Jak pečovat o chrup kočky?

Může kočku bolet zub? Je potřeba mazlíčkovi čistit zuby? A jak vlastně pečovat o zdravé zuby malého tygříka? Kolem tohoto tématu panuje mnoho mýtů. Objasníme vám pět nejčastějších mylných představ o péči o chrup kočky. 

Kdyby měla kočka zubní nebo parodontální onemocnění, všimnuli byste si toho

Většina páníčků se domnívá, že kdyby jejich kočka měl měla bolavý zub nebo parodontální onemocnění, dala by najevo (například při jídle), že ji něco trápí. Kočky ale trpí tiše. A zpravidla jedí, dokud mohou – a to i přes velké bolesti. Co mnozí páníčci ale nevědí je, že více než polovina koček má zubní plak, kámen nebo FORL (felinní odontoklastické resorpční léze). Může je tedy trápit vše od zánětu dásní přes úplný parodont, malý kaz až po zlomený zub. 

Zubní plak a zubní kámen je možné léčit, FORL ale nikoliv. A právě z toho důvodu jsou důležité pravidelné prohlídky u veterináře a správná péče o chrup kočky.

Cukr způsobuje zubní kaz. Je to stejné i u koček?

I to je jenom mýtus. Zubní kaz totiž zpravidla nehraje u koček žádnou roli. A to zejména proto, že cukr (lépe řečeno třtinový cukr) je ve většině kočičích krmiv obsažen jen ve velmi malém množství. V každém případě byste však měli dbát na správný výběr kvalitního krmiva. Způsobů, jak krmit kočku, je hned několik. Vyzkoušet můžete buď suché, nebo mokré krmivo. 

U koček se můžete setkat s bolestivým onemocněním FORL, které ničí zuby. Laiky je toto onemocnění mylně považováno za zubní kaz, a proto se dříve nazývalo právě jako „kočičí kaz“. 

Veterinář sice dokáže snadno rozpoznat, zda se jedná o FORL, toto vyšetření se však zpravidla provádí pouze v anestezii. 

Čištění zubů u kočky je nemožné

Připravte se na to, že se při péči o kočky budete muset obrnit velkou trpělivostí a vytrvalostí. Pokud ale začnete s nácvikem už v raném věku, máte téměř vyhráno. Uvidíte sami, že se péče vyplatí. Čištění zubů kočky je navíc nejúčinnějším způsobem prevence tvorby zubního kamene u kočky, ale také plaku. A jak čistit kočce zuby? Vždy dbejte na to, abyste používali zubní pastu a kartáčky vhodné pro mazlíčky.

Při očkování veterinář zjistí případné problémy se zuby

Odhalit problémy se zuby může být často problematické i pro veterináře – specialistu na kočky. Kočky totiž umí problémy velmi dobře skrývat, a to zejména v tlamě. Pravidelnou a intenzivní kontrolu ústní dutiny je ale možné provádět u kočky pouze v anestezii. Spolupráce majitele kočky a veterináře je proto velmi důležitá pro včasné odhalení onemocnění dutiny ústní a parodontu. Z toho důvodu byste měli veterináře vždy informovat o jakýchkoliv změnách stravovacích návyků, ale také celkového chování kočky. A to i v případě, že se by se vám tyto změny zdály nepatrné. V opačném případě byste mohli kočce zadělat na pořádné problémy. 

Veterináře také můžete bez obav zeptat na různé otázky: Proč mě kočka kouše? Vybrali jsme správné krmivo? Pečujeme správně o její chrup? Žádná otázka není špatná. 

bogadent Anti-Plaque Finger pro kočky 1 ks
bogadent Anti-Plaque Finger pro kočky 1 ks
199,00 Kč
bogadent Anti-Plaque Finger pro kočky 1 ks
beaphar zubní gel pro psy a kočky, 100 g
beaphar zubní gel pro psy a kočky, 100 g
179,00 Kč
(1 790,00 Kč / 1 kg)
beaphar zubní gel pro psy a kočky, 100 g
beaphar sada pro péči o zuby (zubní pasta a kartáček)
beaphar sada pro péči o zuby (zubní pasta a kartáček)
179,00 Kč
(1 790,00 Kč / 1 kg)
beaphar sada pro péči o zuby (zubní pasta a kartáček)
Trixie Matatabi žvýkací tyčinky 10 g
Trixie Matatabi žvýkací tyčinky 10 g 10g
Jsou k dispozici varianty
59,00 Kč
(5 900,00 Kč / 1 kg)
Trixie Matatabi žvýkací tyčinky 10 g

Kočky mají 7 životů. Snadno se tak vypořádají se zubními problémy

Jak již bylo zmíněno, FORL je jedním z nejbolestivějších stavů, které kočka může prožívat. Majitelé koček by proto tento stav neměli podceňovat. Pravidelné a intenzivní prohlídky u veterináře totiž mohou včas odhalit případné problémy – a to například zkažené zuby u kočky. Bakterie v tlamě kočky navíc mohou způsobit vážné poškození orgánů, a tomu byste se měli snažit vždy předcházet. Svou kočku proto pozorně sledujte, abyste mohli včas rozpoznat a léčit případná onemocnění zubů nebo parodontu. Určitě totiž nechcete, aby kvůli nedostatečné péči zůstala vaše kočka bez zubů.  

Pokud si všimnete, že kočkám vypadávají zuby, nemusíte se hned děsit. Může to být způsobeno například přezubováním, ke kterému dochází ve věku 4 až 6 měsíců. Nejdříve má kočka mléčné zuby a až potom jí narostou zuby trvalé. 

Chcete se dozvědět další tipy a rady z kočičího světa? Přečtěte si naše další články. Poradíme vám, jak správně pečovat o srst mazlíčka, jak vybavit domácnost před příchodem nového člena rodiny, ale také, jak krmit kotě. 


Mohlo by vás také zajímat: