mazlíčka z útulku.
Jen málo koček je samotářských. Je jasné, že jako člověk úplně nemůžete kotěti nahradit kontakt s jinými kočkami. Proto se zamyslete nad tím, zda nechcete pořídit hned dvě koťata – nejlépe vrstevníky. Především kočky, které žijí uvnitř, obvykle potřebují další parťáky. Vždy však záleží na plemeni.
Před pořízením mazlíčka byste si měli předem zjistit, co dané plemeno vyžaduje. Existují například kočky, které mohou spokojeně žít uvnitř. Na druhou stranu jsou však i kočky, které potřebují přístup ven. Ve druhém případě pak budete řešit, jak zvyknout kotě na zahradu. Vždy platí, že ať už budete mazlíčka učit cokoliv, zkoušejte vše postupně.
Před příchodem mazlíčka domů si zjistěte, co může jíst kotě a čemu se naopak vyhnout. Specializované obchody nabízejí krmiva pro koťata, která zohledňují jejich zvláštní nutriční potřeby. Pro výživu koťat jsou důležité výrobky, které obsahují lehce stravitelné a kvalitní živočišné bílkoviny, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a také vitamíny. Produktové řady pro koťata to obvykle zohledňují. Malým tygříkům od čtvrtého měsíce rozdělujte krmnou dávku zpočátku na pět porcí. Postupem času snižte na tři porce.
To platí i v případě, že koťata ještě donedávna dávala přednost mléčným výrobkům. Mějte však na paměti, že koťata nesmí pít kravské mléko. Mnoho koček má potíže s trávením mléčných výrobků a mohou tak dostat průjem. Příležitostně můžete nabídnout kotěti speciální kočičí mléko. Mléko je ale potrava, nikoliv nápoj. K uhašení žízně je vhodná voda. Dbejte proto na to, aby ji kočka měla k dispozici nepřetržitě.
Někdy se stává, že koťata skončí v péči člověka dříve, než by měla být odstavena. Pokud koťata z jakéhokoliv důvodu osiřela a vy za ně musíte převzít odpovědnost, budete v prvních týdnech potřebovat speciální mléko pro odchov koček jako náhradu za mateřské mléko. To budete muset koťatům podávat v lahvičce v pravidelných intervalech.
Přibližně od pátého týdne života začínají koťata přijímat pevnou stravu. Abyste koťatům ulehčili přechod z mateřského mléka na pevnou stravu, doporučujeme podávat kašovitou směs speciálního mléka a teplé vody s trochou kaše a krmiva pro koťata. Aby si malí tygříci zvykli na přechod od dudlíku nebo lahve k misce, zkuste jim prvních několik dnů podávat stravu na lžičce tak, aby ji měli ve výšce jejich nosu. Brzy si na to zvyknou. Tuto dětskou stravu by měla mít zvířátka neustále k dispozici, a to přibližně do čtyř měsíců věku. Je to osvědčený způsob, jak se starat o kotě bez matky – kočky. Péče o kotě je náročná, ale uvidíte, že se vám vyplatí.
Koťata potřebují ke hře spoustu podnětů. To je důležité proto, aby byl malý tygřík fit a aktivní. Pokud navíc s koťátkem budete trávit dostatek času už v raném věku, vybudujete si dobré základy pro společný vztah. Dbejte na to, aby nebyly hračky pro kočku příliš malé – mohla by je totiž spolknout. Velmi oblíbené jsou míčky na pamlsky, které pomáhají rozvíjet kočičí instinkt ke hře. Kočka navíc při hraní získává odměnu. Těmito hračkami můžete mazlíčka zaměstnat i v dospělosti.
Mezi třetím a šestým měsícem života se koťata přezubují a prořezávají se jim nové zuby. V tomto období je pro kotě úlevou, když může něco okusovat. Dbejte na to, aby měl tygřík vždy k dispozici vhodné kousátko. Jinak bude chtít řádit na čalounění i botách.
Koťata si budou hrát se vším, co šustí, píská nebo se hýbe. Je jedno, zda se jedná o „opravdové“ hračky nebo předměty denní potřeby. Buďte však opatrní. Hračky připevněné na stuhách nebo drátech, míčky z hliníkové fólie a klubíčka vlny byste měli nechávat kotěti pouze v případě, že na něj budete po celou dobu dohlížet. Jinak hrozí nebezpečí, že se kotě zamotá a vážně se zraní, nebo dokonce uškrtí.
Kočky jsou považovány za obzvláště čistotné. Jak ale mají koťata vědět, co je kočičí toaleta a jak ji používat? Naštěstí se často řídí instinktem a rychle se naučí, kde mají vykonat svou potřebu. Pamatujte však na to, že výchova kotěte může nějakou dobu trvat. Může se proto stát, že kotě v neznámém prostředí nenajde svůj záchod dostatečně rychle, nebo si včas neuvědomí, že musí jít na toaletu, a stane se mu nehoda. V takovém případě ho rozhodně nekárejte a ani netrestejte. Trpělivě mu ukažte, kde najde kočičí toaletu. Kotě si na to rychle zvykne. Mimochodem – ideální variantou je toaleta s bočním vchodem.
Už odmalička je dobré učit kotě, jak pečovat o srst. Zejména pokud se jedná o plemeno s delší srstí. Když budete česat kotě pravidelně měkkým kartáčem či hřebenem, bude si mazlíček péči o srst užívat. Díky tomu se vyhnete případným problémům. Divoká honička, která by skončila sevřením kočky v „kleštích“ a poškrábanýma rukama, by znamenala pouze stres pro vás i vašeho mazlíčka. Důležitá je také kontrola zubů, očí a uší. Tyto rutinní kontroly zkuste s kotětem pojmout formou hry. Je to skvělý způsob, jak naučit kotě, aby neuteklo ve chvílích, kdy s ním potřebujete manipulovat.
Všechny kočky se rády uchylují na místo, kde se mohou schovat, nebo si rády zalezou do pelíšku. Zatímco dospělé kočky si rády vybírají vyšší patra škrabadel, nebo si rády zalezou na skříň, koťátkům raději připravte pelíšek na zemi. Vyhnete se tak nepříjemným pádům ve chvíli, kdy se malý tygřík probudí a ve spěchu bude chtít změnit polohu spánku. Koťata ještě nemají plnou kontrolu nad vlastním tělem a navíc neumí tak dobře skákat.
I malé kotě ale potřebuje škrabadlo, na kterém by mohlo lézt, skotačit a brousit si drápky. Škrabadla a odpočívadla fungují jako hřiště a jsou nepostradatelná pro rozvoj motorických schopností.
Socializace kotěte je důležitá. Na návštěvu veterináře byste proto měli mazlíčka připravit. Nejlepším způsobem je dát kočku do přepravního boxu, který můžete snadno otevřít seshora. Veterinář si pak může kotě bezpečně z přepravky vyndat. Díky tomu nebude mazlíček z nové situace v takovém stresu.
Zejména v prvních měsících života je návštěva veterináře opravdu podstatná. Aby byl váš mazlíček zdravý, neměli byste opomenout řadu zdravotních kontrol a očkování. Pokud si tyto rady vezmete k srdci, zajistíte zvířátku skvělý start do vašeho společného života.