Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
V přírodě kočka loví myši a malé ptáky. A jí pokaždé, když něco uloví. Během celého dne a noci má tedy hned několik menších porcí. Aby měla i vaše kočka stravu podobnou té přirozené, je nejlepší ji krmit několikrát denně. Dbát byste také měli na čerstvost surovin. Na co si dát pozor při krmení mazlíčka? Máme pro vás několik tipů.
Stejně jako v přírodě byste měli kočce dávat více malých porcí několikrát denně. Pamatujte, že někteří mazlíčci si svou potravu rádi dělí. Pokud do této skupiny patří i váš tygřík, můžete rozdělit denní dávku na dvě porce. Kočka se tak nají, kdykoliv bude chtít.
Je také důležité si uvědomit, že když je miska prázdná, nemůžete ji vždy hned automaticky doplňovat. Kočka by pak mohla být obézní. Pokud krmíte kočku suchým krmivem, je výše uvedený způsob krmení nejlepší.
Vyzkoušet také můžete automatická krmítka na mokré krmivo se senzorem. A jak krmítko s víkem funguje? Miska se otevře, jakmile se kočka ke krmítku přiblíží. Jakmile odejde, krmítko se opět zavře. Díky této vychytávce udržíte mokré krmivo déle čerstvé, zároveň ho ochráníte před nečistotami a škůdci. Dávejte však pozor na to, abyste ve stroji nenechali krmivo příliš dlouho nechlazené. Zejména při vyšších teplotách je totiž důležité dbát na správnou hygienu.
Kočky rády procvičují mozek. A to samozřejmě platí i pro získávání potravy. Z toho důvodu byste tuto zálibu měli začlenit i do domácího krmení vaší kočky. Interaktivní hračky, jako jsou míčky, labyrinty a hrací desky, můžete naplnit krmivem. Díky tomu tak mazlíčkovi při krmení připravíte podobnou výzvu, které by čelil v přírodě. Nevýhodou těchto hraček ale je, že je většinou můžete plnit jen suchým krmivem.
Pokud dáváte přednost krmení mokrým krmivem, zkuste kočku zaměstnávat hračkami, které naplníte několika suchými pamlsky. Případně můžete kočku krmit směsí suchého krmiva v hračce a dalšími porcemi mokrého krmiva v misce.
Náš tip: Hračku na krmivo si můžete vyrobit také z kartonové role. Naplňte ruličku několika kousky suchého krmiva nebo pamlsků a uzavřete oba konce. Do ruličky vyřízněte malý otvor, aby kočka mohla krmivo vyndat. Vždy se ale ujistěte, že si mazlíček nemůže ublížit. Pamatujte také na používání netoxického lepidla.
Krmíte kočku kapsičkami nebo konzervami? V tom případě přijímá mazlíček velkou část potřebných tekutin právě prostřednictvím krmiva. Je ale potřeba dát vodu zvlášť i do misky. Většina koček pije ale nerada a stojatá voda je pro mnoho z nich nezajímavá. Šplouchající a tekoucí voda je pro chlupáče mnohem zajímavější Zkuste proto tygříkovi pořídit speciální pítka a fontány, které podporují přirozený tok vody. Uvidíte, že kočka bude mít větší chuť se napít.
Autorka článku: Carmen Schell
Carmen Schell, majitelka Cattalk®, je zvířecí psycholožka (ATN), která se specializuje na kočky. Působí v oblasti Rýn-Mohan, především v okolí Darmstadtu a Frankfurtu. Věnuje se také online koučování. Nabízí odbornou pomoc při řešení všech otázek týkajících se chovu a problémového chování koček. Kromě osobního poradenství pravidelně pořádá přednášky a celostátní semináře pro zájemce z řad laiků i odborníků. Autorka také pomáhá kočkám z útulků a dobrovolně se angažuje v regionálních útulcích pro zvířata.