Onemocnění močových cest u kočky

Dnes vás pravděpodobně ani nenapadne, že předkové koček kdysi žili na poušti. Kočky, které Egypťané považovali za posvátné, se vydaly na vítězné tažení z neúrodných oblastí chudých na vodu do našich domovů a samozřejmě srdcí. Teprve na druhý pohled si možná všimnete jedné vlastnosti, kterou si naše kočky z této doby zachovaly: málo pijí.

To, co bylo v době života na poušti velkou výhodou, má dnes často vážné následky. Kočky velmi silně koncentrují moč, aby snížily potřebu vody. Pravděpodobnost, že se onemocnění či zánět močových cest u kočky objeví, je proto mnohonásobně vyšší než u psů.

Nejčastější onemocnění koček

Ze všechno nejdříve bychom vám chtěli poskytnout stručný přehled o struktuře močových cest. Patří sem obě ledviny, močovody, močový měchýř a močová trubice. Nejdůležitějším úkolem ledvin je filtrovat škodlivé látky z krve. Ty se pak vyplavují močí. Moč se tedy produkuje v ledvinách a odvádí se skrze močovody do močového měchýře (každá ledvina má jeden močovod). Ten slouží jako zásobárna moči do chvíle, než se moč vyloučí močovou trubicí.

Onemocnění močových cest od sebe vždy nelze snadno odlišit. Jedno onemocnění totiž může vést k druhému a přechody mezi nimi jsou často plynulé. Abychom vám usnadnili orientaci, sepsali jsme pro vás přehledný seznam. Pokud máte podezření například na onemocnění ledvin u koček, nebo potřebujete radu ohledně vašeho mazlíčka, obraťte se na veterináře.

Močové kameny (urolitiáza)

V závislosti na umístění močových kamenů se můžete setkat buď s ledvinovými kameny, nebo s kameny v močovém měchýři. Jejich tvorba v moči je ovlivněna mnoha okolnostmi. Nejprve se tvoří drobné krystalky, které se pak mění ve větší kameny. Nejdůležitějšími faktory jsou koncentrace kamenotvorných látek a hodnota pH (acidobazický poměr) moči. Nejčastějšími močovými kameny u koček jsou struvitové kameny, hned po nich následují kalcium-oxalátové kameny.

Struvit se tvoří především v zásadité moči, zatímco oxalát vápenatý se tvoří v kyselé moči. Proto byste se měli čas od času preventivně ujistit, zda je hodnota pH moči vaší kočky v normě. To může být ovlivněno například krmivem. Kromě toho je třeba zabránit nadměrnému příjmu minerálních látek. Možným důsledkem močových kamenů může být také zánět močového měchýře. Veterinář pak na základě vyšetření moči posoudí typ a četnost krystalů a následně stanoví diagnózu.

Zánět močového měchýře (cystitida)

Zdravý močový měchýř slouží k uchovávání moči vyprodukované ledvinami do doby, než je potřeba se vymočit. Pokud je organismus podrážděný bakteriální infekcí nebo močovými kameny, dochází k nepříjemnému zánětu močových cest u kočky. A to není příjemné ani pro kočku, ani pro jejího majitele. Kočky trpící zánětem totiž při močení dávají přednost měkkým povrchům. Polštáře, pohovky nebo postele se proto často přemění v záchod. V případě, že kočka čurá mimo záchod, je dobré mít po ruce různé dezinfekční prostředky, odstraňovače zápachu a spreje proti skvrnám.

Pokud kočka čurá krev, měli byste zpozornět. Je to také jeden z příznaků infekce. Kromě toho kočka často močí. Abyste zajistili vhodnou léčbu, je třeba zjistit příčinu zánětu.

Chronické selhání ledvin

Skutečná příčina selhání ledvin u koček zůstává často neznámá. Existuje však mnoho příčin jeho vzniku, které ale hrají svou roli: toxiny, mechanické vlivy, vrozené vady, predispozice konkrétních plemen, infekce nebo močové kameny. Tento seznam by mohl klidně pokračovat, je totiž téměř nekonečný.

Na této nemoci je velmi smutné to, že ji veterinář často rozpozná až ve velmi pokročilém stádiu. A v tu chvíli může dojít ke ztrátě více než 50 % funkce ledvin. Teprve poté se objeví u nemocné kočky příznaky a změny krevního obrazu. V této fázi lze pak konečně rozpoznat renální insuficienci. Obrazně řečeno, jedna ze dvou ledvin v tomto okamžiku nefunguje.

„Jak poznám, že je kočka nemocná?“ Možná si někdy tuto otázku sami pokládáte, protože nechcete nic zanedbat. Příznaky onemocnění ledvin mohou být různé. Jedná se například o nechutenství, úbytek hmotnosti, zvýšenou potřebu pití a častější močení. Kočky, které trpí onemocněním ledvin, mají často typický zápach moči. Pokud kočka onemocní, je nezbytné jí dopřát vhodnou léčbu. Správná péče o kočku je důležitá pro zajištění dobré kvality jejího života. Toto onemocnění je ale často život ohrožující a nikdy ho nelze vyléčit. Právě proto je lepší přijmout preventivní opatření.

FLUTD (onemocnění dolních cest močových)

FLUTD je zánětlivé onemocnění dolních močových cest. Je spojeno s dysfunkcí močových cest. Postižené kočky velmi trpí a někdy dokonce při močení „křičí“ bolestí. Může se proto stát, že kočka málo močí, nebo se mnohdy nemůže vymočit vůbec. Příčinou je ucpání močové trubice. V tomto případě situaci rozhodně nepodceňujte a vezměte kočku okamžitě k veterináři. Toto onemocnění častěji postihuje kocoury. Jejich dolní močové cesty jsou totiž podstatně užší a delší než u koček. „Jak poznám, že má kočka zánět močových cest, nebo že trpí jiným onemocněním?“ Pokud si nejste jistí a máte podezření, že má vaše kočka problém s močovými cestami, doporučujeme vzít svého domácího mazlíčka k veterináři. Ten chlupáče důkladně vyšetří a v případě potřeby navrhne vhodnou léčbu. V ideálním případě můžete přinést do ordinace vzorek moči. Kromě toho veterináři také popište, jak často močí kočka.To mu může pomoci diagnostikovat daný problém.

Animonda Integra Protect na ledvinové problémy, s kuřecím masem
Animonda Integra Protect na ledvinové problémy, s kuřecím masem ...
Jsou k dispozici varianty
429,00 Kč
(268,13 Kč / 1 kg)
Animonda Integra Protect na ledvinové problémy, s kuřecím masem
Happy Cat Sensitive Urinary Control
Happy Cat Sensitive Urinary Control 1,3 kg
Jsou k dispozici varianty
259,00 Kč
(199,23 Kč / 1 kg)
Happy Cat Sensitive Urinary Control
Kattovit Feline Diet Niere/Renal
Kattovit Feline Diet Niere/Renal 4 kg
Jsou k dispozici varianty
229,00 Kč
(183,20 Kč / 1 kg)
Kattovit Feline Diet Niere/Renal
KATTOVIT Feline Diet Urinary telecí
KATTOVIT Feline Diet Urinary telecí 12 × 85 g
Jsou k dispozici varianty
249,00 Kč
(244,12 Kč / 1 kg)
KATTOVIT Feline Diet Urinary telecí

Prevence onemocnění močových cest

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, aby byla vaše kočka dlouho fit a také zdravá. Při výběru mazlíčka se nejdříve ujistěte, že pochází ze zdravé chovné linie. Měli byste se také vyvarovat nadváhy. Nejdůležitějšími faktory prevence jsou však správný příjem vody a výběr vhodného krmiva.

Správný pitný režim

Jako majitelé koček byste měli vždy dbát na to, aby váš mazlíček dostatečně a pravidelně pil. Normální příjem vody u koček je přibližně 50 mililitrů vody na kilogram tělesné hmotnosti denně. Pokud kočka pije více, je to dobré pro zdraví jejích močových cest.

Je dobré, abyste věnovali pozornost pitnému režimu svého domácího mazlíčka. Má vaše kočka ráda tekoucí vodu a pije ráda například z kohoutku? Pak by ji mohla zaujmout fontána, která by kočce pomohla zvýšit příjem vody. Bublání a šplouchání probudí ve vašem mazlíčkovi zvědavost a přiměje ji k pití.

Dává vaše kočka přednost odstáté vodě? Pak jí vyhovte. Dbejte však na to, aby byla miska vždy čistá. Misku důkladně umývejte alespoň jednou týdně. Misku na vodu umístěte alespoň dva metry od misky na krmivo. Kočky se často bojí, že by starší krmivo mohlo vodu kontaminovat. A proto nemusí chtít pít, pokud budou mít misky na vodu a krmivo těsně vedle sebe.

Vyšší příjem vody můžete podpořit také pořízením několika různých misek a fontán po celém bytě. Zpozornět byste měli v případě, pokud má vaše kočka neobvyklou žízeň. Může se totiž jednat o příznak již existujícího onemocnění močových cest nebo metabolického onemocnění. Pokud máte pochybnosti, poraďte se s veterinárním lékařem.

Úprava krmiva

Ať už krmíte svého mazlíčka konzervami, kapsičkami nebo granulemi, vždy dbejte na správnou hygienu. Předejdete tak různým onemocněním, které mohou být způsobené zkaženými potravinami. Příjem vody lze zvýšit také výběrem vhodného krmiva. Mokré krmivo obsahuje více vody než suché krmivo. Suché krmivo je ale také vhodnou volbou. Pomáhá udržovat vyváženou hladinu pH v moči. Zároveň neobsahuje velké množství minerálů, které způsobují vznik močových kamenů. Koneckonců je třeba zabránit nadměrnému přísunu těchto látek.

Doplňkové krmivo: pasty pro kočky

Speciální krmiva obsahují regulační složky, které pomáhají udržovat přirozenou rovnováhu v moči a zároveň pomáhají pečovat o močové cesty. V naší nabídce najdete například chutné pasty, které můžete přidávat jako doplněk ke krmivu. Kromě toho můžete kočce podávat speciální krmivo na citlivé močové cesty. Tímto způsobem můžete pomocí vhodně zvoleného krmiva předcházet problémům s močovými cestami.

Pokud však vaše kočka už trpí onemocněním močových cest, měli byste jí krmit speciálním dietním krmivem, které vám doporučí veterinář na základě individuálních potřeb vašeho mazlíčka. Tuto dietu byste kočce měli dávat pouze na doporučení veterináře, nikdy ne jen jako preventivní opatření.

Onemocnění močových cest: lepší prevence než následná léčba

Zánět močových cest u kočky je dlouhodobé onemocnění, které často způsobuje mazlíčkovi velkou bolest. Už při prvních příznacích byste měli vyhledat veterinárního lékaře. Mějte ale na paměti, že ne všechna onemocnění močových cest jsou léčitelná. Proto byste měli dbát na prevenci. Správnou motivací k pitnému režimu a vyváženou stravou můžete kočce pomoci udržet si pevné zdraví.


Mohlo by vás také zajímat: