Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Obecně jsou kočky považovány za nezávislá stvoření, která spolu dobře vycházejí. A to bez ohledu na nás lidi. Zdá se, že jednají podle vlastního úsudku. Možná by tedy mělo smysl nechat malého tygříka několik dnů doma samotného a poskytnout mu během dovolené extra velkou misku s vodou a automatický dávkovač krmiva. Je to ale opravdu dobrý nápad? Nebo naše delší nepřítomnost kočce vadí?
Zda a jak dlouho vydrží kočka sama doma, závisí na mnoha faktorech. Pokud je kočka zvyklá chodit ven přes dvířka a není na lidi příliš vázaná, obvykle to zvládne poměrně snadno. Samozřejmě za předpokladu, že bude mít dostatečný přísun krmiva a vody a čistou kočičí toaletu. A kromě toho jí také někdo pohladí a pomazlí.
Obecně však není dobré nechávat kočku týden doma samotnou. I když má díky volnému přístupu do výběhu dostatečně zpestření a k dispozici automatické krmítko, měl by ji každý den někdo zkontrolovat. A to proto, aby mohl v případě potřeby včas zasáhnout. Zvlášť v případě, pokud by měla například zdravotní problémy, nebo by byla z vaší nepřítomnosti vystresovaná. Pak by mohla kočka například čůrat po bytě.
Na malého tygříka může dohlížet například soused. Díky tomu si budete jistí, že je mazlíček v pořádku. Ten, kdo bude zvíře hlídat, by měl mít k dispozici také telefonní číslo, na které může zavolat, kdyby váš čtyřnohý přítel potřeboval pomoc.
Situace bývá zpravidla komplikovanější u koček žijících uvnitř, nebo u společenských plemen, která jsou velmi orientovaná na člověka. Například posvátné barmské kočky nebo orientální plemena, jako je siamská kočka, zvláště trpí, pokud nejsou v blízkosti člověka. Ten by s nimi měl naopak trávit každý den určitý čas a věnovat jim množství pozornosti a náklonnosti.
U těchto plemen nestačí pouhé poskytování fyzické péče. Myslete na to, že pokud kočka potřebuje nějaký čas, aby navázala pouto s člověkem, měli byste jí s ošetřovatelem seznámit co nejdříve. Teprve pak nebude z nastalé změny ve stresu a bude si čas s náhradním páníčkem užívat.
Ještě předtím, než se pro nového člena rodiny rozhodnete, zvažte, jakou kočku je vhodné pořídit si do bytu a která bude naopak spokojenější, když bude mít větší volnost.
Stejně jako v případě každodenního režimu, se i během dovolené ujistěte, že bude mít mazlíček rozmanitý program a že bude žít ve vzrušujícím prostředí. Hlídači koček mohou například pravidelně plnit pamlsky různé interaktivní hračky a hlavolamy a rozmístit je po bytě. Oblíbenou variantou je také schovávání pamlsků do rohů místností, na židle a okenní parapety. Domácí kočky se pak mohou opakovaně toulat v bytě a hledat oblíbené krmivo.
Přes den byste taky měli nechat otevřené okenní žaluzie, aby měla kočka přístup k dennímu světlu, ale také aby mohla z okna pozorovat ruch na ulici. Na venkovní parapet můžete také rozsypat zrní pro ptactvo. Pozorování ptáků bude pro kočku, která zůstala doma, zajímavým zpestřením. K oknu můžete umístit bujnou, netoxickou rostlinu nebo nerozbitnou dekoraci. Váš mazlíček tak bude moci sledovat dění z bezpečného místa.
Pokud není vaše kočka příliš úzkostná, může její ošetřovatel v době vaší nepřítomnosti jednotlivé prvky v interiéru mírně přemístit. Jídelní židli může dát doprostřed chodby a překrýt ji dekou. Vytvořit tak domácí prolézačku pro kočky nebo menší dobrodružné hřiště. Vyzkoušejte ale předem, zda se tato varianta bude zvířeti líbit, nebo zda na tuto změnu bude reagovat rozpačitě. V druhém případě je třeba ji s touto formou aktivity nejprve seznámit. Z dlouhodobého hlediska jí pak můžete čas od času každodenní rutinu zpestřovat. Oblíbené jsou také škrabadla a odpočívadla nebo různé druhy nábytku pro kočky na zeď.
Pokud nemáte v okruhu svých přátel nikoho, kdo by vám kočku mohl pohlídat, nebo domácnost navštěvovat, můžete využít tuto alternativu. Najměte si kočičí chůvu, která se o mazlíčka postará přímo u vás doma, a to za relativně malý poplatek. Vždy si předem ujasněte, co přesně je součástí služeb a nechte si během péče zasílat fotografie nebo krátká videa prostřednictvím chytrého telefonu. Získáte tak představu o tom, jak se mazlíčkovi daří. Zaměřte se také na reference bývalých zákazníků. Některé můžete dokonce kontaktovat a promluvit si o jejich zkušenostech.
Nízká základní cena může zahrnovat pouze čtvrthodinovou péči. To obvykle stačí na krmení, vyčištění toalety/a> a velmi krátký „rozhovor“ s vaší kočkou. Pokud byste chtěli svému chlupatému parťákovi věnovat více individuálního času, proberte svá očekávání a finanční představu za hlídání předem. Vyhnete se tak nedorozuměním a zajistíte, že obě strany získají férovou nabídku. Další možností je péči rozdělit. Kočičí chůva se postará o základní péči a sousedé vám pomohou zvíře zabavit.
Kočky jsou teritoriální zvířata, která obvykle dávají přednost pobytu mezi svými čtyřmi stěnami. Lidskou náklonnost lze ovšem v době vaší nepřítomnosti zaručit jen v omezené míře. Další možností pro tygříky, kteří jsou obzvláště orientovaní na lidi a nemají problém se změnou teritoria, jsou speciální kočičí penziony. Ty najdete v mnoha městech a také vybraných venkovských oblastech. Dokonce i některé útulky pro zvířata někdy nabízejí místa k „ustájení“. Pokud takové řešení zvažujete, vždy si předem pečlivě prohlédněte ubytovací zařízení a promluvte si s personálem.
Pokoje penzionu by měly být pohodlně zařízené a kočičí hosté by měli působit uvolněně. V samotných pokojích by měly být kočky po menších skupinkách. Měli byste mít také možnost vybrat si jednolůžkový pokoj. Tuto variantu oceníte také v případě, kdy váš mazlíček nevychází s ostatními kočkami. To se stává poměrně často. Měli byste také důkladně posoudit, kolik času budou v penzionu věnovat péči o vašeho čtyřnohého parťáka. To, že jsou mazlíčci umístění v penzionu, kde je přítomný i člověk, bohužel automaticky neznamená, že tráví čas také s kočkami. Každému mazlíčkovi by ale mělo být věnováno přiměřené množství času na individuální aktivity i mazlení. O svých představách si můžete promluvit při osobním setkání.
Bez ohledu na to, zda je o vaši kočku postaráno doma nebo v útulku, připravte si po dobu vaší nepřítomnosti všechny potřebné věci. Kromě obvyklého krmiva a pamlsků byste měli zajistit i druhou oblíbenou variantu pro případ, že by stesk po vás ovlivnil kočičí chuť k jídlu.
Nezapomeňte vyplnit také zvířecí pas. Ten by měl obsahovat všechny důležité informace:
kontaktní údaje na vašeho veterináře
V ideálním případě byste také měli poznamenat, co má kočka obzvláště ráda a čemu by se měla naopak vyhnout. Tyto dokumenty pomohou vašemu zástupci nejen získat přehled, ale také mít v případě nouze po ruce všechny důležité informace.
Pokud si nejste jistí, jak bude váš mazlíček reagovat na vaši nepřítomnost, začněte pomalu a nechte kotě samo doma nejprve jen na jednu noc. Chování kočky můžete sledovat chytrou kamerou. Možnost pozorovat zvíře vás uklidní, zároveň ho budete mít pod kontrolou. Uvidíte tak, zda je vaše kočka ve stresu a popřemýšlíte, jak byste jí případně mohli pomoci. Díky těmto vychytávkám můžete vyřešit výjimečné situace vždy společně.
Atorka článku: Carmen Schellová
Carmen Schellová, majitelka společnosti Cattalk®, je vyškolená zvířecí psycholožka (ATN), která se specializuje na kočky v regionu Rýn-Mohan, především v okolí Darmstadtu a Frankfurtu. Věnuje se také online koučování. Nabízí odbornou pomoc při řešení všech otázek týkajících se chovu a problémového chování zvířecích mazlíčků. Kromě osobního poradenství pravidelně pořádá přednášky a celostátní semináře pro zájemce z řad laiků i odborníků. Autorka se věnuje zejména kočkám z útulků a dobrovolně se angažuje v regionálních útulcích pro zvířata.