Co dělat, když se kočka bojí?

Spousta majitelů koček zná tento jev: zazvoní zvonek a – jinak odvážný – tygřík zmizí v temné díře. Nejeden návštěvník pak začne pochybovat o existenci vaší kočky v domě. Mazlíčci si často o cizích lidech nic dobrého nemyslí. A domovní zvonek se pak často stává ohlášením nepříjemné návštěvy.

Chcete se smířit s tím, že se kočka bojí vašich přátel i členů rodiny? A také s tím, že při každé návštěvě raději přejde na poustevnický způsob života? Vše můžete změnit. V závislosti na intenzitě strachu mazlíčka ale budete potřebovat velkou dávku trpělivosti. Po malých krůčcích pak obavy můžete i odstranit. Máme pro vás pár tipů, co dělat, když se kočka bojí.

Odkud se bere kočičí strach?

Existují různé důvody, proč se kočky bojí cizích lidí. Bohužel neexistuje tolik poznatků o raném vývoji koťat jako například u štěňat. V psích školkách se i ti nejmenší mazlíčci učí interagovat s člověkem. A i v soukromí se klade stále větší důraz na to, aby se štěňata seznamovala s co největším počtem každodenních situací a dokázala je v klidu zvládnout. 

Tato raná seznamovací fáze je stejně důležitá i pro kočky, bohužel je ale často podceňována. Čím méně se kotě naučí ve fázi socializace (přibližně mezi třetím a dvanáctým týdnem života), tím obtížnější to pro něj bude v pozdějším věku. Mláďata by se měla naučit, že jsou lidé přátelští a že zvuk zvonku znamená skvěle strávený čas s novými lidmi. Čím více budete koťata vychovávat pozitivním přístupem, tím otevřenější pak budou v dospělosti – ke změnám i novým věcem v jejich životě. 

Někdy však do kočičího života přicházejí jisté zkušenosti, které způsobí, že začne být kočka k cizím lidem ve vlastním domově skeptická. Mnohdy se totiž stává, že mazlení náhle ukončí zvonek u dveří. Jejich páníček, který byl doteď pohodlně usazený na gauči, vyskočí a vtáhne kočku z říše snů zpátky do reality. Ještě více ale klid a pohodu naruší úplně cizí člověk. A skvělá nálada je pryč. 

Z toho důvodu se kočka naučí, že zvuk zvonku znamená vážné narušení pohody – a v takovém případě je lepší okamžitě odejít. Bohužel většina zvonků má pro všechny citlivé kočičí uši také hororový zvuk, a to negativní situaci ještě umocňuje. I přesto ale můžete kočku naučit přijímat návštěvy lepším způsobem.    

Než se pustíte do tréninku… Zjistěte, jak se má vaše kočka

Před každým výcvikem byste měli zkontrolovat, zda je vaše kočka v dobrém zdravotním stavu. Kočky často svůj stav maskují. Ne vždy je proto na první pohled zřejmé, že někde něco drhne. 

Uplynula od poslední návštěvy veterináře už nějaká doba? Využijte příležitosti a nechte svého kočičího kamaráda důkladně prohlédnout. Zhruba od pěti let věku nezapomeňte kontrolovat kočce také zuby  – právě tam se často skrývá nějaký problém. Pokud vaše kočka trpí bolestmi (nebo se necítí dobře ve svém kožichu), obvykle nemá chuť se učit nic nového. A kdo by jí to také mohl mít za zlé? 

Myslete také na možná útočiště ve vaší domácnosti, odkud může zvíře bezpečně a nepozorovaně sledovat návštěvu. Díky tomu si na ni bude moci zvykat vlastním tempem. Pamatujte, že čím bezpečněji se sametová tlapka při prvním očním kontaktu cítí, tím pravděpodobněji pak návštěvu zvědavě přivítá. 

Tip: Přečtěte si, jak vytvořit ideální domov pro kočky .

Mezi oblíbené pozorovatelny patří vyvýšená místa s okrajem, kočičí stromy nebo kukaně pro kočky (vždy samozřejmě v závisloslosti na osobních preferencích). „Vidět, ale nebýt viděn“ – to je heslo, kterým se kočky řídí při prohlížení okolí. 

Myš nalákáte na slaninu. Ale co kočku?

Co dělat s kočkou, která se bojí? Zkuste jí pravidelně pobízet ke skvělým aktivitám – a to nejlépe v místnostech a čase, kdy očekáváte návštěvu. Díky zábavným hračkám pro kočky , šťavnatým kočičím pamlskům nebo příjemnému kartáčování si mazlíček spojí daný prostor s pozitivní asociací. Díky tomu se chlupáč bude cítit příjemně. Mějte na paměti, aby bylo v blízkosti vhodné útočiště, kam může vyděšená kočka utéct, když někdo nečekaně zazvoní zvonek. Myslete také na to, aby mohl z daného místa malý tygřík navázat opatrný kontakt – pokud bude chtít. 

Napoprvé byste měli přivítat klidnou osobu, která má zkušenosti s jednáním s úzkostnými kočkami, nebo která se bude řídit vašimi radami. První oční kontakt s mazlíčkem by měl být krátký. Následně je dobré se odvrátit a počkat, až se zvíře pokusí navázat kontakt. Čím méně se návštěvník bude na vaši kočku dívat, tím lépe. Upozorněte vaše přátele, aby se vyhnuli prudkým pohybům a hlasitým zvukům. Zkuste například uspořádat klidný filmový večer – místo hlasitého programu s herních konzolí. 

Nezapomeňte, že trénink dělá mistra. Dobrým způsobem, jak zbavit kočku strachu, je zvát domů milé návštěvy – často a na krátkou dobu. Právě to může pomoci k tomu, aby mazlíček nebyl tak plachý a aby alespoň do určité míry toleroval návštěvy, nebo s nimi dokonce opatrně navázal kontakt.

beeztees Jixy škrabadlo
beeztees Jixy škrabadlo
199,00 Kč
beeztees Jixy škrabadlo
ZooRoyal prémiové odpočívadlo pro kočky Java 121,5 cm
ZooRoyal prémiové odpočívadlo pro kočky Java 121,5 cm
4 569,00 Kč
ZooRoyal prémiové odpočívadlo pro kočky Java 121,5 cm
ZooRoyal škrabací válec Luna 70 cm
ZooRoyal škrabací válec Luna 70 cm šedá
Jsou k dispozici varianty
1 999,00 Kč
ZooRoyal škrabací válec Luna 70 cm
Trixie škrabací strom Baza, 50 cm, dlouhý chlup, krémový
Trixie škrabací strom Baza, 50 cm, dlouhý chlup, krémový
749,00 Kč
Trixie škrabací strom Baza, 50 cm, dlouhý chlup, krémový
Beeztees Kartonová Hračka na Drápání Loet
Beeztees Kartonová Hračka na Drápání Loet
229,00 Kč
Beeztees Kartonová Hračka na Drápání Loet
ZooRoyal odpočívadlo pro kočky Lucia antracitový 113 cm
ZooRoyal odpočívadlo pro kočky Lucia antracitový 113 cm
5 079,00 Kč
ZooRoyal odpočívadlo pro kočky Lucia antracitový 113 cm
Trixie Scratchy škrabadlo
Trixie Scratchy škrabadlo
89,00 Kč
Trixie Scratchy škrabadlo
ebi odpočívadlo pro kočky Giant Fox, tmavě šedá
ebi odpočívadlo pro kočky Giant Fox, tmavě šedá
1 499,00 Kč
ebi odpočívadlo pro kočky Giant Fox, tmavě šedá

Autorka článku: Carmen Schellová, majitelka společnosti Cattalk®, je vyškolená zvířecí psycholožka (ATN), která se specializuje na kočky v regionu Rýn-Mohan, především v okolí Darmstadtu a Frankfurtu. Věnuje se také online koučování. Nabízí odbornou pomoc při řešení všech otázek týkajících se chovu a problémového chování zvířecích mazlíčků. Kromě osobního poradenství pravidelně pořádá přednášky a celostátní semináře pro zájemce z řad laiků i odborníků. Autorka se věnuje zejména kočkám z útulků a dobrovolně se angažuje v regionálních útulcích pro zvířata.


Mohlo by vás také zajímat: