Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Jak zajistit bezpečnost kočky na balkoně? Nejlepším způsobem je ochranná síť pro kočky na balkon (případně sítě do oken pro kočky). Díky této vychytávce umožníte mazlíčkovi, aby si mohl užívat první sluneční paprsky na čerstvém vzduchu. Poradíme vám, jak zabezpečit balkon tak, aby vyhovoval nejen kočce, ale také vám.
Nebezpečí číhá na kočky všude – a to i na balkoně. Prosluněný výlet se totiž může rychle změnit v nebezpečnou výpravu. Pamatujte, že kočičí instinkt může vést až k nehodě. Například pouhé cvrlikání ptáků nebo šustění v křoví může způsobit i pád kočky z balkonu. Aby se výlety do přírody neproměnily v riziko, měli byste balon zajistit tak, aby byl pro kočky bezpečný.
Ochranná síť je ten nejlepší způsob, jak můžete zabránit nebezpečnému šplhání a nepříjemným pádům kočky. Síť ale určitě neinstalujte jen tak. Pokud bydlíte v pronajatém bytě, měli byste před její instalací požádat pronajímatele o povolení. Závisí totiž na jeho rozhodnutí, zda síť nebude na domě vadit a zda nenaruší celkový vzhled budovy. Pak už můžete začít přemýšlet nad tím, jak připevnit síť na balkon.
Sítě pro kočky najdete v různých barvách i provedeních. Vždy se ujistěte, že jste pořídili správnou velikost. V případě, že byste koupili příliš malou (nebo naopak velkou) síť, mohla by kočka nalézt skulinu a z balkonu utéct.
Dbejte také na to, aby byla velikost ok u sítě přizpůsobena velikosti vaší kočky. Malá oka mívají zpravidla 2,5 až 3 centimetry, větší pak 4 až 5 centimetrů. Orientačně lze říci, že pokud se hlava vaší kočky nevejde do ok, můžete ji považovat za bezpečnou. V opačném případě může váš mazlíček proklouznout, nebo se v nejhorším případě vážně zranit, či dokonce udusit. Při úrazu by mohlo dojít například k vnitřnímu krvácení kočky. Je proto rozhodně lepší zabezpečit balkon tím nejlepším způsobem, než přemýšlet, kolik životů má kočka, nebo jak vypadá otřes mozku u kočky. Příznaky mohou být totiž různé.
Důležitý je také výběr materiálu. Ujistěte se, že je ochranná síť vyrobena z pevného materiálu. Pokud sáhnete po sítích z polypropylenu nebo nylonu, měla by být tloušťka příze přibližně 0,9 až 1,2 milimetru. Kromě toho byste měli přihlédnout také k tomu, že je síť odolná proti povětrnostním vlivům a UV záření.
Pokud se obáváte, že by vaše kočka mohla síť poškodit, zaměřte se na sítě s vetkaným nerezovým drátem. Budete tak mít jistotu, že se síť neprotrhne.
Uvidíte, že po několika malých úpravách se z obyčejného balkonu stane hřiště pro kočičí dobrodruhy. Rozsah vybavení a dalších doplňků samozřejmě závisí také na tom, jak velký máte balkon. Obecně ale platí, že i na ten nejmenší balkon byste měli umístit vyvýšenou pozorovatelnu. Kočky mají rády vše na očích. A kromě toho také milují odpočinek, hraní a sledování okolí z výšky. Při výběru takového místa dbejte na to, aby kočka nebyla stále na slunci, ale ani ve stínu. Zkuste zkrátka najít vyváženou kombinaci.
Můžete se také poohlédnout po malých kládách v lese, které pak pevně upevníte ke zdi. Nejenže vypadají ve voliéře pro kočky na balkoně hezky, ale také skvěle poslouží k tomu, aby si kočka měla kde obrousit drápky. Kočičí žebřík nebo kočičí schůdky usnadní mazlíčkovi přístup na další místa a poskytnou mu další prostor na dovádění a lezení.
Co by to bylo za kočičí ráj bez malého minibaru? Zejména v létě byste měli ve výběhu pro kočky dbát na pravidelný přísun čerstvé pitné vody a krmiva. Suché krmivo je v teplých měsících lepší volbou než mokré, protože se na slunci a v horku tak rychle nezkazí. Pokud máte dostatečně velký balkon, můžete také zvážit, zda do voliéry neumístíte malou travnatou plochu, pískoviště nebo vodní atrakce. Zkuste kočce poskytnout více možností, jak se zabavit. Můžete například vložit pingpongové míčky do vody. I taková maličkost kočku zabaví.
Pamatujte, že příčinou vážných nehod koček je často nedostatečné zabezpečení balkonu. Úskalím ale mohou být také balkonové rostliny. Některé z nich totiž mohou být pro kočky jedovaté, a proto byste se jim měli rozhodně vyhnout. Kočičí tráva je naopak pro chlupáče vítaným pamlskem. Tráva je navíc opravdu zdravá – podporuje trávení a pomáhá sametovým tlapkám zbavit se nepříjemných bezoárových koulí.
Voňavé bylinky, jako je levandule, šalvěj, tymián nebo máta, kočkám taky neuškodí. U všech ostatních rostlin byste ale měli být na pozoru a vždy si předem zjistit, zda jsou pro vaši kočku skutečně bezpečné.
K čemu je vám ten nejkrásnější kočičí ráj na balkoně, když ho vaše sametová tlapka nemůže využít, když nejste doma? Tento problém můžete snadno vyřešit pomocí šikovných dvířek. Váš mazlíček tak bude mít vždy na výběr, zda půjde prozkoumat terén, nebo zůstane v teple domova. A to i bez toho, aniž byste kočce museli dělat vrátného. Před instalací dvířek pro kočku se ale vždy nejdříve zeptejte pronajímatele, ať mu nepřipravíte nepříjemné překvapení.
Jak vidíte, fantazii se meze nekladou! S trochou vynalézavosti tak můžete pro své mazlíčky vytvořit skvělé hřiště, které bude zároveň dostatečně bezpečné. Vaše kočka si tak bude moci užívat sluníčka na balkoně, a to i o samotě.