Jak chránit kočku před parazity?

Kočičí paraziti rozhodně netrápí jen majitele venkovních koček, ale také těch bytových. Tyto potvůrky totiž mohou napadnout každého mazlíčka. Jaký je ale nejlepší způsob, jak na ochranu koček před klíšťaty a dalšími parazity? Poradíme vám v našem článku.

Kteří paraziti nejčastěji napadají kočky?

Mazlíčkům často komplikují život kočičí červi, giardie a také klíšťata. Kromě toho se ale můžete setkat také s dalšími roztoči, všenkami nebo blechami. Jak poznat, že má kočka problém? Příznaky se mimo jiné liší v závislosti na rozsahu napadení.

Červi

Volně žijící kočky mívají zpravidla častěji problém s napadením červy. Že jsou na obzoru potíže, poznáte zejména tak, že kočka zvrací a má průjem. Kromě toho kočka hubne.

Giardie

Giardie mohou mazlíčkovi pořádně zaneřádit střeva. Pokud si všimnete kočičího průjmu, mohou být problémem právě tito paraziti. Giardie se přenášejí vzájemným kočičím olizováním, kontaktem s výkaly jiných zvířat, ale i tím, že se zvíře napije z vodního zdroje, který je infikovaný.

Klíšťata

Klíšťata bohužel známe všichni. Problém s nimi mají zejména venkovní kočky, které je znovu a znovu přináší domů. V ideálním případě byste měli mazlíčka denně kontrolovat. Vyplatí se mít také po ruce speciální háčky nebo pinzety na klíšťata – díky nim roztoče snadno odstraníte. Důležitá je také prevence. Přemýšlíte, co na klíšťata u koček funguje? Prohlédněte si naši nabídku a vyberte kočce nejlepší přípravky proti hmyzu.

Blechy

Blechy jsou opravdu malí živočichové, které často dlouhou dobu přehlížíme. Poznáte je ale tak, že se kočka škrábe. Bleší kousnutí totiž opravdu svědí. Měli byste vědět, že samičky blech kladou až 30 vajíček denně. Čím dříve kočičí blechy objevíte, tím lépe. Stejně jako u klíšťat je důležité použít správné přípravky, které vám v boji proti parazitům pomohou.

Roztoči

Malí tygříci se také velmi často potýkají s roztoči – obvykle se jedná o ty ušní. Roztoči se přenášejí z jedné kočky na druhou, přenašeči ale mohou být i psi. Mazlíčkům byste proto měli uši pravidelně kontrolovat a pozorovat, zda v nich nemají malé bílé skvrnky a černou krustu.

Pokud patříte mezi ty, kteří mají alergii na roztoče a pozorujete u sebe typické příznaky, buďte při kontrole a úklidu obzvláště opatrní.

Speciální přípravky proti hmyzu:

Trixie Tick Away odstraňovač klíšťat, plast, 6,5 cm
Trixie Tick Away odstraňovač klíšťat, plast, 6,5 cm
49,00 Kč
Trixie Tick Away odstraňovač klíšťat, plast, 6,5 cm
Trixie pinzeta na klíšťata s kovovou pružinou, kov, 8 cm
Trixie pinzeta na klíšťata s kovovou pružinou, kov, 8 cm
49,00 Kč
Trixie pinzeta na klíšťata s kovovou pružinou, kov, 8 cm
O'Tom Tick Twister háček na klíšťata
O'Tom Tick Twister háček na klíšťata
99,00 Kč
O'Tom Tick Twister háček na klíšťata
bogaprotect přípravek spot-on pro kočky
bogaprotect přípravek spot-on pro kočky S 3×0,7 ml
Jsou k dispozici varianty
419,00 Kč
(104 750,00 Kč / 1 l)
bogaprotect přípravek spot-on pro kočky
Trixie přírodní obojek proti hmyzu
Trixie přírodní obojek proti hmyzu
69,00 Kč
Trixie přírodní obojek proti hmyzu

Nejlepší ochrana proti škůdcům pro kočky

Existuje hned několik způsobů, jak kočku chránit před hmyzem a dalšími potvůrkami. Preventivně můžete používat například obojky, spot-ony nebo spreje. Přípravek, který si nakonec zvolíte, závisí na mnoha faktorech – například na tom, zda máte doma dítě. Ne všechny přípravky jsou v této situaci totiž vhodné. Nezapomeňte také na to, že bezprostředně po aplikaci některých spot-onů byste mazlíčka rozhodně neměli hladit.

Pokud se rozhodnete pro obojek, vybírejte takový, který se v případě nouze sám rozepne. Volně pobíhající kočky se totiž mohou někde zachytit – a pokud by výrobek takovou funkci neměl, mohly by se i udusit.

V akutních případech je třeba se také rozhodnout, jaký způsob zvolíte, abyste kočku zbavili parazitů. V případě kočičích červů zpravidla pomůže odčervovací kúra, u giardií je někdy třeba léčbu opakovat. Blechy musíte odstranit vhodnými přípravky, kromě toho nezapomeňte na důkladný úklid celého prostředí dezinfekčními prostředky.

Způsob léčby závisí na konkrétním typu napadení. Vždy byste ale měli zohlednit, zda léčbu nepotřebují i další členové domácnosti – například děti nebo další zvířata. Mnohdy se tomu ale nevyhnete. Nezapomeňte také na to, že některé léky jsou vhodné pouze pro kočky a nikdy byste je proto neměli podávat psům.

Jak často používat přípravky proti parazitům?

Zejména u venkovních koček byste správnou ochranu proti parazitům rozhodně neměli opomíjet. Doporučujeme odčervovat kočku 4x ročně. Vyzkoušet ale můžete i alternativní způsob – vyšetření trusu.

U koček žijících uvnitř byste odčervení měli provádět alespoň 2x ročně. Pokud si nejste jistí, co je pro vašeho mazlíčka nejlepší, poraďte se s veterinářem.

Pomáhají domácí prostředky proti parazitům?

Možná už jste si všimli různých internetových diskuzí, kde lidé řeší domácí prostředky proti parazitům. Ať už patříte mezi příznivce, nebo těmto domácím výrobkům příliš nevěříte, jedno je jisté – není na ně žádná záruka. I při běžném odčervení je někdy nutné nejprve najít správný odčervovací lék. Někteří paraziti jsou totiž opravu odolní.

Na fórech se můžete dočíst, že si můžete vyrobit sprej proti parazitům z rozmarýnu a citronu. Pokud vaše kočka nemá problém se specifickou vůní, můžete to vyzkoušet. Můžete také použít přípravky, které vám mohou pomoci s úklidem domu – například jedlá soda prý účinkuje proti blechám, stejně tak diatomitová zemina.

Jsou kočičí paraziti nebezpeční i pro člověka?

Ano, někteří paraziti mohou napadnout i lidi. U červů, blech a vší je to poměrně časté. V případě, že tyto parazity u mazlíčka objevíte, se nejprve poraďte s veterinářem. Pokud ale u sebe pozorujete příznaky, navštivte svého praktického lékaře.


Autorka článku: Laura Gentile

Laura Gentile se věnuje koučování lidí i zvířat. Je také certifikovaná poradkyně pro chov koček a trenérka psů. Pomáhá řešit problémy lidem z celého Německa. Původně poloviční Italka vystudovala mediální a komunikační vědy. Díky svým domácím mazlíčkům se ale dostala až ke svému aktuálnímu povolání. Kočka Kiwi a pes Lychee jsou Lauře oporou v každodenním profesním životě. Při výcviku se specializuje na problémové případy a dlouhá léta pomáhá lidem, aby konečně mohli vést pohodový každodenní život se svým domácím mazlíčkem.


Mohlo by vás také zajímat:


Jak chránit kočku před parazity?